ورزشی

لزوم شفاف سازی در مورد پاداش مربیان المپیکی/ جنگ اول به از صلح آخر

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش آلانه، طی روزهای گذشته پاداش مدال آوران المپیک توکیو اعلام شد. براساس مصوبه شورای معاونان وزارت ورزش و جوانان، پاداش کسب مدال طلای المپیک و پارالمپیک 2 میلیارد تومان، مدال نقره یک میلیارد و 250 میلیون تومان و مدال برنز 750 میلیون تومان عنوان شد که با توجه به شرایط اقتصادی موجود پاداش معقولی است.

در این مصوبه البته چیزی در مورد پاداش مربیان تیم‌های ملی عنوان نشد اما اخبار غیررسمی حاکی از آن است که برای سرمربیانی که شاگردان شان در المپیک روی سکو می‌روند، نصف پاداش قهرمانان در نظر گرفته می‌شود.

یعنی برای هر طلا یک میلیارد تومان، نقره 625 میلیون تومان و برنز نیز 375 میلیون تومان به سرمربیان تیم ملی اختصاص پیدا خواهد کرد. تا اینجای کار همه چیز مشخص و منطقی پیش می‌رود، اما نگاهی دقیق‌تر و عمیق‌تر به موضوع، سوالاتی را به وجود می‌آورد که نیاز است از سوی وزارت ورزش مد نظر قرار گیرد تا زمانی که رسما میزان پاداش مربیان اعلام می شود، در آن چیزی مبهم و غیرشفاف نباشد.

خصوصا آنکه در ادوار گذشته المپیک، عدم شفافیت در تعیین پاداش مربیان تیم‌های ملی و البته سهم اندک آنها در جوایز در نظر گرفته شده، در برخی تیم‌ها اختلافات زیادی ایجاد کرده و کینه و کدورت ناشی از آن، همچنان نیز با افراد است.

موضوعاتی که لازم است در زمان اعلام رسمی پاداش مربیان لحاظ شود، یکی اینکه مربیان چه سهمی در این جوایز دارند. اگر قرار است نیمی از پاداش مدال آوران به سرمربی تیم ملی اختصاص پیدا کند، پاداش مربیان که در اکثر تیم‌ها بیشتر از یک نفر هستند، چگونه محاسبه می‌شود.

موضوع دیگر اینکه در همه المپیک‌ها محدودیت‌هایی از نظر اعزام کادرهای فنی لحاظ می‌شود. مانند مسابقات جهانی، تیم‌ها دست شان برای اعزام مربی باز نیست که هرتعداد نفر که مد نظر است، به المپیک اعزام شود.

برای مربیان نیز سهمیه‌هایی از سوی میزبان در نظر گرفته می‌شود. در ادوار گذشته المپیک در رشته کشتی همین مسئله کدورت‌هایی را ایجاد کرد. مثلا کادرفنی این تیم را 6 نفر، شامل یک سرمربی و 5 مربی تشکیل می‌دهند. سرپرست تیم و مدیر تیم‌های ملی هم جدا هستند، اما این تعداد هرگز قادر به حضور در المپیک نیستند و سرمربی باید دست به گزینش بزند.

مثلا به کشتی آزاد که 6 سهمیه کامل المپیک را گرفته، 4 سهمیه مربی داده شود، به این ترتیب چند عضو فنی تیم در ایران می‌مانند، درحالیکه آنها در تمامی اردوهای تیم ملی حضور داشته و برای آماده سازی نفرات المپیکی زحمت کشیده‌اند، خوب است پیش از اعزام کاروان به توکیو، مشخص شود که میزان پاداش این مربیان به چه شکل محاسبه خواهد شد. علاوه بر آنکه فاصله چشمگیر و غیرمنطقی پاداش سرمربی و مربیانش میان آنها اختلاف ایجاد خواهد کرد.

اما مورد دیگر تعیین پاداش سرمربیانی است که تیم شان بیشتر از یک مدال کسب می‌کند. در رشته‌ای که تنها یک ملی‌پوش مدال می‌گیرد، نصف پاداش مدال ورزشکار به حساب سرمربی واریز می‌شود، اما در رشته‌هایی که شانس کسب مدال بیشتر داریم، باید دید پاداش به چه صورت محاسبه خواهد شد.

مثلا اگر کشتی آزاد یا فرنگی ما سه مدال طلا و نقره و برنز بگیرند، سه پاداش تعریف شده در نظر گرفته می‌شود یا اینکه فقط یکی از مدال‌ها پاداش نصف برای آنها به دنبال دارد و باقی مدال‌ها طبق درصد تعیین شده و در واقع با درصد کمتر محاسبه می‌شود.

خوب است که این موضوعات نیز به صورت شفاف لااقل به فدراسیون‌ها اعلام شود که بعد از المپیک هیاهوی تازه‌ای در این خصوص ایجاد نشود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا