ورزشی

اعلام وضعیت فوق العاده در ۱۷ ایالت آمریکا پس از حمله سایبری به خطوط لوله انتقال سوخت

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش گروه بین‌الملل آلانه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، پس از حمله سایبری به خط لوله انتقال سوخت کلونیال و قطع فعالیت این خط لوله، مقام های رسمی آمریکا در 17 ایالت و منطقه کلمبیا وضعیت فوق العاده اعلام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، خط لوله کلونیال حدود 45 درصد سوخت مصرفی سواحل شرقی آمریکا را تامین می کند.

مقام های رسمی در ایالت های آلاباما، آرکانزاس، منطقه کلمبیا، دلاور، فلوریدا، جورجیا، کنتاکی، لوییزیانا، مریلند، می سی سی پی، نیوجرسی، نیویورک، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، کارولینای جنوبی، تنسی، تگزاس و ویرجینیا حالت فوق العاده اعلام کرده‌اند.

وقوع یک حمله سایبری موجب قطع بزرگترین خط لوله انتقال بنزین آمریکا شده و عرضه سوخت به شهرهای بزرگ و مهمی مثل آتلانتا، واشنگتن دی سی و بالتیمور را با چالش جدی روبرو کرده است. این بحران بار دیگر شکاف های اساسی در تامین امنیت انرژی آمریکا را نمایان کرده است.

 شرکت کلونیال اعلام کرده است که فعالیت این خط لوله را برای مهار تهدید ناشی از حمله سایبری متوقف کرده است. این حمله روز جمعه به وقوع پیوسته است. این حمله موجب قطع عرضه 2.5 میلیون بشکه در روز بنزین، گازوئیل و سوخت جت از طریق این خط لوله 8850 کیلومتری شده است. این خط لوله حدود نیمی از عرضه سوخت سواحل شرقی آمریکا را در اختیار دارد.

این حمله بار دیگر آسیب پذیری زیرساخت های انرژی آمریکا در برابر حملات هکری و سایبری را نشان داده است. توقف طولانی فعالیت این خط لوله می تواند موجب افزایش چشمگیر قیمت بنزین شود آن هم در آستانه تابستان که فصل مسافرت است و تقاضا برای بنزین به شدت افزایش خواهد یافت.

در حالی که تحقیقات دولت آمریکا درباره این حمله در مراحل اولیه و ابتدایی قرار دارد، یک مقام سابق آمریکایی گفته است که هکرها احتمالا یک گروه حرفه‌ای فعال در زمینه جرائم سایبری هستند.

نهادهای امنیتی آمریکا جو بایدن رئیس جمهور این کشور را در جریان این حمله سایبری گذاشته‌اند.

شبکه خبری بلومبرگ نیز گزارش داده است که هکرهایی که به این خط لوله حمله سایبری کرده‌اند، پنجشنبه یعنی یک روز قبل از این حمله، اقدام به سرقت بخش زیادی از اطلاعات و آمارهای مربوط به این خط لوله کرده‌اند.

بلومبرگ افزود: این مهاجمان بخشی از گروه موسوم به “دارک ساید” از گروه های فعال در زمینه جرائم سایبری هستند و تنها در 2 ساعت بیش از 100 گیگابایت اطلاعات مربوط به شبکه خط لوله کلونیال را سرقت کرده‌اند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا