سیاسی

سد ساختند اما مردم آب ندارند/ ایران و پاکستان منابع آبی مشترک دارند اما استفاده نکردیم

پنل اس ام اس هیرو

فاضلی در گفت‌وگو با باشگاه آلانه مطرح کرد؛

ملک فاضلی نماینده سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، با اشاره به معضل کم آبی استان سیستان و بلوچستان از گذشته تا کنون گفت: ما منابع آبی در دسترس خود را در زیرزمین مصرف کردیم و حالا به مرحله‌ای رسیدیم که آب کمی باقی مانده است.  این در حالی است که منطقه‌ای به نام روتک حوضه آبی و قابل شرب غنی دارد که میان ایران و پاکستان مشترک است و همسایه ما به خوبی از آن بهره‌برداری می‌کند. 

وی اظهار کرد: حداکثر میزان آب زیرزمینی که در بالادست حوزه انتخابیه سراوان وجود دارد، تقریباً می‌تواند آب شرب حدود ۲ یا ۳ سال سراوان را تأمین کند. اما حوضه آبی مشترک مذکور میان ایران و پاکستان قابل بهره برداری است و در صورت تأمین بودجه مناسب، آب می‌تواند ظرف دو سال به سراوان برسد و ۳۰ تا ۴۰ سال آب این منطقه را تأمین کند. هزینه انتقال و تأمین آب منطقه روتک به شهر سراوان به ازای ۲۰۰ هزار نفر، ۵۰۰ میلیارد تومان تومان است که هزینه‌ای مناسب است.

نماینده سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس تصریح کرد: انشاالله به مرحله ای نرسیم که بحرانی به وجود بیاید و ندانیم چطور مدیریتش کنیم. بزرگ‌ترین هنر هر سیستم حکومتی و دولت و خدمتگزار جامعه، پیشگیری از بحران به جای مدیریت بحران است. برای پیشگیری از بحران باید از همین الان انتقال آب رخ دهد.

فاضلی درباره پروژه انتقال آب دریای عمان گفت: این پروژه در دراز مدت تنها راه نجات است که خط لوله آن برای حدود ۲۰ شهر استان سیستان و بلوچستان تعریف شده و طبیعتاً در آینده بیشتر هم می‌شود. به علاوه این خط لوله در ادامه به استان خراسان جنوبی و بعد رضوی خواهد رسید.

وی بیان کرد: پیشتر از وزیر نیرو، معاونت منابع آب این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه درباره معضلات کم آبی و راه حل‌های آن جلسات، درخواست‌ها و نامه نگاری‌هایی داشته‌ام. منطقه سیب و سوران در حوزه انتخابیه‌ام سدی به نام ماشکید علیا دارد که از سال ۹۳ آبگیری شده و هیچ زمان بی آب نشده است. این سد ۶۷ میلیون متر مکعب آب دارد و منابع آبی پایداری داریم؛ اما متاسفانه وزارت نیرو تعریف نادرستی از سدها داشته و باید مشخص شود منظور از سد و سدسازی چیست.

نماینده سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس یادآور شد: آیا ساختن و رها کردن یک سد درست است؟ اگر این سد برای بهره برداری در کشاورزی است باید کانال کشی انجام می‌شد و اگر برای استفاده شرب است پس باید تا خانه‌های مردم لوله کشی می‌کردند. زمانی یک سد کامل است که آب آن با لوله کشی به مردم برسد و آب شرب را تأمین کند، اما این سد آبگیری شده را رها کرده‌اند و اکولوژی پایین دست و زندگی روستاهای پایین دست با مشکل مواجه شده است. آب سد فقط تبخیر می‌شود و هوا می‌رود.

فاضلی اظهار کرد: از وزارت نیرو و دست‌اندرکاران این طرح می‌خواهیم هدف پروژه را تعیین کنند. حدود ۹ سال است این اتفاق افتاده و مردم آن را می‌بینند و برای جامعه توقع ایجاد می‌شود. دیدن آب و نرسیدن آن به خانه‌ها نارضایتی به وجود می‌آورد. سد داریم اما آبش به مردم نرسیده است.

وی اضافه کرد: این پروژه سد برای تکمیل در همان زمان ساخت می‌توانست با حدود ۷۰ میلیارد تومان به پایان برسد، اما حالا باید حدود هزار میلیارد تومان خرج شود و همان لوله کشی را انجام دهند. 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا