سیاسی

تأکید عراقچی بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، دومین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و بلغارستان امروز (دوشنبه) چهارم اسفند ماه به صورت مجازی در سطح معاونان وزرای خارجه دو کشور برگزار شد.

در این نشست «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «گئور گئور گیئف» معاون سیاسی وزارت خارجه بلغارستان درباره موضوعات مربوط به روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

دو طرف در این نشست مجازی آخرین تحولات مربوط به برجام را مورد بحث قرار دادند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تایید اهمیت حفظ برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی در دوران معاصر، بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو کامل تحریم‌ها را شرط اساسی برای اجرای کامل تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران خواند و تأکید کرد: اقدام ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای خود منطبق بر مفاد برجام بوده و در واکنش به عدم اجرای تعهدات آمریکا و اروپا صورت گرفته است.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره بازگشت آمریکا به برجام تصریح کرد: ابتدا باید تعهد خودش را به برجام اعلام کند تا بتواند وارد ساختمان شود و بعد آمریکا باید عمل موثر کند و تمامی تله‌هایی که تحریم‌ها جزو آن است را بردارد و بعد تازه می‌تواند وارد اتاق برجام شود و گفتگو‌های خود را در چارچوب برجام داشته باشد. 

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور در سال گذشته، بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای ارتقای مبادلات اقتصادی تأکید کرد.

توسعه روابط پارلمان‌های دو کشور از دیگر محور‌های مورد اشاره عراقچی در این گفت‌وگوی مجازی بود.

«گئور گئور گیئف» معاون سیاسی وزارت خارجه بلغارستان ضمن تأکید بر لزوم استفاده از ابزار دیپلماسی برای حل اختلافات اظهار داشت: ما همراه با اتحادیه اروپایی از ابتدا با خروج آمریکا از برجام مخالف بودیم و برای نجات برجام تلاش کرده‌ایم.

وی با ابراز خرسندی از روند رو به افزایش مناسبات تجاری دو کشور بر علاقه‌مندی کشورش برای توسعه مناسبات همه جانبه با کشورمان در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی تأکید کرد.

طرفین در نشست مجازی همچنین نسبت به گسترش همکاری در زمینه گردشگری بین دو کشور پس از بهبود شرایط همه گیری ویروس کرونا ابراز تمایل کردند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا