سیاسی

آغاز واریز مبلغ کمک معیشتی برای مردم پس از پایان گفت‌و‌گوی رئیس‌جمهور

پنل اس ام اس هیرو

حجت‌الاسلام رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی امشب خود با مردم از واریز یارنه‌های کمک معیشتی برای مردم خبر داد.

به گفته رئیس‌جمهور، «به سه دهک پایین درآمدی ۴۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. این کمک معیشتی برای یک یا دو ماه است که زیرساخت‌ها برای کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.»

گفتنی است، این کار در راستای باز توزیع و مردمی‌سازی یارانه‌ها صورت گرفته است.

یارانه خانوار‌های متوسط ۳ برابر شد

با واریز یارانه جدید به حساب اقشار کم‌درآمد توسط دولت سیزدهم، میزان یارانه دریافتی آن‌ها نسبت به قبل بیش از ۳ برابر می‌شود.

خانوار‌های تک‌نفره اقشار متوسط جامعه پیش از این ماهانه حدود ۱۰۰ هزار تومان یارانه (نقدی و معیشتی) دریافت می‌کردند که با رقم پرداختی توسط دولت سیزدهم (۳۰۰ هزار تومان) رقم دریافتی آن‌ها ۳ برابر خواهد شد.

یارانه خانوار‌های دونفره اقشار متوسط پیش از این ماهانه حدود ۱۹۴ هزار تومان بود که هم‌اکنون به ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت و بیش از ۳ برابر خواهد شد.

یارانه دریافتی خانوار‌های سه نفره نیز حدود ۲۷۴ هزار تومان بود که هم‌اکنون به ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافت و ۳.۳ برابر شده است.

همچنین یارانه خانوار‌های چهارنفره که پیش از این ۳۵۴ هزار تومان بود به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و ۳.۴ برابر شده است. یارانه خانوار‌های پنج‌نفره به بالا نیز بیش از ۳.۵ برابر شده است.

افزایش ۲.۵ برابری قدرت خرید فقیرترین دهک روستائیان

بر اساس آمار‌های بودجه خانوار، دهک اول درآمدی روستائیان تا پیش از این به طور میانگین کمتر از یک میلیون تومان در ماه قدرت خرید داشتند.

از آنجا که میانگین بعد خانوار (تعداد اعضای خانوار) دهک اول روستانشین کشور ۴ نفر اعلام شده، یارانه ۴۰۰ هزار تومانی جدید با کسر یارانه‌های قبلی سبب می‌شود که رقم یارانه پرداختی به این خانوار‌ها بیش از یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان افزایش یابد و قدرت خرید این اقشار به ۲.۳ میلیون تومان برسد.

دهک اول درآمدی روستانشین کشور ۵۰۸ هزار خانوار است که شامل بیش از ۲ میلیون نفر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا