ورزشی

سجادی: باید براساس اطلاعات درست و استاندارد تصمیم بگیریم/ به اعضای هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس اعتماد می‌کنیم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار ورزشی آلانه، سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در حاشیه مراسم بدرقه تیم ملی والیبال ناشنوایان اعزامی مسابقات قهرمانی جهان در ایتالیا اظهار داشت: همانطور که می‌دانید میزبانی‌های خوبی در پیش است در آبان ماه و امروز هم مراسم بدرقه تیم والیبال ناشنوایان بود. البته قبلاً از فدراسیون ناشنوایان بازدید کرده بودم و تا حدودی با محدودیت‌ها، ظرفیت‌ها و امکاناتی که وجود دارد، آشنا هستم. بدون شک اینها کافی نیست و نباید قانع شویم. خدا را شاکر هستیم که این امکانات وجود دارد، اما ان‌شاءالله باید برنامه‌ریزی کنیم که بهترین‌ها در انتظار این قشر از ورزشکاران عزیزمان باشد.

وزیر ورزش و جوانان افزود: ما المپیک توکیو را پشت سر گذاشتیم و خدا را شکر در رشته‌های مختلف مدال‌هایی به دست آمد. شرایط مدال‌آوری در المپیک 2012 لندن خوب بود و در 2016 ریو نیز تا حدودی اتفاقات خوبی افتاد. در المپیک توکیو شرایط به لحاظ تعداد مدال کمی متفاوت بود، ولی الحمدالله به لحاظ تعداد مدال طلا نسبت به ریو بهتر بود. این فراز و فرودها را در چند دوره اخیر المپیک داشته‌ایم، ولی باید برنامه‌ریزی لازم را انجام بدهیم. ما دو سال و هشت ماه دیگر المپیک پاریس را داریم و این رویداد نیز مثل برق و باد از راه می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: بعد از المپیک توکیو، بازی‌های پارالمپیک هم برگزار شد و کاروان مقدسی تحت نام مبارک شهید حاج قاسم سلیمانی اعزام شد. این کاروان ارزشمند با روحیه معنوی و جهادی که تشکیل شده بود، نتایج ارزشمندی کسب کرد. 24 مدال به دست آمد که 12 طلا و 11 نقره بود. این تعداد یعنی ما 23 بار به فینال رفتیم و این ارزشمند بود. نقطه عطف دیگر و متفاوتی که نسبت به دوره‌های گذشته وجود داشت، این بود که ما در 10 رشته شرکت کردیم و در هفت رشته مدال به دست آوردیم. ارزش کار کاروان پارالمپیک این بود که در هفت رشته مدال گرفت.

سجادی یادآور شد: امروز که در کنار هم هستیم بزرگداشت و رسمیت دادن به یک بدرقه است. هویت دادن به عزیزانی که قرار است به یک مسابقات مهم جهانی اعزام شوند، آنهم از نوع معلولیت حسی ناشنوایان. ما با سختی کار این عزیزان آشنا هستیم و محدودیت‌های آنها را می‌دانیم. در کنار فعالیت‌های ورزشی که این عزیزان دارند زندگی شخصی آنها هم در روند بهبودشان تأثیرگذار است. بنابراین ما باید به زندگی قهرمانان برسیم، چون همیشه در اردو نیستند و بعد از ورزش‌شان، نیاز به کار و شغل دارند. ورزشکاران دو ماه تا شش ماه یک سال در اردو هستند و زمان قهرمانی‌شان 10 سال طول خواهد کشید و بعد از طی دوران قهرمانی به جامعه برمی‌گردند و می‌خواهند تشکیل خانواده دهند و مسئولیت اجتماعی بگیرند و تجربیات‌شان را در اختیار سایر عزیزان ورزشکار قرار بدهند.

 

وی ادامه داد: اگر این عزیزان این مراحل را با کیفیت طی نکنند در آینده موفق نخواهیم بود. ما باید به سمت بهبود یکسری رویه‌ها برویم و تسهیلات جدیدی را به وجود بیاوریم که در زندگی حال حاضر آنها تأثیرگذار باشد. اگر سالن، پاداش و حقوق و مربی خوب می‌خواهند این مسائل تکلیف ماست. این موضوع درخواست نمایندگان مجلس و رئیس فدراسیون بود و به درستی گفتند که این نیازها را ما داریم. این مسائل جزو وظایف ماست و من هم به‌عنوان یک عضو کوچک ورزش می‌گویم که باید تلاش کنیم که وضعیت را بهبود دهیم.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: ما کمیته پارالمپیک، فدراسیون نابینایان، فدراسیون جانبازان و معلولین، ناشنوایان و حتی بیماران خاص را داریم، حتی یک فدراسیون دیگر داریم که یکی از اهدافش تحت پوشش قراردادن بیماران پیوند اعضاست و در دنیا وقتی به مسابقات جهانی اعزام می‌شوند ورزشکارانی شرکت می‌کنند که بیماران پیوند اعضا هستند. ما در ایران به یمن حضور مدیران دلسوز پا را فراتر گذاشتیم. ما تالاسمی و هموفیلی را هم داریم و چند سال پیش هم کمیته سرطانی‌ها شکل گرفت و مدال‌های جهانی فوق‌العاده داریم. هدف از تشکیل چنین برنامه‌هایی برای بیماران خاص فقط قهرمانی نیست، بلکه ورزش برای تفریح، نشاط، روحیه گرفتن و برگشتن به جامعه است. در ورزش ناشنوایان مأموریت فرق می‌کند. هم این عزیزان را باید به جامعه معرفی کنیم و هم زندگی کنند و هم از توانمندی‌شان باید استفاده کنیم. ناشنوایان در دنیا هم سازمان عریض و طویلی دارند و المپیک‌ و آسیایی‌شان جداست. وقتی چنین سازمان بین‌المللی مهمی دارند، شایسته جمهوری اسلامی است علاوه بر تمام زحماتی که عزیزان متقبل شدند، اوضاع را بهتر کنیم. من خبر دارم که نمایندگان مجلس و دوستانی که در هیئت رئیسه فدراسیون هستند اعتبارات خوبی گرفتند و حمایت‌های مادی و معنوی می‌کنند.

سجادی درباره نیازهای ورزشکاران ناشنوا گفت: آنها تسهیلاتی و شرایطی برای شغل نیاز داشتند و همچنین اشاره‌ای هم به جوایز کردند. حتی مسئولان فدراسیون به شوخی هم گفتند که یک قولی برای آنهایی بدهیم که قرار است برای مسابقات والیبال قهرمانی جهان در ایتالیا اعزام شوند. من به آنها گفتم هر جایزه‌ای هیئت رئیسه فدراسیون مصوب کند، قول می‌دهیم که آن جایزه را قبول کنیم و ما در وزارت ورزش در خدمت‌شان باشیم.

سجادی درباره بسته بودن پیست‌های اسکی عنوان کرد: ما یک جلسه تخصصی با فدراسیون اسکی در هفته آینده داریم. در آن جلسه شرایط را بررسی خواهم کرد. ضمن اینکه آخرین وضعیت پیست‌ها را از شرکت توسعه خواسته‌ام. من با اسکی بیگانه نیستم و اطلاعات خوبی دارم که البته مربوط به قبل از حضورم در وزارت ورزش است. الان که مسئولیت دارم، اطلاعات باید درست و استاندارد به دستم برسد که مبنای تصمیم‌گیری شود. حتماً با فوریت و قبل از اینکه دیر شود، به وضعیت رشته‌های زمستانی رسیدگی می‌شود؛ مخصوصاً شرایط پیست‌ها که از این حالت بلاتکلیفی، فرسودگی، ناامن بودن و غیراستاندارد بودن خارج شویم.

وی در پاسخ به این سؤال که «تا چه اندازه در اجرای سیاست‌های موردنظر جدی هستید؟»، پاسخ داد: بسیار جدی.

 

سجادی درباره وضعیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و درخواست هواداران استقلال برای مشخص شدن وضعیت این باشگاه تصریح کرد: ما به اعضای هیئت مدیره اعتماد می‌کنیم. همانطور که در پرسپولیس هم به اعضای هیئت مدیره این باشگاه احترام گذاشتیم، در استقلال هم همینطور است. درست است که این دو باشگاه دولتی هستند و به زودی مراحل واگذاری آن انجام خواهد شد، اما به شخصه اگر مدعی هستم که مدیر ورزشی هستم، باید به نظر کارشناسی اعضای هیئت مدیره احترام بگذارم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای اصلاح ماده یک اساسنامه فدراسیون فوتبال دارد و تأکید اینفانتینو روی این موضوع و اینکه فدراسیون فوتبال باید نهاد عمومی غیرانتفاعی باشد، گفت: خیر، گفته شده است باید نهاد عمومی حذف شود، چون فدراسیون‌های ایران جزو نهادهای عمومی غیردولتی هستند. مکاتبه‌ای با مجلس شورای اسلامی شده است و پیگیر این هستیم که ان‌شاءالله این ماده اصلاح شود.

وزیر ورزش و جوانان در مورد موضوع مهاجرت ورزشکاران و برنامه او برای جلوگیری از این اتفاق عنوان کرد: در این مورد اجازه دهید با رؤسای فدراسیون‌ها یک جلسه تخصصی بگذاریم و نظرات رؤسای فدراسیون‌ها را بشنوم. این موضوع در شورای معاونین مطرح خواهد شد و تصمیم‌گیری جمعی خواهد بود. به تنهایی نمی‌توانم در این مورد به جای جمع پاسخ دهم. این یک کار مشورتی است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا