ورزشی

حمایت پدرانه فدراسیون والیبال از قهرمان لیگ با قوانینی که حرفه‌ای نیست

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار ورزشی آلانه، دردسرهای تیم فولاد سیرجان از آنجا آب می‌خورد که در لیگ برتر والیبال ایران، امکان برنامه‌ریزی برای بیش از یک سال وجود ندارد. در واقع در لیگ برتر، کاملا جا افتاده که هر بازیکن و هر مربی در پایان فصل، بازیکن و مربی آزاد است و قراردادهای بیش از یک سال اصلا مرسوم نیست.

با قراردادهای یک ساله، در عمل، امکان برنامه‌ریزی برای بیش از یک فصل وجود ندارد و هویت باشگاه و تیم از بین می‌رود. مربی و بازیکن در این شرایط حتی اگر در کل فصل در انتهای جدول هم قرار بگیرند، امیدوار به فصل بعد، چالش جدید و پایان فصل هستند. 

فولاد سیرجان در فصل گذشته لیگ برتر والیبال به عنوان قهرمانی رسید ولی سرمربی و بازیکنان کلیدی خود را از دست داد. رضا تندروان، سرمربی فصل پیش سیرجان در مورد جدایی از این تیم گفت: من پیش از شروع لیگ برتر از تیم‌های ارومیه و سیرجان پیشنهاد داشتم. خیلی‌ها بر این باورند که مربی قهرمان لیگ، تیمش را عوض نخواهد کرد ولی فضای کار و جایی که در آن کار می‌کنم برای من خیلی مهم است. من مجموعه شهرداری ارومیه را کامل‌تر و با برنامه‌تر دیدم.

فدراسیون والیبال برای جبران این نقیصه و حمایت پدرانه از تیم قهرمان لیگ، بندِ «حضور در مسابقات آسیایی و جهانی» را در قرارداد بازیکنان گنجانده است. این یعنی بازیکنان کلیدی تیم شهرداری ارومیه در هفته یازدهم لیگ برتر باید به اردوی تیم فولاد سیرجان اضافه شوند و برای شرکت در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های جهان به برزیل بروند.

در طول تاریخ ورزش جهان، هیچ بازیکنی از قبل نتوانسته مصدومیت یا سلامتی کامل خود را تا پایان یک تورنمنت پیش بینی کند. علی‌اصغر مجرد، ملی‌پوش تیم شهرداری ارومیه که کل فصل جاری را از دست داد و یا در سال‌های نه چندان دور که حمزه زرینی، پیش از بازی فینال لیگ در تیم کاله مصدوم شد، نمونه‌هایی از این مورد هستند. اگر علیرضا بهبودی، پاسور مورد علاقه و اعتماد رضا تندروان و یا صابر کاظمی، ملی‌پوش شهرداری که به گفته خودش اصلا شرایط مسافرت و فشار را ندارد در اردوی تیم سیرجان مصدوم شوند، خسارت تیم شهرداری ارومیه را چه ارگانی تقبل خواهد کرد و یا اصلا هزینه جبران چنین خسارتی چقدر است؟!

فدراسیون والیبال بهتر است به جای تصویب قوانینی که بعید است در جایی از ورزش حرفه‌ای جهان وجود داشته باشد، اختیار عمل را به دست باشگاه‌ها بسپارد. تیمی که قهرمان لیگ برتر شده، باید توانایی حفظ سرمربی و بازیکنان و در حالت بعدی، تقویت تیم با کادر فنی و بازیکنان جدید را داشته باشد. 

مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های مردان جهان از 16 تا 21 آذرماه سال جاری با حضور 6 تیم به میزبانی شهر «بتیم» برزیل برگزار خواهد شد و تیم فولاد سیرجان هم به عنوان قهرمان آسیا در این رقابت‌ها شرکت می‌کند. هفته‌های دوازدهم و سیزدهم دور رفت لیگ که همزمان با برگزاری رقابت‌های باشگاه‌های مردان جهان است و قرار بود روز‌های 14 و 17 آذرماه برگزار شود، انجام نخواهد شد. دو هفته‌ی پایانی دور رفت به ترتیب در تاریخ‌های 28 آذرماه و اول دی‌ماه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا