علمی

خاک ماه و سوسک‌هایمان را پس دهید!

پنل اس ام اس هیرو
خاک ماه و سوسک‌هایمان ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

ناسا می‌خواهد خاک ماه و سوسک‌هایی که آن‌ها را خورده بودند را از حراجی RR Auction پس بگیرد. 

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، آژانس فضایی ناسا از حراجی RR که در بوستون مستقر است خواسته تا فروش خاک جمع‌آوری شده طی ماموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹ را که متعاقباً طی آزمایشی به سوسک‌ها خورانده شده بود متوقف کند. این آزمایش برای این انجام شد تا مشخص شود آیا خاک ماه حاوی عوامل بیماری‌زای تهدید کننده حیات زمینی هست یا خیر.

 

وکیل ناسا در نامه‌ای به حراجی گفت که این موارد هنوز متعلق به دولت فدرال است.

 

حراجی RR روز پنجشنبه گفت که انتظار می‌رفت مواد حاصل از این آزمایش که شامل یک ویال با حدود ۴۰ میلی گرم گرد و غبار ماه و سه لاشه سوسک است دستکم ۴۰۰ هزار دلار فروخته شود، اما این موارد از حراجی خارج شده‌اند.

 

ناسا در نامه‌ای اعلام کرد: همه‌ی نمونه‌های آپولو متعلق به ناسا هستند و هیچ شخص، دانشگاه یا نهاد دیگری تا به حال اجازه نگهداری از آنها را پس از تجزیه و تحلیل، تخریب یا استفاده‌های دیگر برای هر هدفی، به ویژه برای فروش یا نمایش فردی نداشته است.

 

ناسا نوشت: ما از شما درخواست می‌کنیم که فروش هیچ ‌یک از اقلام حاوی آزمایش خاک ماه در ماموریت آپولو ۱۱(سوسک‌ها، اسلایدها و نمونه‌های آزمایش پس از تخریب) را تسهیل نکنید و روند مناقصه را فورا متوقف کنید.

 

در نامه دیگری به تاریخ ۲۲ ژوئن، وکیل ناسا از RR Auction خواست تا با مالک فعلی این موارد برای بازگرداندن آن‌ها به دولت فدرال به همکاری بپردازد.

 

در ماموریت آپولو ۱۱ بیش از ۴۷ پوند (۲۱.۳ کیلوگرم) خاک ماه به زمین آورده شد. برخی از آنها به حشرات، ماهی‌ها و دیگر موجودات کوچک داده می‌شد تا مشخص شود که آیا این مواد برای موجودات زنده کشنده هستند یا خیر.

خاک ماه و سوسک‌هایمان ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

سوسک‌هایی که با خاک ماه تغذیه شده‌ بودند به دانشگاه مینه‌سوتا آورده شدند و ماریون بروکس(Marion Brooks)، حشره‌شناس، آنها را تشریح و مطالعه کرد.

 

بروکس که در سال ۲۰۰۷ درگذشت، در ماه اکتبر سال ۱۹۶۹ به روزنامه “مینیاپولیس تریبون”(Minneapolis Tribune)گفت: من هیچ مدرکی دال بر عفونی بودن این مواد پیدا نکردم. بر اساس این مقاله، او هیچ مدرکی مبنی بر سمی بودن مواد ماه یا ایجاد هرگونه اثرات بد دیگر توسط آن‌ها بر حشرات پیدا نکرد.

 

اما سنگ‌ ماه و سوسک‌ها هرگز به ناسا پس داده نشدند، بلکه در خانه بروکس به نمایش درآمدند. دخترش آن‌ها را در سال ۲۰۱۰ فروخت و اکنون دوباره توسط یک فرستنده که RR نامش را فاش نکرده به حراج گذاشته‌ شده‌اند.

 

مارک زید(Mark Zaid)، وکیل حراج RR گفت: غیر معمول نیست که شخص ثالثی برای چیزی که در حراج است ادعای مالکیت کند.

 

زید گفت: ناسا در پیگیری موارد مرتبط با برنامه‌های فضایی اولیه سابقه دارد. ناسا در یکی از نامه‌های خود اذعان کرده که از حراج قبلی اقلام مربوط به آزمایش سوسک‌ها اطلاعی نداشته است.

 

زید گفت: ما قبلاً با ناسا کار کرده‌ایم و همیشه با دولت ایالات متحده در مواردی که ادعایی مطرح می‌کردند، همکاری کرده‌ایم. در نهایت ما می‌خواهیم درست و قانونی عمل کنیم.

 

او گفت که RR Auction فعلاً این اقلام را حفظ کرده است، اما در نهایت، تصمیم برعهده فرستنده این موارد است که با ناسا همکاری کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا