سیاسی

دعوت قالیباف از همتای هندی خود برای سفر به ایران

پنل اس ام اس هیرو

در دیدار امیرعبداللهیان با سفیر هند در ایران مطرح شد؛

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل در دیدار با سفیر هند در خصوص گسترش همکاری‌های پارلمانی و مناسبت دو جانبه گفت‌وگو کرد.

وی با اشاره به روابط تاریخی و مناسبت دهلی نو – تهران بر اهمیت جایگاه هند در آسیا و‌همچنین بر ضرورت ارتقای روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف بویژه روابط پارلمانی تأکید و اظهار کرد: ایران و هند به عنوان دو تمدن بزرگ در آسیا از روابط دیرینه، تاریخی و پایدار برخوردارند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اهمیت همکاری‌های آسیایی و تعلق داشتن قرن ۲۱ به قاره آسیا، روابط تهران با پکن و مسکو را در مسیر درست خواند و بر اهمیت ایجاد نشاط بیشتر در مناسبات دیرینه تهران و دهلی نو تاکید کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: مردم ایران شناخت عمیقی از مبارزات استقلال خواهانه هند دارند و تلاش طرف ثالث برای تاثیرگذاری بر مناسبات هند و ایران را مردود می‌دانند.

سفیر هند ضمن تشریح مناسبات کشورش با جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: همانگونه که اشاره کردید، روابط دو کشور از پایه‌های مستحکمی برخوردار است و اگرچه مدتی از روند رو به رشد برخوردار نبوده، اما همواره روابط طبیعی برقرار است و چشم‌انداز مثبتی پیش روی دو کشور قرار دارد. دارمندرا با اشاره به نقش مستقل کشور‌ها در عرصه بین المللی بر اهمیت توسعه همکاری‌ها و از جمله در حوزه پارلمانی تاکید کرد.

وی افزود: ایران و هند در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد و اتحادیه جهانی بین المجالس (IPU) همواره رایزنی‌های مثبت و سازنده‌ای داشته و توانسته اند از این ظرفیت در جهت رفع برخی چالش‌های بین المللی از جمله تغییرات آب و هوایی، محیط زیست و حاکمیت حقوق بین الملل در عرصه جهانی بهره برداری کنند.

امیرعبداللهیان در این ملاقات ضمن ابراز همدردی با دولت، پارلمان، ملت هند به ویژه خانواده بزرگ قربانیان کرونا ویروس آمادگی کشورمان را برای هر گونه کمک و تبادل تجارب بهداشتی و پزشکی اعلام کرد.

در این دیدار بر دعوت قالیباف از همتای هندی جهت سفر به تهران تاکید و آمادگی کمیسیون‌های تخصصی، گروه‌های دوستی و روسای مجالس دو‌کشور برای توسعه همکاری‌های مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا