سیاسی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید خارج از کنترل قدرت‌ها باقی بماند

پنل اس ام اس هیرو

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز چهارشنبه به وقت محلی تاکید کرد: هیچ مساله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تائید شده است. در همین راستا، هیات فنی ایران برای پاسخ به سئوالات آژانس به وین سفر کرده است.

 هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد.

در جلسه‌ای که بدین منظور با حضور دبیرکل و سفرا و نمایندگان دائم کشور‌های عضو در نیویورک برگزار شد، نمایندگان کشور‌ها و اعضای سازمان ملل مواضع خود را اعلام کردند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در سخنانی با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها اظهار داشت: این موضوع در ان پی تی و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه‌ای آژانس کمک به کشور‌های عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته‌ای است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: وظیفه راستی‌آزمایی آژانس و حتی نگرانی‌های عدم اشاعه‌ای نباید مانعی برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشور‌های عضو باشند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های غیرقانونی، تصریح کرد: ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرف‌های برجام، کشورمان آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند.

ایروانی با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده است، تاکید کرد: هیچ مساله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید شده است. در همین راستا، هیات فنی ایران برای پاسخ به سئوالات آژانس به وین سفر کرده است.

سفیر ایران در سازمان ملل خاطر نشان کرد: بیطرفی، استقلال و حرفه‌ای گرایی آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید مخدوش شود و این سازمان باید خارج از کنترل قدرت‌ها باقی بماند تا همه بتوانند از کمک‌های فنی و حمایتی آزانس برای توسعه برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای برخوردار باشند.

وی با اشاره به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای و ترور بزدلانه دانشمندان هسته‌ای ایران بوده، از سازمان‌های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند. ایروانی اضافه کرد که رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان پی تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمان‌های آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه‌ای با این موضوع برخورد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا