ورزشی

فلورنتینو و سوپرلیگ: می‌خواهیم فوتبال را نجات بدهیم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، بیست و چهار ساعت پس از اعلام تشکیل سوپر لیگ اروپا توسط دوازده تیم قدرتمند اروپایی، این تصمیم با انتقادات و تهدیدهای فراوانی مواجه شده است اما فلورنتینو پرز اصرار دارد که هدف اصلی سوپر لیگ اروپا نجات فوتبال است.

پس از یک روز گمانه زنی، سوپرلیگ در آخرین ساعات یکشنبه وبسایت خود را راه اندازی کرد و پرز به عنوان رییس این رقابت جدید معرفی شد.

رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکو مادرید از اسپانیا، بیگ سیکس؛ منچستریونایتد، لیورپول، چلسی، منچسترسیتی، تاتنهام و آرسنال از انگلیس و یوونتوس، میلان و اینتر از ایتالیا همگی اعضای موسس این رقابت هستند و قرار است هر تیم از سود اولیه 3.5 میلیارد یورویی برخوردار شود.

با وجود این سود عظیم مالی، پرز به تلویزیون ال‌چیرینیگتو گفت که آرمان های والاتری از حرص و طمع و سود مالی در گرفتن این تصمیم نقش داشته اند.

 

 

سوپر لیگ اروپا: راه حلی برای مشکلات فوتبال

 

پرز گفت: “بزرگترین باشگاه های انگلیس، ایتالیا و اسپانیا برای شرایط بسیار دشواری که فوتبال تجربه می کند، راه حلی پیدا کرده اند. رئال مادرید به تنهایی در دو فصل 400 میلیون یورو از دست داده است. وقتی فقط از پخش تلویزیونی درآمد داری متوجه می شوی راه حل خلق بازی هایی رقابتی تر و جذاب تر است که در سراسر دنیا بشود دید.

ما تصمیم گرفتیم که در روزهای وسط هفته، به جای چمپیونزلیگ می توانیم یک سوپر لیگ با مسابقات بیشتر داشته باشیم.

فوتبال باید متحول شود. این ورزش دارد علاقمندان خود را از دست می دهد. باید فکر کنیم که چرا جوانان 16 تا 24 ساله دارند علاقه خود را به فوتبال از دست می دهند. مسئله وجود مسابقه های بی کیفیت و همچنین پلت فرم ها و بسترهای دیگری برای سرگرمی است.

باید فوتبال را جذاب تر کنیم. این مسابقات چیزی برای پولدارها نیست. ما این کار را برای نجات فوتبال می کنیم.”

 

پرز انتقاداتی که سوپرلیگ را یک تورنمنت اختصاصی می دانند چرا که تنها اجازه ورود پنج تیم دیگر را به این رقابت ها و بازی در کنار پانزده تیم موسس سوپر لیگ می دهد، رد کرد. او همچنین گفت که هیچ نگرانی در مورد رئال مادرید، رقیبشان چلسی و همچنین منچسترسیتی که باید این فصل در نیمه نهایی چمپیونزلیگ بازی کنند، یا محروم شدن بازیکنان سوپرلیگ از حضور در تورنمنت های بین المللی توسط یوفا و یا فیفا ندارد.

پرز افزود: “همه بازیکنان می توانند خونسرد باشند چرا که چنین اتفاقی نمی افتد. قرار نیست رئال مادرید از چمپیونزلیگ حذف شود. نه سیتی و نه هیچ تیم دیگری حذف نخواهد شد.

این اتفاق قرار نیست رخ دهد. نمی خواهم درباره دلایل قانونی‌اش توضیح بدهم اما این اتفاق رخ نخواهد داد. از نظر قانونی غیرممکن است.”

به رغم دشمنی تاریخی و دیرینه بین رئال مادرید و بارسلونا، پرز می گوید متقاعد کردن خوان لاپورتا، رییس تازه بارسا، برای شرکت در این پروژه کار ساده ای بود.

رییس باشگاه رئال مادرید در این باره گفت: “بازی بین باشگاه های بزرگ، جذاب ترین مسابقات هستند و بیشترین میزان درآمد و پول را تولید می کنند. فکر نمی کنم که بازی های کوچک جذاب تر باشند.

رقابت های کشوری و ملی وجود دارد که مردم حتی اسم آنها را نمی دانند. فوتبال به این شکلی که هست، دیگر نمی تواند ادامه پیدا کند.”

 

 

 

درباره جلسه لالیگا بدون حضور رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکو مادرید

“نظری ندارم… هیچ نظری ندارم. لابد می خواستند با بقیه درباره مشکل سوپرلیگ صحبت کنند، نمی دانم! دوست دارم که شفافیت بیشتری دراین مورد وجود داشته باشد.”

 

ماندن مسی در بارسلونا

“خوشحال می شوم این اتفاق بیافتد. او بازیکن بسیار بزرگی است. دیدار مادرید-بارسا و ال کلاسیکو نبرد جذابی است که فقط ما در اینجا داریم و میلیون ها نفر در سراسر جهان آن را می بینند. به عنوان مثال وقتی سیتی و یونایتد با هم مسابقه دارند چنین اتفاقی نمی افتد.”

 

مورینیو

“او در طول سه سالی که آنجا بود سطح رقابتی بودن تیم را بالا برد. من همیشه بابت کارهایی که برای ما کرد و ژنی که در این تیم قرار داد قدردان او خواهم بود.”

 

زیدان

“او بهترین سرمربی است که ما در طول تاریخ داشته ایم. یک اسطوره. شخصیت او شبیه به من است و تحمل کنفرانس های مطبوعاتی را ندارد. او چیزی نمی گوید. زیدان راضی است. همانطور که خودش هم می گوید از آینده خبر نداریم. او همچنان با ما قرارداد دارد.”

 

وینیسیوس

“او فروشی نیست.”

 

راموس و 10 درصد تخفیف

“سال گذشته او این موضوع را پذیرفت. امسال اما در شرایط متفاوتی است… من او را بسیار دوست دارم اما ما در موقعیت بدی هستیم. باید واقع بین باشیم. در حال حاضر همه در شرایط بدی هستیم.”

 

جدایی راموس از رئال مادرید

“من چنین چیزی نگفته ام. ما بیشتر به فکر به پایان رساندن فصل هستیم و بعد خواهیم دید چه پیش می آید. خیلی اتفاق ها ممکن است بیافتد. اول اما باید این فصل را به پایان برسانیم. ما با بسیاری از بازیکنان صحبت کرده ایم و بسیاری از آنها خودشان داوطلبانه دستمزدشان را پایین آورده اند.”

 

امباپه

“من با او صحبت نکرده ام… حداقل امروز! شوخی می کنم. می توانم به شما اطمینان بدهم که سال ها است با او صحبت نکرده ام. تنها چیزهایی که در روزنامه ها می خوانم را می دانم.

من با ماسک تردد می کنم و با این وجود از گوشه و کنار می شنوم که مردم می گویند با امباپه قرارداد ببند. جواب من چیست؟ واقعیت این است که او بازیکن بسیار خوبی است. مادرید نیاز به تغییر دارد. درباره امباپه صحبت نمی کنم. ما پیروزی های بسیاری داریم و اتفاقات بسیاری افتاده است. باید او را به مادرید بیاوریم و من دارم روی این موضوع کار می کنم.”

 

بیانیه ها درباره سوپرلیگ

“چیزهایی که چفرین گفت… امروز او خیلی حرف های فکر نشده و از سر عصبانیتی زد. در روزهای آینده موضوع را روشن خواهیم کرد.”

 

سوپرلیگ

“ما باید دوباره این را توضیح دهیم. بسیاری از انتقادات درست نیست. هر هفته قرار است بازی های بزرگی را ببینیم که میلیون ها نفر را سرگرم می کند. وقت برای توضیح خواهیم داشت. باید بگویم که از جملات خبیثانه ای که در این باره گفته شده واقعا سورپرایز شدم. من با همه صحبت کرده ام، با وزیر صحبت کرده ام… حتی وزیر هم گفت که بهتر است بنشینید و با هم صحبت کنید. باید این را توضیح دهید چرا که وقتی می گویید یک رقابت محدود و پولی که به جیب پولداران می رود… خب مردم از این خوششان نخواهد آمد. چیزی که من می گویم این است که اول از همه باید این پول را داشته باشیم که بین همه تقسیم کنیم.”

 

 

اختلاف با یوفا

“هنوز باید یک سال دیگر صبر کنیم. ما روی این موضوع دو یا سه سال کار کردیم. هدف اکنون این است که ببینیم می توانیم با یوفا به توافق برسیم. اگر از الان تا ماه اوت به توافقی نرسیدیم هم برنامه ما متوقف نخواهد شد. مسئله این نیست که یا ما یا هیچ کس. ما سعی می کنیم که به همه طرفین نزدیک شویم و با آنها گفتگو کنیم و موضوع را توضیح دهیم تا مثلا نخست وزیر انگلیس نیاید و چیزی بگوید که هیچ ربطی به ماجرا ندارد. هر وقت که نمی خواهید چیزی عملی شود جنگ فقیر و غنی به راه می اندازید.

 

قدم بعدی

“ما با یوفا و فیفا گفتگو خواهیم کرد. به کارمان در چمپیونزلیگ ادامه خواهیم داد و تا سال 2024 صبر خواهیم کرد. اما من روی نظر خودم هستم و هر دوازده تیم نیز به همین ترتیب.”

 

هالند و امباپه

“آنها بازیکنان بسیار خوبی هستند. مسی و کریستیانو… این یک داستان تاریخی است. بازگشت کریستیانو؟ نه. او با یوونتوس قرارداد دارد. اینکه او به مادرید برگردد منطقی نیست. من او را بسیار زیاد دوست دارم او کارهای بزرگی برای ما کرده است.”

 

ددلاین ها

“شاید نتوانیم این کار را بکنیم اما سعی مان را خواهیم کرد. ادامه فوتبال دیگر به شکل قبل ممکن نخواهد بود. هیچکس در این مبارزه شکست نخواهد خورد. این فوتبال است. من هیچ منفعت اقتصادی ندارم. فوتبال در خطر است و من به همراه دیگر تیم ها در تلاشم تا فوتبال را نجات دهم.”

 

سوپرلیگ در یوفا

“ما می خواهیم همان کاری را بکنیم که بسکتبال کرد، که اوضاع را آسان کنیم. ما بر این باوریم که می خواهیم تعیین کننده سرنوشت خودمان باشیم. اگر پول زیادی به دست بیاید با همبستگی کامل باید بین همه تقسیم شود. کسی نمی خواهد همه چیز تغییر کند.”

 

دستمزدهای پایین تر

“بله. در این پروژه حداکثر 55٪ گردش مالی تعیین شده است. حقوق همیشه بالا می رود و درآمد پایین می آید. اکنون حتی در اسپانسرشیپ نیز مشکلی داریم. ما اسپانسرهای خوبی مانند آدیداس یا امارات داریم که از مشکلات عبور کرده اند. برخی فکر می کنند هیچ اتفاقی نیفتاده اما اتفاقات زیادی افتاده است. من خواهان شفافیت هستم. همه می دانند چه چیزی را در NBA می برند، آنها این موضوع را علنی می کنند. چرا معلوم نیست چه چیزی در اینجا به دست می آید؟ شفافیت به ما قدرت می دهد “.

 

هواداران تیم های متوسط

“برای آنها هم بهتر است. بقای آنها به عملکرد خوب تیم بستگی دارد. نمی شود که در لالیگا اینطور باشد که اکثر تیم های متوسط پول کسب کنند و بارسلونا پول زیادی از دست بدهد. این نمی تواند ادامه داشته باشد. این اتفاق افتاده است چرا که در مقطع عجیبی هستیم اما این وضع نمی تواند ادامه داشته باشد. در انگلیس شش تیم ضرر می کنند و پول از دست می دهند و 14 تیم دیگر سود می کنند. سود مادرید از پخش تلویزیونی 20 یا 25 درصد است اما برای بعضی باشگاه ها این 100 درصد است. آن باشگاه ها هستند که پول در می آوردند. خیلی وقت است که این اوضاع ادامه دارد. ما می خواهیم که همه ما سود کنیم. ما واقعا داریم درباره همبستگی صحبت می کنیم. برای اینکه فوتبال خوب کار کند، همه تیم ها باید موفق شوند و درآمد داشته باشند.”

 

آینده

“کسانی هستند که نمی خواهند امتیازات خود را از دست بدهند و مسئولیتی بپذیرند. میلیون ها یورو در این باشگاه ها بر باد رفته است و همه چیز در آستانه نابودی است. باید فوتبال را نجات داد. ما نمی خواهیم ثروتمندان ثروتمندتر شوند و فقرا فقیرتر. فوتبال یک خانواده واحد است و باید نجات داده شود. فوتبال اکنون در حال سقوط آزاد است.”

 

PSG

ما PSG را دعوت نکردیم و فقط همین 12 تیم موسس بودیم. دو باشگاه آلمانی را هم به همین ترتیب. ما دوازده تیم موسس هستیم و می توانیم تبدیل به پانزده تیم بشویم. نمی دانم وقتی این خبر پخش شد چرا گفتند که ما قرار است لیگ ها را نابود کنیم. لیگ ها پایه و اساس اصلی همه چیز هستند.”

 

شفرین

“یوفا انحصاری است و باید شفاف تر باشد. ما واقعاً می خواهیم فوتبال را نجات دهیم. من برای نجات مادرید از یک شرایط بسیار بد در سال 2000 وارد شدم، این کار را با تضمین 145 میلیون کردم. بدون منافع مالی شخصی. من مدلی را به کار گرفتم که کار کرد، این مدل ها باید تجدید شوند.”

 

تهدیدات یوفا

خیال بازیکنان کاملا راحت باشد، این تهدیدات عملی نخواهند شد. این نتیجه سردرگمی کسانی است که این نهاد انحصاری را کنترل می کنند. البته که یوفا یک نهاد انحصاری است. آنها باید شفاف باشند. یوفا در طول تاریخ تصویر خوبی از خود به نمایش نگذاشته است. نمی خواهم به بعضی موارد اشاره کنم… آنها نمی توانند کسی را تهدید کنند. هیچکس کار اشتباهی انجام نداده است. مسئله بیش از هر چیز این است که به نظر ما یوفا دیگر کار نمی کند و جواب نمی دهد. من با تمام لیگ ها و فدراسیون ها صحبت کرده ام. هیچکس نمی فهمد که چه کار می کنند. همچنین می گویند که فرمت جدید چمپیونزلیگ در 2024 اجرایی می شود. تا 2024 کی مرده است و کی زنده؟ باشگاه هایی هستند که صدها میلیون یورو ضرر کرده اند.”

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا