سیاسی

فعالیت‌های اقتصادی در وزارت خارجه اهمیت یافته است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، اولین نشست وبیناری سید رسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی با روسای نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در استان‌های سراسر کشور برگزار شد.

تلاش برای تحقق تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر «تولید، مانع زدایی‌ها و پشتیبانی ها»، تقویت تجارت خارجی و صادرات استان‌ها و همچنین تدوین برنامه‌های اقتصادی دفاتر وزارت امور خارجه طی سال ۱۴۰۰، مهمترین مباحث مطرح در این نشست بود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این نشست گفت: علیرغم اینکه وزارت امور خارجه مسئول تجارت خارجی کشور نیست، اما به عنوان یک تسهیل کننده و نقش آفرین می‌تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی کشور داشته باشد.

وی اظهار کرد: وزارت خارجه‌های دنیا دفاتر استانی ندارد، اما تاسیس دفاتر وزارت خارجه کشورمان در تمامی استان‌های کشور به نیت کمک و مساعدت در استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های اقتصادی استان‌ها صورت گرفته است.

مهاجر افزود: دفاتر استانی از طریق ظرفیت سازی و ارتباط گیری حرفه‌ای و کارآمد با نهاد‌ها و موسسات اقتصا‌ی استان‌ها می‌تواند نقش برجسته‌ای در ارتقاء مناسبات اقتصادی با کشور‌های هدف صادراتی و به ویژه حوزه همسایگان داشته باشند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد: تعامل نزدیک روسای دفاتر استانی با مقامات اقتصادی استان در بخش‌های دولتی و خصوصی و برقراری ارتباط موثر با اتاق‌های بازرگانی و تجار موفق کاملا ضروری است و نقش بارزی در شناسایی و کاهش مشکلات شرکت‌های مختلف در سطح استانی خواهد داشت. وزارت خارجه باید شرکت‌ها را در راه برقراری ارتباطات اقتصادی و صادرات و وارداتشان مساعدت و راهنمایی نماید.

مهاجر گفت: فعالیت‌های اقتصادی در وزارت خارجه اهمیت یافته و میزان نقش آفرینی اقتصادی دفاتر استانی و نیز سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور بیش از پیش تعیین کننده شده است.

وی تاکید کرد: تشکیل جلسه و کسب اطلاعات شرکت ها، موسسات و تجار فعال در حوزه‌های مختلف واردات و صادرات کالا و خدمات، معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری استان‌ها و به روز رسانی اطلاعات اقتصادی استان‌ها از وظایف اصلی نمایندگی‌های استانی است و اینگونه اطلاعات و ظرفیت‌های اقتصادی استان‌ها باید به نمایندگی‌های کشورمان در خارج و سفارتخانه‌های خارجی در داخل منتقل گردد و زمینه جذب سرمایه هرچه بیشتری را برای استان‌ها فراهم کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در پایان این نشست تشکیل وبینار‌های متعدد بین مقامات رسمی استانی و نیز اتاق بازرگانی و شرکت‌های خصوصی و تجار با مقامات رسمی و خصوصی کشور‌های خارجی و سفارتخانه‌های کشورمان در خارج را، اقدامی بسیار مهم دانست که طی سال گذشته در پرتو همه گیری کرونا با همت وزارت خارجه در اکثر کشور‌های جهان و خصوصا همسایگان صورت گرفت و تداوم این شیوه خصوصا در شرایط کنونی کرونا می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا