سیاسی

توافق موقت از نظر راهبردی به صلاح کشورمان نیست

پنل اس ام اس هیرو

رحیم بایزیدی کارشناس مسائل بین الملل، در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، درباره اظهارات وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که اعلام کرد ایران توافق موقت را رد نکرده است، گفت: این اظهار نظر شاید نظر شخصی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بود و وی تفسیر متفاوتی از توافق موقت دارد.

به نظر می رسد آقای جلال زاده منظورش این بود که به لحاظ رسمی توافق موقت را رد نکرده‌ایم، چرا که در هر صورت به لحاظ راهبردی توافق موقت به صلاح کشورمان نیست، این جمله را بایزدی می گوید.

روز گذشته وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته سیاست و دستورالعمل تیم اعزامی به وین در وهله اول، توافقی دائم و حداکثری برای منافع ایران است، پیشنهادات ۱+۴ برای توافق موقت ایده‌آل ما نیست، اما در دست بررسی بوده و پذیرفته یا رد نشده است. هرچند اولویت و هدف ما رسیدن به یک توافق دائمی است، ولی باید اذعان کنیم که توافق موقت لطمه‌ای به قانون اقدام راهبردی مجلس وارد نمی‌کند. توافق موقت در قالب یک پیشنهاد ارائه شده که نه رد و نه تایید شده است.

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه دوشنبه در نشست خبری خود علنا اعلام کرد: ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد، در دستور کار ما قرار ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: همه طرف‌های برجام باید تلاش کنند که مطمئن شویم بازگشت آمریکا به برجام همراه با اخذ تضامین لازم و راستی آزمایی است و همچنین چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها که وفق برجام باید انجام می‌شده، به طور موثر انجام می‌شود که این‌ها با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.

ایده توافق موقت بین ایران و آمریکا از آنجایی آغاز شد که بسیاری از تحلیلگران می‌گویند رسیدن به یک توافق جامع و جدید بین ایران و کشور‌های دیگر، بسیار زمان‌بر است. به خصوص که گفته می‌شود در جریان مذاکرات جدید فقط شش کشور حضور ندارند و پای کشور‌های دیگر هم به میان آمده است و رسیدن به یک توافق همه جانبه زمان‌بر است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا