سیاسی

برنامه وزیر پیشنهادی نیرو بیشتر وعده است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت:  مهمترین مشکل ما مشکل آب و برق است و یاد و خاطره قطعی های برق دهه ۶۰ برای مردم امسال زنده شد. ناکارآمدی دولت یازدهم و دوازدهم دامن ما را گرفته است. این چه وضع مدیریت کشور است که رودخانه ها در حال خشک شدن هستند. در همه جای کشور مشکل آب داریم. این وضعیت درخشان نتیجه حکمرانی افراد صاحب نظر حوزه آب و برق است.

وی با یادآوری اینکه قطعی‌های آب و برق امسال ما را به یاد دهه ۶۰ و دوران جنگ تحمیلی انداخت، افزود: عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و برق امروز دامنگیر کشور شده و همه ما باید پاسخگوی مردم باشیم که چرا این چنین قطعی آب و برق وجود دارد و رودخانه دائمی خشکیده است.

وی ادامه داد: این وضعیت نتیجه حکمرانی درخشان دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و برق است؛ کسانی که خود را صاحب نظر در حوزه آب و برق می‌دانستند چنین نتیجه‌ای را به بار آوردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: امروز با شرایطی که با آن مواجه هستیم باید یک انتخاب حیاتی را با در نظر گرفتن چالش‌ها انجام دهیم. شرایط امروز به گونه‌ای است که وزارت نیرو ۷۳ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد، ۵۳ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و تولیدکنندگان برق و بخش غیردولتی دارد و در برابر ۴۲ هزار میلیارد تومان درآمد خود ۶۰ هزار ملیارد تومان هزینه دارد.

وی عدم تعیین تکلیف وام‌های اخذ شده که در برنامه وزیر پیشنهادی نیامده را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی وزارت نیرو برشمرد و تصریح کرد: برخلاف سایر وزرا که یا در حوزه آب و یا در حوزه برق متخصص بودند، آقای محرابیان متخصص حوزه اقتصاد هستند و شاه کلید مسئله امروز این حوزه بحث اقتصادی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برنامه وزیر نیرو را بلندپروازانه خواند و تأکید کرد: مشخص نیست که رقم افزایش ظرفیت ۳۰ هزار مگاواتی از چه محلی تأمین خواهد شد. همچنین در برنامه پیشنهادی آمده است ۱۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر تولید خواهد شد که منبع این مهم نیز مشخص نیست که چطور ظرف ۴ سال می‌خواهیم به این ارقام برسیم.

وی اضافه کرد: برای انجام این مهم آقای وزیر برای ۴ سال آینده رقمی معادل ۵۵۰ هزار میلیارد تومان به علاوه ۲۲.۵ میلیارد یورو بودجه درخواست کرده‌اند که چنین ارقامی در بودجه وجود ندارد.

طغیانی هشدار داد که ممکن است در آینده آقای محرابیان در صحن مجلس حاضر شوند و عنوان کند که به دلیل کمبود منابع نمی‌توانیم برنامه‌ها را اجرایی کنیم به همین دلیل باید عدم شفافیت برنامه وزیر پیشنهادی در نطق ایشان تعیین تکلیف شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا