سیاسی

قاضی‌زاده هاشمی: در معیشت موضوع اشتغال را هدف گذاری می‌کنیم/ برای هر زوج جوان اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفتیم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری امشب در آخرین برنامه تبلیغات انتخاباتی خود در گفتگوی ویژه خبری سیما شرکت کرد و در پاسخ به سوال مجری درباره اینکه سالهاست تورم بالا داریم و این تورم افزایش پیدا کرده به ۴۰ درصد، ۵۰ درصد و سبب کاهش قدرت خرید و تغییر جمعیت دهک‌ها شده است. شما در برنامه هایتان اعلام کردید افراد را به سه دسته تقسیم می‌کنید کسانی که باید مالیات بدهند کسانی که یارانه بگیرند و کسانی که دخل و خرجشان تقریبا برابر است.

وی افزود: آیا مدل تقویم جبران معیشت مردم همین است؟ اظهار کرد: سیاست‌هایی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم ابتدا با رای مردم جاری می‌شود. طبیعتا انتخابات رقابتی پرشور با یک رئیس جمهوری که پشتوانه رای مردمی بالا داشته باشد و با قدرتی که به پشتوانه رای مردم کسب می‌کند، مشکلات موجود را که خیلی عمیق هستند حل و فصل بکند و هم بتواند در عرصه بین المللی بعضی از گره‌هایی که وجود دارد را باز بکند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: در معیشت موضوع اشتغال را هدفگذاری می‌کنیم می‌خواهیم نرخ بیکاری که ۱۲، ۱۳ درصد حالا کمتر یا بیشتر اعلام می‌کنند این را کاهش بدهیم یا قدرت خرید را افزایش بدهیم یا یک سطح بالاتر تورم که یک مقداری خودش ساختار‌های فقرزا را دارد و قدرت خرید را کم می‌کند، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و فاصله طبقاتی و فقر و نابرابری را بیشتر می‌کند کنترل بکنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: برای همه این‌ها برنامه داریم. من از یک سطح بالاتری به مسئله نگاه کنم و آن اینکه چرا این امر اینقدر مزمن شده است. ما چه زمانی که تحریم نبودیم و فروش نفتی خوبی داشتیم قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، درآمد‌های نفتی هنگفتی داشتیم دچار بیماری هلندی می‌شدیم باز تورم را درست می‌کردیم، چون زمانی که منابع نفتی مان کاهش پیدا کرده بود چه زمانی که دارایی داشتیم برای فروختن چه زمانی نداریم برای فروختن چه زمانی که اوراق می‌توانستیم بفروشیم کسری بودجه را مثلا تامین بکنیم چه زمانی که حتی توان فروش اوراق هم نداشتیم در تمام این مدت ما تورم را داشتیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: معلوم می‌شود که یک مسئله‌ای داریم که این مسئله مرتب دارد خلق تورم می‌کند. این یک مسئله نهادی و ساختاری است. یک وقتی باز این ساختار و نهاد را در خود حوزه اقتصاد دنبال می‌کنیم. می‌گوییم نظام پولی، بانکی، مالی، وضعیت تولید! وضعیت بهره وری ما در نظام تولید یک بحث بالاتر این هست که ما هزینه‌های اجتماعیمان چقدر هست؟

وی ادامه داد: باید ببینیم هزینه اداره کشور چقدر هست؟ اندازه دولت که ما مجبوریم تامین منابع بکنیم چقدر هست؟ سهم خدمات اجتماعی که داریم به مردم می‌دهیم و منابع مالی نیاز داریم برای تامین آن چقدر است؟ بعد شکاف طبقاتی چقدر هست؟ چون قدرت خرید را و قیمت گذاری را طبقات بالای جامعه تعیین می‌کنند. کسی که پول بیشتری دارد قیمت بازار را تعیین می‌کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت‌های مختلف زحمات زیادی کشیدند و تلاش کردند، گفت: دولت‌ها تلاش کردند بعضی از این نقاطی که عرض کردم را به عنوان پروژه حل و فصل بکنند، اما این پروژه‌ها به اتمام نرسیده مسئله و تمام نشده است.

وی با ذکر مثالی درباره مسکن مهر اظهار کرد: پروژه مسکن مهر خیلی پروژه خوبی بود برای اینکه یکی از معضلات معیشتی مردم را که هزینه تامین مسکن هست را حل و فصل بکند. اما این پروژه خوب ممکن است خود این پروژه وقتی که می‌خواهد واگذار بشود بیاید در اختیار یک گروه‌های خاص واگذار بشود برای ساخت و ساز و بعد، چون باز ما توان خرید مردم را نتوانستیم تنظیم کنیم آن کسی که به او مسکن مهر تعلق می‌گرفته مجبور است مسکن مهرش را بفروشد و بعد دوباره برود اجاره نشین بشود به خاطر اینکه هزینه‌های بالایی دارد و ما سایر هزینه هایش را نتوانستیم کنترل بکنیم.

قاضی زاده هاشمی با تصریح اینکه یک نظام جامعی طراحی کردیم که همه شهروندان ایرانی از بلوچستان بندر لنگه بستک تا آذربایجان همه این‌ها دارای یک شناسنامه بشوند نزد دولت و معلوم بشود که این‌ها هزینه‌های واقعیشان چقدر هست؟ گفت: باید مشخص شود توان کسب درآمدشان چقدر هست؟ آن هزینه واقعی که این‌ها دارند به یک ترتیبی باید جبران بشود.

وی تصریح کرد: اگر درآمدهایشان بیشتر از هزینه هایشان بود این‌ها به صورت فزاینده مالیات پرداخت می‌کنند اگر کمتر بود این‌ها یارانه دریافت می‌کنند. بستگی دارد به اینکه در چه وضعیتی باشند. در همین داستان کرونا که بالاخره یک مسئله جدی ما هم هست و خیلی مشاغل صدمه خوردند بسیاری از مشاغل روزمرد صدمه خوردند خیلی از این رستوران‌ها که یک زمانی ممکن است درآمد‌های خوبی داشتند یا تالار‌های عروسی، تالار‌های مراسمات، صدمه جدی خوردند خیلی از مشاغلی که کنار دریا بودند حتی دستفروشان و امثال این‌ها صدمه جدی خوردند این‌ها اگر یک زمانی می‌توانستند البته

قاضی‌زاده گفت: از دستفروشان مالیات نمی‌گرفتند آن‌هایی که مالیات می‌گرفتند یک زمانی می‌توانستند مالیات بدهند ممکن است الان یارانه بگیرند به خاطر اینکه دچار مسئله شدند. یا بر اساس اینکه یک فرزندی به فرزندان اضافه بشود فردی نیاز به نگهداری داشته باشد یا خارج بشود از آن دامنه، بنابراین این باید هوشمند عمل کند.

قاضی زاده هاشمی درباره سامانه جامع مالیاتی و کارکرد آن اظهار کرد: سامانه جامع مالیاتی مسئله اش اخذ مالیات است به چیز دیگری کار ندارد.

وی افزود: یک سامانه دیگر داشتیم رفاه ایرانیان در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که قرار بود مجموع بانک‌های اطلاعی را یکی بکند. خیلی از بانک‌ها و داده‌ها هنوز تشکیل نشده است. مثلا کاداستر که موضوع مالیکت است یعنی موضوع دارا بودن اموال است الان یک بحثی داریم سر سند رسمی و سند عادی که بحث مفصلی است، ولی ثبت همان است این کامل انجام نشده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این چیزی که عرض می‌کنم یک سامانه پیش رونده است یعنی ما ذره ذره اول از وصل کردن تراکنش مالی و هزینه‌های واقعی یعنی هر ایرانی واجب است یک اعتبار مالیاتی نزد سازمان مالیاتی سازمان هدفمندی سایر سازمان‌هایی که کمک رسان هستند این‌ها می‌شوند زیر مجموعه‌ای از این‌ها آزمون وسع در مورد این‌ها انجام می‌شود. وضعیت وسع چگونه است؟ تا کاملا این مجموعه سامانه ما کامل بشود ما از مکانیسم‌های آزمون وسع استفاده می‌کنیم که افراد درآمد‌ها و هزینه‌های سالانه شان چگونه است براساس آن تدبیر می‌شود.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: بعضی از هزینه‌ها را باید دولت بدهد الان مثلا در همین داستان کرونا موضوع واکسیناسیون را ما داریم یک وظیفه عمومی حوزه بهداشت درمان است. اصلا دولت وظیفه دارد هر ۵ نوع واکسن را را تهیه و در اختیار مردم قرار بدهد چه ایرانی و چه خارجی بتوانند واکسن بزنند.

وی گفت: این را دیگر ما نباید به عنوان هزینه مردم در نظر بگیریم. اگر مردم دارند به این سمت رانده می‌شوند یعنی اینکه دولت خدمات عمومیش ضعیف است. یعنی کنار این ما باید خدمات عمومی دولت را اینقدر تقویت بکنیم یا هزینه او را جبران بکنیم یا به صورت تخفیف مالیاتی آن را در نظر بگیریم حتی اگر هزینه اش را نمی‌توانیم بدهیم جزو هزینه‌های قابل قبول بپذیرم که او مجبور نشود در این بخش مالیات بدهد تا زمانی که بتوانیم مجموع خدمات عمومی را دولت تامین بکند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دولت می‌خواهد با یک سیاستی ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایتی بکند از یک قشری، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد به خاطر نبود یک شبکه توزیع است. شما از روش‌هایی مثل کالابرگ الکترونیک و … استفاده می‌کنید؟ اظهار کرد: الان یک تجربه‌ای داریم در مورد بیماران خاص.

وی افزود: ما یک ردیفی داریم برای کمک به دارو‌های بیماران خاص. این را تلاش کردند نقطه زنش بکنند یعنی مجموعه افرادی که نیازمند به داروی بیماری خاص هستند پیدا بکنند و کمک مستقیم فقط به این فرد انجام بدهند تحت عنوان تخفیفات فرانشیز این مدل برای مجموعه یارانه‌ها قابل انجام هست. چون بعضی از یارانه‌ها عمومی است مثل یارانه مواد غذایی بعضی از یارانه‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی یارانه‌هایی از این دست یا مثلا ما یارانه می‌دهیم برای تامین نهاده‌های دامی، مرغ، طبیعتا به همه مردم نمی‌دهیم می‌خواهیم به یک تولید خاص بدهیم هر چند ما نهایتا باید یارانه را به مصرف کننده نهایی بدهیم، ولی طی مرحله واسط با ایجاد مکانیزم‌های هوشمند به چه کسی چه مقدار باید یارانه برخوردار شود به جای اینکه ما رانت ارزی بدهیم یارانه خرید می‌دهیم به آن تولید کننده یعنی در زنجیره اول از تولید کننده حمایت می‌کنیم زنجیره بعد می‌رویم داخل خط آخر توزیع حمایت می‌کنیم نهایتا می‌رویم از مصرف کننده نهایی حمایت می‌کنیم و این شبکه اطلاع رسانی ما کامل بشود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که فرض کنیم نظام مالیاتی مورد نظر شما اجرایی بشود شبکه توزیعی هم که فرمودید اجرایی بشود. اما این باعث نمی‌شود که توزیع درآمد عادلانه‌تر بشود. ممکن است که در اقتصاد نیرو‌هایی وجود داشته باشد که وجود دارد که آن دهک پردرآمد پرشتاب‌تر درآمدش بالا برود و این دهک‌های فقیر ممکن است بالا برود، ولی با یک شتاب کمتر و این توزیع ناعادلانه را بدتر بکند. برای این چه برنامه‌ای دارید؟ تأکید کرد: ساختار‌های استضعافگر را که رشد نامتوازن ایجاد می‌کنند باید از بین ببریم. یک سری نهاد استضعفاگر درست شده است مثل خود بودجه دولت که دارد به یک منطقه‌ای از کشور بیشتر می‌دهد مثل یک لوله کشی که یک جا یک قطر لوله مثلا ۱۰ اینچ است و به سیستان و بلوچستان یک اینچ می‌رسد!

وی گفت: ما باید تبعیض مثبت ایجاد بکنیم یعنی نظام سرمایه گذاری ما نظام تخصیص بودجه ما جا‌هایی که الان در پیرامون هست من سری قبلی بعضی از نقشه هایش را نشان دادم که ما الان یک مرکز پیدا کردیم یک پیرامون پیدا کردیم این پیرامون در دولت سلام بیشتر به آن توجه می‌شود منابع مالی بیشتری داده می‌شود تا کم کم رشد متوازن شود.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: ما وقتی از رشد اقتصادی صحبت می‌کنیم در تله میانگین نباید بیفتیم بگوییم میانگین رشد اقتصادی کشور هشت درصد است، چون ممکن است یک جا ۴۰ درصد باشد یک جا منفی باشد. وقتی در نظام اسلامی این ارزشمند است که میانگین رشد اقتصادی همه خانوار‌ها هشت درصد باشد. البته ما الان یک جا‌هایی باید سرعت بیشتری بدهیم، چون یک چند قطبی اتفاق افتاده در اقتصاد ما تا آن افرادی که محروم واقع شدند رشد کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: این توزیع یارانه هوشمند است یعنی شما باید یک جا‌هایی زمینه رقابت و زمینه رشد آموزشی برایشان ایجاد بکنید عدالت آموزشی و مهارت و سرمایه گذاری مضاعف ایجاد بکنید به آن‌ها یک یارانه‌ای هم بدهید که یک مقداری وضعیت معیشتشان بهبود پیدا بکند بعد از یک دهه که این‌ها توانستند خودشان را به میانگین کشور برسانند بعد شما می‌توانید رقابت بدون تبعیض ایجاد کنید.

وی گفت: یک عقب ماندگی هفتاد ساله در بعضی از نقاط کشور داریم. در اقشار هم اینطور است در صنوف مختلف هم همین طور است. مثلا در حوزه بهداشت و درمان یک نظام طبقاتی درست است. پزشکان متخصص پزشکان عمومی پزشکان عمومی پرستاران. ما باید هم منطقه‌ای این مسئله را حل بکنیم هم در بین اقشار هم در بین صنوف مختلف این نظامات باید دوباره بازتنظیم بشوند. نظام حقوق و دستمزد نظام پرداخت نظام دریافت مالیات نظام دادن یارانه، این‌ها مجموعه اش تا این فاصله طبقاتی کاهش پیدا کند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که یکی از مواردی که باید بازنگری بشود به فوریت در دولت آینده بحث یارانه‌های پنهان است. این خودش یک نوع بی عدالتی است می‌دانید که دهک‌های برخوردار و پردرآمد به شدت مصرف انرژی بالاتری دارند نسبت به دهک‌های پایین‌تر برای این چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: یک بخشی از یارانه پنهان را به تولید می‌دهیم. الان مزیت نسبی تولید در ایران یکیش به خاطر انرژی ارزان است. یک بخشیش را به مصرف می‌دهیم ما فعلا باید از تولید حمایت کنیم. یعنی آن گاز ارزان قیمت‌تر یا امثالی که به تولید می‌دهیم باید ادامه پیدا بکند. اما برای بخش مصرف همانطور که خیلی از کشور‌های دنیا یک عنوانی تحت عنوان اعتبار انرژی دارند.

وی افزود: بعضی از دوستان گفتند من یارانه را می‌دهیم ۴۵۰ هزار تومان اضافه می‌کنم در حالیکه بهتر است به جای اینکه ما یارانه ۴۵۰ هزار تومانی بدهیم و کل انرژِی را گران بکنیم مثل بنزین ما آمدیم یارانه را افزایش دادیم تورم را افزایش دادیم به جای اینکه این کار را بکنیم سهم شهروندان را از محل یارانه پنهان اعلام بکنیم تا این‌ها بتوانند تمام قبوضشان را پرداخت بکنند بیشتر از یارانه نرخ آزاد بگیریم. یعنی آن وقت تورم را تحمیل نکردیم به جامعه. آن ۸۰ درصد که زیر الگوی مصرف مصرف می‌کنند اینجوری کاملا از مزایای این برخوردار می‌شوند و مجبور نیستند پول بیشتری پرداخت بکنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: این اواخر دولت کاری در حوزه برق کرد یک بخشی را رایگان کرد یک بخشی را با صرفه جویی در الگوی مصرف کاهش مصرف صادرات گران کردن مصرف‌های بالا این را عملا جبران کرد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: مشکل توسعه زیرساخت‌های برق داریم و خاموشی‌ها به خاطر این است که یک برنامه جدی داشته باشیم، ولی به نظر این الگوی خوبی است یعنی الگویی است که ما برای مجموعه بخش‌های انرژی که الان داریم یارانه پنهان می‌دهیم استفاده بکنیم البته این خیلی باید در خور توجه و تدبیر باشد، چون آزادسازی قیمت‌های انرژی اگر مکانیزم جبرانی درست نباشد حتما تورم زاییش سنگین است هم خودش و پولی که دوباره جاری می‌شود در بازار و این پول خودش یک چرخه تورمی جدید ایجاد می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که شما گفتید که سه روزه یک اتفاقی را در بازار سرمایه ایجاد خواهید کرد اعتمادی که الان از دست رفته و زیانی که مردم دیدند یک مقداری با این سه روز جور در نمی‌آید. توضیح بفرمایید که با چه روشی می‌خواهید این کار را انجام بدهید خوب است، گفت: این خیلی مورد بحث قرار گرفت که می‌شود مگر سه روزه؟ گفتم وقتی با یک تصمیم شبانه می‌شود باعث ریزش شد می‌شود این را هم اصلاح کرد. بازار سرمایه پایه اش اعتماد است. اعتماد یعنی اینکه مردم به آینده این بازار امیدوار بشوند و صف فروش تبدیل به صف خرید می‌شود یعنی عملا مقصرین بازار سرمایه خود مردم و فعالان هستند. مردم کی در صف فروش هستند وقتی نسبت به آینده بازار ناامید هستند این خیلی ساده است. برگرداندن اعتماد توسط یک دولت مقتدر که می‌خواهد اعلام بکند من از بازار می‌خواهم حتما حمایت بکنم و این را بکی دو دستورالعمل روشن نشان دهد ساده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خیلی‌ها می‌گویند دولت نباید در بازار دخالت کند، تأکید کرد: متأسفانه بازار ما دولتی است. اول باید بازار دولتی را تبدیل به بازار غیردولتی کرد، یعنی شرکت‌های خصولتی که عملا دولتی هستند واقعا خصوصی و مردمی بشوند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نظام اداری که شامل شورای عالی بورس هستند هم باید کاملا مردمی بشوند، این‌ها نهاد ناظر مردمی بشوند دولت بکشند کنار، این دخالت‌ها را نکند، ولی وقتی دولت موثر بوده و عامل سقوط بورس بوده حداقل شرکت‌های وابسته به دولت کمک بکنند برای برگشتن به اعتماد ما نمی‌خواهیم منابع و مالکیت را از این‌ها بگیریم. ما می‌گوییم شما ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بر اساس گزارش‌های رسمی تخلف کردید و از بازار خارج کردید این ۱۳۰ میلیارد تومان هم متعلق به شما نمی‌خواهیم مالکیت را از شما بگیریم ما حرفمان این است که چرا ناگهانی این کار را کردید این حجم از سرمایه باید به تدریج خارج می‌شد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: این پول باید به صندوق تثبیت بازار برگردد. بعد هم بعضی تصمیمات دولت مثل نرخ خوراک در پتروشیمی‌ها در فولاد‌ها می‌تواند سوددهی بالاتر را نشان بدهد در شرکت‌های اصلی پتروشیمی پتروپالایشی فولادی که موتور حرکت دادن بازار سرمایه هستند. این اعتماد را باز می‌گرداند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بعضی‌ها به ما می‌گویند که شما خوراک را کاهش می‌دهید درآمد‌های دولت کاهش پیدا می‌کند ما باید مالیات بیشتر بگیریم هم مالیات، چون وقتی چرخه بازار سرمایه حرکت می‌کند به ازای هر تراکنش دولت مالیات می‌گیرد و هم از خود سود این شرکت‌ها مالیات می‌گیرد و تازه این مکانیزم‌هایی است.

وی گفت: ما مسئله حکمرانی داریم در بازار‌های مختلفمان ما ۴ تا بازار داریم بازار مالی، پولی بیمه تجاری و بیمه‌های اجتماعی. بیمه‌های اجتماعی که اصلا رها هستند درست است که وزارت تعاون و رفاه مسئولشان است، اما تعداد زیادی هستند معلوم نیست که چطور سرمایه گذاری می‌کنند؟ این‌ها آیا نظارت و حسابرسی می‌شوند؟ ترازنامه شان را ارائه می‌کنند نمی‌کنند؟ اکثرا هم زیان ده هستند. آن سه تایی که ناظر دارند بخشی هستند یعنی مثلا رئیس بانک مرکزی که مسئول بازار پولی هست می‌گوید من کاری ندارم بازار سرمایه چه اتفاقی می‌افتد.

وی افزود: درست است عضو شورای عالی بورس است، اما می‌گوید من متولی این طرف هستم حال نرخ بهره بانکی با مداخله من کم و زیاد می‌شود چه اتفاقی می‌افتد بیفتد و چه بسا ضرر دهی بازار مجاور را به سود خودش ببیند.

قاضی زاده تأکید کرد: مسئله این است که باید مدیریت پیدا کند، یعنی یک شورا بیاید درباره مجموعه مولفه‌های حاکم بر این‌ها تصمیم بگیرد که وقتی دارد تصمیم می‌گیرد در ارتباط با بازار سرمایه آثارش را در سایر بازار‌ها هم پیش بینی بکند. این مسئله اصلی است که دولت باید حل بکند. مسئله فرماندهی واحد است حکمرانی یکسان است. نگاه منظومه‌ای است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: موضع من را در ارتباط با کل قیمت گذاری‌ها این است که اولا معتقدیم مجموعه فرآیند‌های تولید و عرضه و کسب و کار حتی توسط مدیران زنجیره تامین انجام بشود از ابتدا تا انتها. دولت سه جا نباید بیشتر ورود بکند؛ اولا کشف قیمت‌ها همه باید در بورس کالا باشد. یعنی ما به جای اینکه قیمت گذاری بکنیم باید کشف قیمت در بورس کالا اتفاق بیفتد.

وی افزود: یک سری از کالا‌ها کالا‌ها استراتژیک است دولت باید قیمت هایش را ضمانت بکند مثل گندم و جو. خرید تضمینی تعیین و پولش در بودجه دیده می‌شود آن نرخ خرید تضمینی هر چقدر زیر قیمت خرید تضمینی در بورس خرید و فروش اتفاق افتاد آن ما به التفاوت را دولت پرداخت می‌کند در حالیکه الان دولت باید کل پول خرید تضمینی را بدهد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: آنجا که عرضه و تقاضا اتفاق می‌افتاد گندم چهار هزار تومانی ۳۵۰۰ تومانی را ۵۰۰ تومان را دولت به نفع تولید کننده می‌پردازد. جای دیگر که دولت دخالت می‌کند حمایت از مصرف کننده است. می‌گویید این قیمت بالا پایین می‌شود قیمت نان هم بالا و پایین می‌شود مگر می‌شود آزاد بگذارید؟ من می‌گویم هر چقدر این تفاوت اتفاق بیفتد میزان یارانه‌ای که من به نان می‌دهم بیشتر می‌شود. به کی می‌دهم؟ به نانوا می‌دهم که نان را با قیمت ثابت به مصرف کننده برساند.

وی خاطرنشان کرد: جای سومی که دولت ورود می‌کند نرخ تعرفه است. آن هم برای حمایت از تولید داخل. یعنی جوری باید تعرفه را تنظیم بکند که تولید داخل همیشه به نسبت واردات صرفه داشته باشد. در بقیه موارد اصلا دولت نباید دخالت بکند؛ که شامل آن قیمت گذاری در آن بازار سرمایه گذاری و خوراک و نان می‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در باره اینکه فعالان بازار فارغ از اینکه حقیقی باشند یا حقوقی، چون این شامل هر دو ممکن است بشود افرادی هستند که این‌ها یا سرمایه خیلی زیادی دارند یا اطلاعات خاص دارند و این‌ها می‌توانند بازار را تحت تاثیر قرار بدهند. کما اینکه شاهدش بودیم، ولی این ۱۳۰ همتی که گفتید، برای این چه فکری کردید؟، پاسخ داد: ما یک مدل حکمرانی طراحی کردیم که این مدل حکمرانی نقش آفرینی مردم است. اولا که هیچ تصمیمی را دولت نمی‌گیرد الا اینکه نهاد مربوطه آن را تایید بکند.

وی افزود: هیچ تصمیمی را شورایی نمی‌گیرد الا اینکه نهاد مردمی مربوطه آن را تایید بکند یعنی خود آن شورا باید مردمی باشد یک سری یک نهاد مردمی دیگر از این مراقبت بکند. دوم نظام جامع شفافیت یعنی شورای عالی بورس باید جلساتش کاملا علنی باشد. مصوباتش هم همانجا آنلاین دیده بشود. خود هیئت وزیران هم همینطور. هر جایی که دارد تصمیم می‌گیرد آنلاین همه باید مطلع باشند.

وی ادامه داد: همه باید بفهمند که چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ دلایل موافقان و مخالفان چیست؟ آن وقت من مجبور می‌شوم دلیل بیاورم، مجبور می‌شوم مشورت بکنم مجبور می‌شوم کار کارشناسی بکنم. من مجبور می‌شوم به نظر عمده نخبگان کشور توجه کنم. با آشکارسازی خیلی از فساد‌ها جلویش گرفته خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که شما معتقد هستید که بازار سرمایه و بورس باید ریسکش صفر باشد یا ریسکش را مدیریت کرد یا قائل به این هستید که با بیمه یک پوششی برای ریسک فراهم بشود؟، گفت: بازار سرمایه بازار ریسک است جزو ذاتش است. اما معمولی ریسک ایجاد کردن با اینکه یک عده منافع خودشان را جمع بکنند و دیگران را به خطر بیندازند با این متفاوت است.

وی گفت: می‌شود مکانیزم‌های بیمه تا حدی نه کامل ریسک را بپوشاند یعنی کسی می‌آید سرمایه گذاری بکند می‌گوید تا این اندازه ریسک من را بفروشد صندوق‌های بیمه بیایند وسط کار می‌شود وارد کرد بله! من می‌خواهم یک سرمایه گذاری وارد یک بازار پرخطر بشوم می‌خواهم تا یک سقفی از ضررم را جبران بکنم اگر بیشتر از آن کردم و اگر به طور حقیقی ناخواسته ضرر کردم یک جایی باشد سرمایه گذاری را قبلا کرده باشم پوشش بدهم. این مدل‌ها در دنیا باب است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه در بازار سرمایه در واقع اتفاقی که باید بیفتد تامین مالی است. یعنی شرکت‌های تولیدی باید بیایند با روش‌های مختلف تامین مالی بشوند آنچه که الان شاهد هستیم این هست که اولا شرکت‌های بزرگ و تا حدی متوسط می‌توانند از این استاندارد‌ها عبور بکنند آن هم با یک فرآیند‌های بسیار طولانی و سخت. دوم برای صنایع کوچک واحد‌های کوچک چه خدماتی چه تولیدی اساسا سازوکاری وجود ندارد. برای این می‌خواهید چکار بکنید؟، پاسخ داد: انواع و اقسام روش‌های تامین مالی داریم. خیلی هایش هم داخل بازار سرمایه اتفاق می‌افتد مثل مدل‌های مثلا صندوق پروژه‌ها و انواع و اقسام شرکت‌هایی که تامین مالی می‌کنند شرکت‌های مخصوص تامین مالی به عبارت بهتر ایجاد بشود. برای ایجاد بسته‌ای از پروژه‌ها تعریف بکنند.

وی تصریح کرد: از این بگیرید تا وقتی کسی که سهامش را عرضه می‌کند به عنوان عرضه اولیه یا ثانویه داخل بازار حتما موظف باشد یک بخشی از این منابعی که کسب می‌کند ببرد در بازطراحی صنعتیش، نو کردن تکنولوژیش، توسعه تولیدش که این بخش به عبارتی سرمایه افزوده شرکت بشود و باعث می‌شود ارزش افزوده شرکت افزایش پیدا بکند. یعنی خود هدایت نقدینگی کسب می‌شود توسط آن شرکت‌ها هم خیلی مهم است.

قاضی زاده بیان کرد: متاسفانه ما برای این هیچ مقرراتی نداریم یعنی اینطور نیست این منابعی که کسب می‌شود مثلا اگر شستا آمده حجمی از منابع را تامین کرده این منابع به کجا می‌رود؟ می‌رود در هزینه‌های جاریش قرار می‌گیرد یا می‌رود دوباره یک سرمایه گذاری جدید می‌کند و خود این باعث هم رشد اقتصادی می‌شود.

وی گفت: نگاه کنید بازار سرمایه به نظر من اگر درست از آن استفاده بشود عدالت ایجاد می‌کند. مثلا ما دو تا طرح داریم ما گفتیم مثلا صندوق ذخیره فرهنگیان، سهامدار باید سهام بشود سهامش متعلق به سرمایه گذارانش بشود معلمانی که پول دادند. یا شستا یک مصوبه‌ای الان خود هیئت مدیره شستا دارد که ده درصد بیست درصد از سهام موجودش را توزیع بکن مثل سهام عدالت بین بازنشسته ها. نفری ده میلیون به هر کدام می‌رسد یعنی ما هم اینطوری یک عدالت اجتماعی ایجاد کردیم فرهنگ سهامداری ایجاد کردیم تعداد بیشتری از مردم را سهامدار کردیم آن‌ها را ثروتمند کردیم آن ضریب جینی را کاهش دادیم از یک طرف توانسته ایم که به بازار سرمایه کمک بکنیم برای رونق. خود این به رونق بازار سرمایه کمک بکند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اینکه ما الان در این ایام انتخابات و قبل از آن صحبت از این هست که ما در سال یک میلیون واحد مسکونی باید بسازیم. آنچه که در این چند سال حالا متوسطش ۴۰۰ هزار تا و کمتر بوده و سوال اینجاست که برنامه شما برای مسکن بر چه پایه‌ای است؟ به خصوص بخش تامین مالی آن و امکاناتی که لازم دارد. گفت: اگر اجازه بدهید من این بخش را خیلی کوتاه جواب بدهم، چون یک عرایض پایانی دارم شب آخر هست با مردم عزیز ایران صحبت بکنیم. ما در بخش کشاورزی خرید تضمینی آب و برق روستایی واکسن تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی برنامه داریم. ما به مردم قول می‌دهیم که انشاءالله در دولت سلام به همه این‌ها رسیدگی کنیم.

قاضی زاده گفت: در خصوص طرح مسکن ما دو طرح داریم موضوع جوانان که اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر زوج جوان در نظر گرفتیم برای ازدواج خرید جهیزیه خرید مسکن و اشتغالش.

وی افزود: مردم را به سه گروه تقسیم کردیم؛ سه دهک سه دهک و چهار دهک سه دهک اول ما بدون آورده اول به این‌ها خانه می‌دهیم و سی ساله بر اساس توانشان و پرداخت قسط از آن‌ها پس می‌گیریم. بر اساس قیمت زمین و متراژ آپارتمانش به او آپارتمان تعلق می‌گیرد از هفت منبع مختلف ما تامین مالی کردیم برای این برای اینکه بتواند منابع اولیه ایجاد بشود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: سه دهک بعدی هفتاد سی است سه دهک بعدی هم ۵۰ – ۵۰ است یعنی چهار دهک بعدی سه دهک بعدی سی درصد آورده فرد هست و در مورد چهار دهک بالاتر ۵۰ درصد آورده فرد است که با ۵۰ درصد پول اولیه می‌آورد منتها زمان بازپرداختش در مورد سه دهک بعد بیست ساله است در رابطه آن ۴ دهک بعد ۱۵ ساله است یعنی طول زمان پرداخت قسطشان کوتاه‌تر است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بانک‌ها از پس آن بر می‌آیند و آن ۵۰ درصد آورده که خواهد بود؟، گفت: آن ۴ دهک ثروتمند است عرض می‌کنم بر اساس توان مالی و قسطشان قیمت منطقی زمین یعنی بستگی دارد کدام شهر باشد؟ زمین چقدر قیمت داشته باشد و متراژ آپارتمانی که دارد آپارتمانی که طراحی کردند از ۴۰، ۴۵ متر است تا ۱۵۰ متر.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که حالا گیریم که یک میلیون ساخته شده برق و آبش و گازش را کجا می‌آورید؟، خاطرنشان کرد: این را گذاشتیم روی اصلاح بافت فرسوده یعنی ما از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم به جای اینکه این را ببریم خارج از محدوده، چون می‌دانید ما تعداد زیادی زمین ریز داخل شهر‌ها داریم به اندازه … یک گزارشی مثلا من دیدم در رابطه با شهر تهران که تقریبا ۳۰ درصد کل ابعاد تهران ما زمین‌های دولتی یا زمین‌های فریز شده داریم.

مجری پرسید: عرضه نمی‌کنند! و قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: این کار دولت است دیگر. یعنی دولت باید بیاید این زمین‌ها را از این وضعیت در بیاورد به خصوص روی زمین‌های بزرگی که در حاشیه شهر‌ها هست این‌ها را به عنوان آورده اولیه قرار بدهد بعد تولید زمین بکند. تدبیر ما طوری است که ۶۰ درصد از بافت حاشیه و بافت فرسوده شهر‌ها و روستا‌ها را در این مکانیزم و با تولید ۴ میلیون مسکن ۴ و نیم میلیون مسکن تا انتهای ۴ سال می‌توانیم احیاء بکنیم. یعنی دو کار انجام می‌شود

مجری دوباره سوال کرد: تولید برق و آب و گاز چه؟، که قاضی زاده گفت: آنجا اتفاق افتاده است.

قاضی زاده در پاسخ به سوال مجری که پرسید، نیروگاه باید زد، گفت: آن بحث دیگری است. ما الان همه مردم یک جایی ساکن هستند به عبارتی بهتر. فرد فاقد سکنی که نداریم یا اجاره نشین هست یا در یک مسکن غیر استاندارد دارد زندگی می‌کند یک وضعیت اینجوری است. ما دو میلیون هم به این تعداد مسکن اضافه می‌شود در همین ۴ سال با متوسط ازدواجی که اتفاق می‌افتد. طبیعتا باید این‌ها تقویت بشود یعنی مجموعه منابع، چون رشد خانوار دارد اتفاق می‌افتد هم نیروگاه‌های ما باید افزایش پیدا بکند که ما یک برنامه فورس ماژور برای نیروگاه‌های خورشیدی داریم که سریع الاحداث‌ترین روش تولید برق هست فعلا تا اینکه سرمایه گذاری‌های مشارکت خصوصی انجام بدهیم برای نیروگاه‌های گازی یا سایر نیروگاه‌هایی که راه بیندازیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه اصلا تولید آب و برق می‌خواهد؟ زیرساخت اساسی برای این سه تا انرژی مورد نیاز اقتصاد ایجاد کرد. فکری به حال این‌ها باید کرد: گفت: سی درصد از وضعیت موجود تولید انرژی مان انرژی جدید نیاز داریم برای نرخ رشد حداقل مثلا ۴ تا ۵ درصد اگر بخواهیم هشت درصد داشته باشیم، ولی بیشتر از این می‌خواهد. طبیعتا یکی از سرمایه گذاری‌های سنگینی که باید دولت انجام بدهد در این حوزه است.

وی در پاسخ به این سوال که بازار اجاره باید تنظیم شود، گفت: بازار اجاره هم ما مدل اجاره داری حرفه‌ای را داریم دنبال میکنیم. من چند دقیقه‌ای خدمت مردم و خدمت جوانان آینده ساز کشور صحبت کنم. امروز کشور ما در یکی از گذرگاه‌های تاریخی قرار گرفته است. تقابل بین دو گفتمان می‌توانیم و نمی‌توانیم. در اصل مسئله این است که ما به مردم اعتماد کنیم و این را ما در حضور جوانان می‌توانیم به جای اینکه چشم به بیگانگان داشته باشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکل مردم در میدان فعالیت مردم اتفاق می‌افتاد و ما باید مرد‌های میدان به میدان بیایند تا بتوانند این کار را انجام بدهند. حل مشکل آب روستا‌ها برای آن نیاز به همت جهادی وجود دارد. ما اول انقلاب پول نداشتیم، اما حضور بچه‌های جهادگر در عرصه‌های مختلف کشور توانستیم این مشکل را حل بکنیم. تقابل بر علیه غارتگران سفره انقلاب باید قیام کرد و بعضی از مردم که حتی یک وعده غذا برای خوردن ندارند باید همه ما تلاش بکنیم که از محرومیت خارج شوند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که یک خلائی که الان داریم صدای سهامداران خرد اصلا به گوش نمی‌رسد و در روند تصمیم گیری‌ها هم هیچ اثری ندارند در حالیکه ۹۰ درصد بازار هستند و بیشترین ضرر هم کرده اند. شما دنبال این هستید که یک نهادی یا یک مداخله داشته باشند در فرآیندها؟، گفت: کل ساختار‌های نظام بازار سرمایه به نظر من باید تغییر بکند. به همان ترتیبی که عرض کردم باید برود به سمت مردمی شدن. ولی استثنائا برای این موضوعی تحت عنوان کانون سهامداران حقیقی را داریم در مجلس دنبال می‌کنیم که دو نفر این‌ها بیایند عضو شورای بورس بشوند که این‌ها نمایندگی بکنند این سهامداران حقیقی را در شورای عالی بورس به صورت موقتی که تا آن قانون اصلاح بشود.

وی تصریح کرد: حقیقتا فعالان بخش حقیقی بازار هیچ پشت و پنهانی ندارند یعنی اولا آموزش نمی‌بینند، دوما مکانیزم‌های جبران خسارت بیمه برایشان وجود ندارد سوما اینکه وقتی آمدند مثلا یک کلاهبرداری شد نسبت به آن‌ها اتفاقی افتاد کسی نیست از آن‌ها حمایت کند در سیاستگذاری هم نقش جدی ندارند. مجموعه این‌ها را باید بالاخره یک جایگاه خاصی برای بخش حقیقی بازار فراهم کند.

قاضی زاده هاشی در پایان گفتگو از مجری فرصت خواست تا با مردم صحبت کند و خطاب به مردم گفت: مردم عزیز ایران! بنده سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی هستم، جوانترین کاندیدا، نماینده نسل نو، آمده ام که تحول در مدل حکمرانی ایجاد بکنم.

ما فقط اینطور نیست که برنامه داشته باشیم و فقط اینطور نیست بگوییم که کارنامه داریم، اما باید بگوییم به جوانان باید اجازه داد تا کارنامه دار بشوند توانایی خودشان را نشان بدهند مشروعیت نظام سیاسی و ثبات سیاسی کشور را ارتقاء بدهند وعده‌هایی که به مردم داده شده عمل نشده شما حق دارید بدبین باشید، اما درد‌های مزمن الا با جراحی‌های بزرگ اتفاق نمی‌افتد و این در گروه اعتماد شما به جوانان این مرز و بوم هست.

من ضمن اینکه تشکر می‌کنم از حضرت آقا امروز به خاطر سخنرانی بسیار خوبی داشتند از همه مردم دعوت می‌کنم به مشارکت سیاسی. فرمودند رئیس جمهور با رای بالا هست که می‌تواند پشتوانه زیادی داشته باشد، همت بکنید، رای بدهید، بین این افراد باقیمانده به بهترین نفری که تشخیص می‌دهید حتی اگر من نیستم رای بدهید که با دست پر و در مرحله اول، دیگر انتخابات دو مرحله‌ای نشود واقعا، در مرحله اول بهترین ما را انتخاب کنید با رای بالا به او کمک کنید که یک دولت مقتدری ایجاد بشود.

انتخابات واقعا رقابتی بود الان هم عرصه رقابت است ما رقابت را به جای اینکه به دعوا‌های سیاسی بکشانیم کشاندیم به عرصه خدمت. بگوییم چه کار‌هایی می‌توانیم برای شما انجام بدهیم. انشاءالله که دولت سلام بتواند سلام همه ملت ایران باشد به ایران جدید با عزم و اراده. انشاءالله خداوند تبارک و تعالی بهترین‌ها را برای ملت ایران رقم بزند و ۲۸ خرداد روز شکوفایی ایران جدید باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا