سیاسی

دنیا مقابل سوءاستفاده از حق دفاع مشروع بایستد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، به نقل از صداوسیما، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اعلام کرد برخی کشور‌ها از حق دفاع مشروع برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود سو استفاده می‌کنند و دنیا باید در مقابل اینگونه اقدامات قاطعانه بایستد.

مجید تخت روانچی در سخنرانی چهارشنبه خود در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل که به منظور بررسی استفاده از زور در حقوق بین‌الملل و دفاع مشروع برگزار شده بود، گفت: ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور، جز در دو مورد که در منشور مجاز شمرده شده‌اند، یکی از بزرگترین دستاورد‌های سازمان ملل بوده و حفظ و رعایت کامل این اصل بنیادین حقوق بین الملل یک مسئولیت جمعی است.

وی افزود: دولت‌ها برای حفاظت از شهروندان و سرزمین خود دارای وظیفه‌ای ذاتی بوده و بر این اساس از حق ذاتی دفاع مشروع نیز برخوردارند که البته به تصریح منشور ملل متحد، این حق باید فقط زمانی مورد استفاده قرار گیرد که حمله مسلحانه‌ای رخ داده باشد.

تخت روانچی گفت: با این حال، در دنیای امروز، برخی دولت‌ها تمایل فزاینده‌ای به توسل به تهدید یا استفاده از زور از طریق سو استفاده از حق ذاتی دفاع مشروع دارند، مثلاً هنگامی که نیرو‌های آمریکایی به دستور مستقیم رئیس‌جمهور آن کشور و در نقض فاحش هنجار‌ها و اصول اساسی حقوق بین الملل، شهید سلیمانی را در عراق به طرز وحشیانه‌ای ترور کردند، دولت آمریکا طی نامه‌ای به رئیس شورای امنیت، نومیدانه تلاش کرد تا این اقدام تروریستی آشکار را با دروغ و تفسیری کاملاً دلخواه از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل توجیه کند، ولی بسیاری از محققان و صاحبنظران حقوق بین الملل چنین تفسیری از حق دفاع مشروع را قاطعانه رد کردند.

نماینده دائم کشورمان ادامه داد: این روند هشدار دهنده و بسیارخطرناک است و همه کشور‌ها باید شدیداً برای مقابله با آن تلاش کنند، در غیر این صورت، حق دفاع مشروع نه تنها بیش از این مورد سو استفاده چنین دولت‌هایی قرار خواهد گرفت، بلکه آن‌ها استثنا‌های بیشتری بر اصل ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور قائل خواهند شد.

تخت روانچی در پایان، گفت: برای جلوگیری از فرسایش تدریجی اصل منع تهدید یا استفاده از زور، باید در برابر هرگونه بازتفسیر یا تفسیر دلبخواه از بند چهارم ماده ۲ و همچنین ماده ۵۱ منشور ایستاد و این برای مصلحت جمعی بشر ضروری است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا