آشپزی

قدیمی‌ترین شیرینی‌ فروشی‌های تهران

دویچه‌وله: تهران دارای قنادی‌های قدیمی بسیاری است و حتی قنادی مینیون ۹۰ سال از عمر آن می‌گذرد، ثبت ملی شده است. دست‌چینی از قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران را در این مطلب آورده‌ایم.

قنادی بهار

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

قنادی بهار از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران است که در سال ۱۳۱۷ در محله سرچشمه تهران تاسیس شده است. صاحب این قنادی، علی اکبر ماها نام داشت که همه او را با نام بهار می‌شناختند. آنطور که گفته‌اند، بهار با شیرینی پادرازی معروف شد‌. این قنادی قدیمی زولبیا و بامیه‌های بی‌نظیری هم دارد.


کافه قنادی اوریانت

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

این کافه قنادی از جمله قنادی‌های ارامنه تهران است که از حدود ۷۰ سال پیش، میزبان تهرانی‌هاست. شیرینی ناپلئونی و پروک دو شیرینی پرطرفدار و بی‌نظیر این کافه قنادی هستند.


قنادی طلایی

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

شیرینی فروشی طلایی، از جمله قنادی‌های قدیمی تهران است که در سال ۱۳۴۱ تاسیس شد و خانواده‌ای ارمنی آن را اداره می‌کرد. این قنادی ارائه کننده شیرینی‌های مخصوص ارمنی مثل گاتا، پروک و پای‌ است.


شیرینی فرانسه

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

از تاسیس “شیرینی‌ فرانسه” که یکی از قدیمی‌ترین قنادی‌های تهران است، بیش از نیم قرن می‌گذرد و در این مدت طرفداران زیادی داشته است. علت نامگذاری قنادی، به شیرینی فرانسه به دلیل استخدام یک شیرینی‌پز فرانسوی بوده است که در سال‌های پیش از انقلاب در این قنادی کار می‌کرده است.


قنادی وزرا

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

قنادی وزرا، ویول “vivel” سابق، در سال ۱۳۵۲ تاسیس شده و با فضای قدیمی و دیوارهای بنفش‌اش اصالت خود را حفظ کرده است. قنادی ویول با کیک سبز خود معروف شد. این کیک خوشمزه که از کرم‌خامه فرانسوی، بیسکویت کیک اتریشی و مارسیپان (خمیر بادام) درست می‌شود، هنوز هم طرفداران زیادی دارد.


شیرینی دانمارکی

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

شیرینی دانمارکی در سال ۱۳۳۹ در خیابان ویلا تاسیس شد و از قنادی‌های پرسابقه پایتخت ایران است. “دانمارکی شکری” محبوب‌ترین نوع شیرینی دانمارکی به شمار می‌رود.


قنادی هانس

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

هانس، قنادی قدیمی، پرطرفدار و عرضه کننده شیرینی‌های خوشمزه در تهران است که از سال ۱۳۴۲ در محله کریمخان فعالیت می‌کند. این قنادی شعبه دیگری نیز در محدوده ونک دارد. شیرینی بادام و عسل و تارت‌های قنادی هانس از شهرت زیادی برخوردارند.


قنادی بی بی

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

بی‌بی از دیگر قنادی‌های قدیمی تهران است که در حدود ۶۰ سال پیش در یک کوچه فرعی و در محله یوسف آباد تاسیس شد. باقلواهای بی‌بی طرفداران زیادی دارد.


قنادی مینیون

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

خانواده اوکراینی بوقوسیان ۹۰ سال پیش در بین دو جنگ جهانی به ایران مهاجرت کردند و برای گذران زندگی به کار نانوایی پرداختند. این قنادی که اکنون ثبت ملی شده در ابتدای کارش، نانی شبیه به نان بولکی و باگت تولید می‌کرد.سال‌ها بعد، خانواده بوقوسیان، نانوایی را به یک کافه قنادی تبدیل کردند و نام مینیون (به معنای ظریف و کوچک) را بر روی آن گذاشتند.


قنادی لرد

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

صاحبان قنادی لرد، یک دختر و پسر به نام‌های لئون و آنیک بودند که در یک کافه قنادی در خیابان استانبول کار می‌کردند. عشق میان لئون و آنیک، آن‌ها را به هم می‌رساند و پس از آنکه نامزد کردند، صاحب قنادی می‌گوید تنها یکی از آن‌ها می‌تواند آنجا کار کند. مدتی بعد، آن دو در یک ساختمان در حال ساخت در خیابان ویلای تهران قنادی لرد را تاسیس کردند.


قنادی لادن

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

حدود ۷۰ سال است که از تاسیس قنادی قدیمی لادن در پایتخت می‌گذرد. یک قنادی بی‌نظیر و معروف در محله امیریه تهران که صاحبان آن حاج قاسم و حاج محمود لادن مقدم نام داشتند. شیرینی فروشی لادن، به عنوان اولین قنادی تهران که زولبیا و بامیه را به بازار شیرینی آورد به شهرت رسید.


قنادی مرکزی

قدیمی‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

قنادی مرکزی در چهارراه مخبرالدوله به یادگار مانده از دوران پهلوی دوم است و تا به امروز باقی مانده است. این قنادی همچنان ظاهر قدیمی و نوستالژی‌اش را حفظ کرده و با آنکه چندان بزرگ نیست، اما هر روز شیرینی‌های متتنوعی ارائه می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا