سیاسی

سیاست خارجی دولت بر دیپلماسی همسایگی متمرکز شده است

پنل اس ام اس هیرو

آقای علی بهادری جهرمی این سخنان را در روز جهانی پناهجویان با جمعی از نخبگان، متخصصان و کارآفرینان خارجی مقیم ایران مطرح کرده است.

به گفته او، سیاست خارجی دولت نیز بر دیپلماسی همسایگی متمرکز شده است که امیدواریم منجر به افزایش سطح تعاملات میان مردم، نخبگان و فعالان اقتصادی شود. مردم ایران به واسطه اشتراک تاریخی، تمدنی، زبانی، فرهنگی و اعتقادی با کشور‌های همسایه پیوند‌های عمیق و طولانی دارند و این اشتراکات باعث نزدیکی میان ملت‌های منطقه می‌شود

سخنگوی دولت گفت: حضور نخبگان علمی و فرهنگی از کشور‌های مختلف در ایران یک فرصت مهم است. چرا که هر نخبه خارجی در کشور می‌تواند به عنوان یک سفیر فرهنگی و علمی در ارائه تصویر صحیح و درست از ایران نقش آفرینی کند و طرح ایران هراسی دشمن که به دنبال ترسیم تصویر غلط از ایران است شکست دهد.

او زمینه‌های همکاری نخبگان ایرانی و خارجی را متعدد دانست.

آقای بهادری جهرمی با اشاره به رفتار خلاف حقوق بشری کشور‌های غربی با پدیده مهاجرت تصریح کرد: کشور‌های غربی در حالی مدعی حقوق بشر هستند که تصمیمات و برخورد‌های زشت و شرم آور آن‌ها نظیر انتقال مهاجران از انگلیس به رواندا را مشاهده کردیم و این نشان دهنده وجود خوی استکباری و غیرانسانی کشور‌های غربی است که باید در تاریخ ثبت گردد.

او مشکلات موجود بر سر راه نخبگان خارجی در ایران را حل شدنی دانست و گفت: برخی از مسائل مربوط به مهاجران و اتباع به فرآیند‌های اداری و ضوابط قانونی بر می‌گردد و برخی دیگر نیز به تعاملات متقابل با کشور‌های دیگر مرتبط است که در هر دو زمینه پیگیری‌های مجدانه‌ای در حال انجام است.

سخنگوی دولت با اشاره به اصلاحات قانونی و اجرایی در زمینه ساماندهی وضعیت اتباع خارجی در کشور گفت: برخی مشکلات مثل مساله تابعیت فرزندان مادران ایرانی با تصویب قانون در سال‌های اخیر تا حدی حل شده و برخی دیگر همچون پروانه اشتغال، امور بانکی و … نیز از سوی دستگاه‌های مسئول در حال پیگیری است و می‌توان در ظرف یک مدت کوتاه برای آن‌ها تدبیر کرد.

او با ابراز امیدواری از تشکیل سازمان ملی مهاجرت در دولت سیزدهم تاکید کرد: اقدام مهم وزارت کشور در سرشماری اتباع افغانستانی که در روز‌های اخیر صورت گرفته می‌تواند به ساماندهی بهتر آن‌ها بینجامد.

آقای بهادری جهرمی نقش آفرینی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اجرای طرح اقامت ویژه و راه اندازی سامانه آی کانکت را مهم برشمرد و گفت: روند بررسی درخواست‌های اقامت ویژه که مربوط به نخبگان خارجی متخصص و کارآفرین مقیم ایران است باید با سرعت بیشتری دنبال شود و به سرانجام برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا