سیاسی

مدارا نمی‌کردیم، امروز مذاکراتی باقی نمی‌ماند/ برنامه موشکی و دفاعی هرگز قابل مذاکره نیست

پنل اس ام اس هیرو

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران کشورهای گروه ٧ در آلمان اظهار داشت: ما بخشهایی از بیانیه نهایی سران کشورهای عضو گروه ۷ که علیه جمهوری اسلامی ایران است را به شدت محکوم می کنیم. 

ناصر کنعانی افزود: این بیانیه مطابق عادت غلط کشورهای صادر کننده آن بی پایه، یکجانبه، و ناعادلانه بوده و حاکی از پافشاری بیهوده بر سیاستهای شکست خورده ای است که بیشترین سهم را در ایجاد بی ثباتی در اجرای توافق هسته ای، تدارک مناقشه در مذاکرات رفع تحریمها و نیز ایجاد ناامنی و جلوگیری از برقراری ترتیبات امنیتی درون زا در منطقه خلیج فارس داشته اند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد، بیانیه سران گروه ۷، عامدانه نقض فاحش توافق هسته ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و اعمال تحریمهای غیر قانونی حداکثری علیه ملت شریف ایران را نادیده می گیرد.

ناصر کنعانی افزود؛ صادر کنندگان بیانیه، با ادامه سیاست تحریمهای غیرقانونی فرامرزی علیه مردم ایران و یا بی عملی در مواجهه با آن، بیشترین سهم را در ایجاد مناقشه فعلی داشته و همچنان به روش های مختلف بر این سیاست غلط اصرار می کنند و به عمد تأکید جمهوری اسلامی ایران در مورد تحریم سلاح هسته ای را نادیده می گیرند و نیز با در اختیار داشتن بزرگترین زرادخانه سلاحهای هسته ای، با فرار به جلو، اتهامات ساختگی را متوجه جمهوری اسلامی ایران می کنند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه این بیانیه را منعکس کننده سیاستهای نادرست صادر کنندگان آن در وارد کردن اتهامات بی اساس در مورد همکاریهای پادمانی جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی دانست که در مقاصد اخیر آنها در جریان نشست شورای حکام آژانس نیز مشهود بود.

ناصر کنعانی  تصریح کرد، چنین مجموعه ای از مواضع و رفتار غیر مسئولانه و تنش زای صادر کنندگان بیانیه، بیشترین تهدید را متوجه امنیت بین المللی کرده است و این در حالیست که بروشنی وامدار مدارای جمهوری اسلامی ایران در قبال توافق هسته ای هستند که اگر نبود، امروز موضوعی برای مذاکره باقی نمی ماند، اما عامدانه چشمان خود را به این حقیقت می بندند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: بنابراین این آنها هستند که برای جبران سیاستهای غلط گذشته بایستی از فرصتهای معتنابهی که جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات فراهم آورده استفاده کنند و با روی آوردن به دیپلماسی، با رفع کامل تحریمها، آرامش را به فضای مذاکرات نتیجه بخش بازگردانند. 

 ناصر کنعانی افزود: ما قویا نقش بی ثبات کننده طرفهای صادر کننده بیانیه در منطقه خلیج فارس را محکوم می کنیم و ضروری است آنها بجای متوجه ساختن اتهامات واهی علیه برنامه موشکی مشروع و دفاعی ایران که هرگز قابل مذاکره و مصالحه نیست، در قبال فروش میلیاردها دلار تسلیحات پیشرفته که یکی از مهمترین عوامل بی ثباتی در منطقه ماست، پاسخگو باشند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن استفاده سیاسی، ابزاری و گزینشی کشورهای صادر کننده بیانیه از حقوق بشر افزود: مدعیان حقوق بشر، همان کسانی هستند که چشم خود را به نقض فاحش حقوق بیش از 80 میلیون ایرانی بواسطه اعمال تحریمهای غیر قانونی حداکثری و کشتار مردم بی دفاع فلسطین و یمن بسته اند و اگر نبود سیاستهای دوگانه این کشورها در قبال تروریسم و حمایتهای آنها از حامیان داعش و سایر گروههای تروریستی، منطقه ما با چنین وسعتی از خونریزی و کشتار مردم بیگناه عراق و سوریه مواجه نمی شد.  

ناصر کنعانی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از شهروندان ایرانی به بهانه های مختلف جعلی تحریمی و غیر تحریمی، در کشورهای غربی بصورت غیر قانونی و خودسرانه به گروگان گرفته شده و بازداشت و محاکمه گردیده اند، اما بیانیه می کوشد با فرافکنی، این واقعیت را پنهان کند. جمهوری اسلامی ایران با مسئول دانستن این دسته از کشورها، حق خود برای پیگیری حقوق این دسته از هموطنان و مطالبه خسارات وارده به آنها را محفوظ می دارد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، همانطور که نشان داده، در ادامه سیاست حکیمانه خود، بر ادامه دیپلماسی در مذاکرات رفع تحریمها تأکید دارد و طرفدار یک توافق خوب، قوی و سازگار با منافع بحق و مشروع مردم ایران است. همچنین جمهوری اسلامی ایران بر سیاست همسایگی که هدف آن ایجاد و ارتقاء ثبات، امنیت و رفاه درون زا، دسته جمعی و بدون مداخله و حضور خارجی است، تأکید می کند و در پیگیری این سیاستها نیازی به ترغیب صادر کنندگان بیانیه ندارد.ت

ناصر کنعانی تاکید کرد: ما از کشورهای صادر کننده بیانیه می خواهیم تا از اقدامات تنش زای خود که مرتبا فضا را برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی تنگ تر می کند دست بردارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: بدیهی است اینگونه بیانیه های دارای اغراض سوء سیاسی، باعث نخواهد شد که ایران از مواضع به حق و اصولی خود دست بردارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا