سیاسی

صلح و امنیت پایدار در افغانستان فقط با وحدت ملی گروه‌های مختلف در این کشور ممکن می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه  مجلس گروه  سیاسی باشگاه  خبرنگاران  جوان،  رئیس کنگره ملی افغانستان با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان فضای کنونی افغانستان را با توجه به تحولات داخلی و مداخلات خارجی و بویژه دخالت‌های آمریکا حساس و در خور توجه دانست.

وی با اشاره به پیوند عمیق دو کشور و دیرینگی همبستگی تاریخی، فرهنگ و زبان مشترک، توسعه روابط دو کشور را، ناشی از عوامل و اشتراکات متنوع و از جمله درک مردم دو کشور در پیوند‌های تاریخی و فرهنگی بیان کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، امنیت افغانستان را امنیت ایران دانست و با تأکید بر ضرورت تمرکز بر وحدت ملی در افغانستان گفت: امنیت پایدار و صلح در افغانستان با وحدت ملی و همراهی همه گروه‌ها و احزاب افغانستان حاصل خواهد شد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی‌خواهد از این رو باید بر قانون اساسی، دولت و وحدت گروه‌های افغانی تکیه کرد. ناامنی و اقدامات تروریستی در این کشور با اتحاد همه گروه‌ها و اقوام افغانی از این کشور رخت خواهد بست.

وی گفت: مذاکرات با گروه‌های افغانی با محوریت دولت مرکزی، کمک به ایجاد صلح واقعی در این کشور و تقویت افغانستان قدرتمند و قانونمدار خواهد بود». ایشان در ادامه افزود: رفتار غیرمسئولانه آمریکا در جهان بر مبنای بی دولت کردن کشورها، سیاست نخ نمایی است که از جمله در لیبی اجرا شده است و تبعات نامطلوبی دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره به مهمان وازی جمهوری اسلامی ایران از برادران و خواهران افغانی، آن را نمونه‌ای از دوستی، برادری و وحدت دو ملت خواند.

در ادامه این دیدار، عبدالطیف پدارم رئیس حزب کنگره ملی افغانستان نیز روابط دو کشور ایران و افغانستان را برادرانه و در سطح عالی همسایگی بیان کرد و گفت: جمهوری اسلام ایران علاوه بر همسایگی با افغانستان دارای دین، زبان و فرهنگ مشترک است و ملت افغانستان هرگز همدلی و مساعدت ایران طی سال‌های متمادی به مردم افغانستان را از یاد نخواهد برد.

رئیس حزب کنگره ملی افغانستان دخالت‌های بیگانگان در کشورش را عامل بی ثباتی دولت وقت افغانستان دانست و اظهار کرد: دخالت‌های نابجای آمریکا و بعضی از کشور‌های منطقه مسیر صلح و ثبات افغانستان را به خطر انداخته است.

وی تصریح کرد: اراده محکم در افغانستان و همدلی گروه‌های مختلف این کشور، ثبات و آرامش را به افغانستان باز خواهد گرداند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا