سیاسی

همانطور که ترامپ از برجام خارج شد بایدن می‌تواند به برجام بازگردد

پنل اس ام اس هیرو

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، گفت: آمریکایی‌ها از طرفی از پیشرفت مذاکرات می‌گویند و از طرف دیگر گامی عملی در جهت مذاکرات لغو تحریم‌ها بر نمی‌دارند که این نشان از تناقض رفتاری آمریکایی‌ها دارد. دولت کنونی آمریکا از یک طرف منتقد رفتار دولت پیشین آمریکاست و دائم می‌گوید که خروج از برجام اشتباه بزرگی بوده، اما خود دولت بایدن گام موثری در رفع مشکل برنمی دارد.

به گفته ابوالفتح، تمام اقدامات در دست خود آمریکاست، زیرا همانطور که ترامپ از برجام خارج شد به همان طریق بایدن نیز می‌تواند به برجام بازگردد، چون رئیس جمهور قدرت صدور فرامین اجرایی را دارد. هر چند که در مورد توافق نیز تعریف آمریکایی‌ها از مذاکره و پیشرفت با تعریف ایران متفاوت است.

هشتمین دور مذاکرات برجام درباره برنامه هسته‌ای ایران روز دوشنبه ۶ دی در هتل کوبورگ وین آغاز شد. تمرکز مقامات ایرانی در این دور از مذاکرات بر لغو تحریم‌های آمریکا معطوف شده است. برخی مقامات اروپایی ضمن بیان احتمال دستیابی به توافق تا فوریه ۲۰۲۲ اعلام کردند که اختلافات بین طرف‌های مذاکره کننده و ایران در حال کاهش است.

اما حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه کشورمان گفت: ما هنوز در مذاکرات وین شاهد ابتکارات جدید از سوی طرف‌های غربی نیستیم به نحوی که به نظر نمی رسد آماده بازگشت سریع به تعهدات خود باشند لذا در این موضوع احساس می‌کنیم هنوز غربی‌ها تعلل می‌کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا