سیاسی

تخت‌روانچی: خلع سلاح هسته‌ای باید در دستور کار نظام بین المللی باقی بماند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه،  هشتم سپتامبر، سالروز بین‌المللی بزرگداشت منع آزمایشات هسته‌ای با حضور رئیس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشور‌های عضو برگزار شد.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با سخنرانی در این نشست و با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای و نیز اهمیت این روز بین‌المللی در گرامیداشت قربانیان آزمایشات هسته‌ای و حفاظت از محیط زیست، به انتقاد از نقش دولت آمریکا در این زمینه پرداخت که با انجام یک هزار و ۵۴ آزمایش هسته‌ای از مجموع ۲ هزار آزمایش هسته‌ای انجام شده تاکنون، بالاترین میزان آزمایشات را در مقایسه با دیگر کشور‌های هسته‌ای انجام داده است.

وی تاکید کرد که مخاطب اصلی این مناسبت قدرت‌های هسته‌ای هستند که طبق ماده ۶ معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای متعهد به خلع سلاح هسته‌ای هستند.

تخت روانچی همچنین افزود: متاسفانه در سطح منطقه‌ای نیز رژیم صهیونیستی با داشتن انواع سلاح‌های کشتار جمعی چنین نقش مخربی در خاورمیانه ایفا می‌کند و از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که این رژیم را برای پیوستن بی قید شرط به معاهده مزبور و پذیرش نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته‌ایش وادار کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان ضمن استقبال از لازم الاجرایی شدن معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در پایان تاکید کرد که خلع سلاح هسته‌ای باید در صدر دستورکار نظام بین‌الملل باقی بماند، زیرا تنها خلع سلاح هسته‌ای و انهدام کامل این تسلیحات است که می‌تواند ضامنی برای عدم کاربرد آن‌ها باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا