ورزشی

محمود فکری این سوال را دوست نداشت!

به گزارش آلانه ، استقلال  در شروع نیم‌فصل دوم هم چنگی به دل نزد و همچنان درش به همان پاشنه سابق می‌چرخد. ساده گل می‌خورد و سخت موقعیت می‌سازد. تغییرات پر تعداد در ترکیب بازیکنان و چیدمانشان دارد، ولی تغییر فنی محسوسی در زمین مسابقه ندارد. 

محمود فکری که بارها گفته است: یک اتاق فکر جدی و فعال در صدد تخریبش هستند، کم‌کم این بی اعتمادی را به درون تیم خود هم منتقل کرده است. با هر نتیجه ضعیف، تعدادی از بازیکنان نیمکت‌نشین می‌شوند و سیستم پایه تیم هم تغییر می‌کند. بازیکنان فرصت بازیابی و بازسازی ذهنی را پیدا نمی‌کنند و دیوار بی اعتمادی بین رختکن و کادرفنی عمیق‌تر می‌شود. 

در استقلال امسال نیمکت نشینی، تنبیه و تشویق از منطق درست و اصولی پیروی نمی‌کند. تمرین کردن و منظم بودن، تشویق نمی‌شود. و با تخلف و تمرد متوازن و مقتدرانه برخورد نمی‌شود. تغییرات فقط برای راضی کردن معترضان است، وگرنه پس از سوت آغاز مسابقه استقلال همان تیم هفته قبل است.

کادر فنی استقلال تقریبا در هیچ بخشی از زمین زوج‌سازی و لینک‌سازی موفق و تکرار شونده‌ای را ایجاد نکرده‌اند. در حقیقت بدون ثبات و اصرار بر ایده‌‌ها و تاکتیک‌های تمرین شده با بازیکنان مشخص، ارتباط بازیکنان در زمین مختل می‌شود. و در استقلال هم با توجه به این عدم ثبات اختلال جدی است. استقلال در طول این فصل فقط در دو مسابقه بدون تغییر در ترکیب اصلی به میدان رفته است. ولی محمود فکری همچنان از سوال در مورد تغییرات زیاد عصبانی می‌شود و به اتاق فکر دشمنانش حمله می‌کند. 

مرور ترکیب بازیکنان و چیدمان اولیه استقلال در طول فصل اخیر و تعدد تغییرات، آمارهای عجیبی را خلق کرده‌اند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*تنها بازیکنی که تمام مسابقات نیم فصل اول را در ترکیب اولیه حضور داشته ارسلان مطهری بوده است که در اولین بازی نیم‌فصل دوم نیمکت نشین شده بود. 

 

*محمد دانشگر در ۱۰ بازی که این فصل برای استقلال انجام داده است، در پست‌های مدافع چپ(فول‌بک)، مدافع مرکزی راست، مدافع مرکزی چپ، مدافع راست(فول‌بک) در سیستم چهار دفاعه، و مدافع مرکزی راست در سیستم سه دفاعه، بازی کرده است. یعنی ۵ پست رسمی. که البته لحظاتی از مسابقات هم پست غیررسمی مهاجم را به عهده گرفته است.

 

*استقلال پس از هر باخت حتما دروازه‌بان خود را تغییر داده است.

 

از سویی بر اساس آمار سایت یازده استقلال در طول فصل چهار چیدمان پایه را به تناوب امتحان کرده است که این تغییرات هم از عوامل مهم آشفتگی فنی این تیم است. محمود فکری اعتقاد دارد که اشکالی ندارد یک تیم بتواند یا بلد باشد با چند سیستم مختلف فوتبال بازی کند. ولی نکته مهم توانستن و بلد بودن است که در استقلال به چشم نمی‌آید. 

 

 

 

 دفاع تیمی و فردی در استقلال اشکالات پایه‌ای دارد. مدافعان و هافبک‌های با تجربه و با کیفیت آبی‌ها از فرم خارج شده‌اند. و کیفیت گذشته خود را ندارند. استقلال فکری در زمان مالکیت هم زجر می‌کشد. روند موقعیت‌سازی و انتقال از دفاع به حمله کند و ناموزون است. و تغییر چیدمان هم کمک معناداری به جریان موقعیت سازی استقلال نکرده است که هیچ، بلکه همان شیمی و هماهنگی گذشته را هم از بازی استقلال گرفته است. 

به نظر می‌رسد کادر فنی استقلال در مدیریت تیمی با ۲۰ بازیکنان هم سطح و‌ مدعی بازی در ترکیب ثابت، توانا نیست . 

بعنوان مثال  سیستم به ۳-۵-۲تغییر می‌کند تا مدافعان بیشتری فرصت بازی در ترکیب اولیه را داشته باشند. به ۴-۲-۳-۱ برمی‌گردد تا دل هافبک دفاعی‌ها نشکند!

احسان صدری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا