سیاسی

روسیه کمبود تولید واکسن کرونا دارد/ روس‌ها به هیچ کشوری واکسن ارسال نمی‌کنند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: در موضوع واکسن با ایگور مارگولوف، معاون وزیر امور خارجه و عضو ستاد کرونای روسیه گفتگو کردم. وی اعتراف کرد، در روسیه کمبود تولید وجود دارد و به‌دلیل این کمبود در حال حاضر هیچ‌گونه ارسال واکسنی به هیچ کشوری انجام نمی‌شود و پس بهبود روند واکسیناسیون در کشور، مسکو به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

وی افزود: باید در نظر داشت، ایران در حال انجام فرایند تولید مشترک با روسیه و این فرایند، گامی رو به جلو برای جمهوری اسلامی است. من از وی خواستم تا موضوعات مورد بحث را به سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در میان بگذارد که وی توضیح داد لاوروف، نخست‌وزیر و سایر ارگان‌های ذی‌ربط روسیه از تعهدات خود آگاهی کامل دارند و به‌زودی به تعهدات خود عمل می‌کنند.

سفیر ایران در مسکو درباره موضوع باز شدن مرز‌های روسیه به روی دانشجویان و تجار ایرانی عنوان کرد: روسیه سه شاخصه دارد و ایران در این سه شاخصه نمی‌گنجد. مسکو هر روز این شاخصه‌ها را روزآمد می‌کند و زمانی که ایران این شاخصه‌ها را داشته باشد، طبعاً مسیر باز می‌شود.

وی افزود: برخی از دانشگاه‌ها تقاضای خود را برای حضور دانشجویان به وزارت آموزش عالی روسیه ارسال می‌کنند و این وزارتخانه درخواست‌ها را به ستاد مبارزه با کرونا ارسال می‌کند. در حال حاضر نیز رایزنی‌های فشرده‌ای با دانشگاه‌های روسی در این زمینه انجام داده‌ایم و دانشجویان می‌توانند درخواست را از دانشگاه‌های خود پیگیری کنند.

جلالی درباره تجار ایرانی تصریح کرد: سفارت آن‌هایی را که ضرورت دارد در یادداشتی درخواست وستاد کرونای روسیه موارد را بررسی می‌کند. بعضی می‌گویند چرا با وزارت امور خارجه مطرح کنید، باید دانست در سیستم روسیه، سفارتخانه‌ها برای انجام هر کاری باید از وزارت امور خارجه و با هماهنگی وزارت امور خارجه روسیه اقدام کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا