سیاسی

هنر کمیته امداد از اول مدیریت کمک به مردم از دل مردم بوده است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه،  مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور ضمن تشریح برنامه‌های پیش روی این نهاد، به سوالات ائمه جمعه سراسر کشور پاسخ داد.

در ابتدای این گردهمایی حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت: ویژگی کمیته امداد امام خمینی (ره)، مردم پایه بودن و مبتنی بر عشق، ارادت و کمک‌های مردمی بودن است. هنر کمیته امداد از اول مدیریت کمک به مردم از دل مردم بوده است. این ویژگی مهمی است که امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب برای آن را برنامه‌ریزی نمودند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ادامه داد؛ مشاهده می‌شود که برخی از مسئولین کمیته امداد در مقاطعی در دفاتر ائمه جمعه مستقر می‌شوند و به امور مردم رسیدگی می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد در راه خدمت به مستضعفین، کمیته امداد، دفتر ائمه جمعه را یکی از دفاتر خود می‌داند.

حاج علی اکبری تصریح کرد؛ ائمه جمعه در مصلی‌های نماز جمعه به ترویج احسان و نیکوکاری و رسیدگی به محرومان که در حقیقت فرهنگ‌سازی محسوب می‌شود کمک می‌کنند و نماز جمعه، یکی از مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ادامه داد: از رئیس محترم کمیته امداد و دیگر مسئولین کمیته امداد در سراسر کشور تشکر می‌کنم که این ارتباط نزدیک را میان ائمه جمعه و خادمان به مردم در کمیته امداد برقرار نموده‌اند.

وی در مورد مدیریت سید مرتضی بختیاری در کمیته امداد امام خمینی گفت: وی در مدیریت خود، جهت‌گیری‌های خوبی داشته‌ و در حال جوان‌گرایی است. چشم‌انداز این است که کمیته امداد بتواند به ضعفا کمک‌های بیشتری نموده و امید را به جامعه مخاطبین خود یعنی محرومین و مستضعفین تزریق کند.

در ادامه گردهمایی رئیس کمیته امداد گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) رسالت سنگینی برای کمک به مردم دارد و ائمه جمعه در این رسالت، نقطه قوتی برای کمک به ما هستند. ائمه جمعه ملجأ مردم و سکان داران انقلاب هستند. ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که سکان داران انقلاب، تقویت و حمایت شده و بتوانیم با کمک یکدیگر به مردم مستضعف خدمت کنیم.

بختیاری ضمن اشاره به اولین روز‌های پیروزی انقلاب و نقش مردم گفت: هر جایی که مردم پای کار آمدند جمهوری اسلامی در آن موفق شد. ما در کمیته امداد، شأنمان نوکری عائله خدا است و باید امدادرسانی را مردمی کنیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود در مورد مسجد محوری در برنامه‌های کمیته امداد گفت: در برنامه‌های مسجد محور، نه تنها به مددجویان کمیته امداد کمک می‌شود، بلکه به بسیاری از محرومین که ممکن است تحت پوشش مراکز دیگر باشند نیز کمک می‌شود. تجربه برخی از مراکز نیکوکاری و بازتاب آن در جامعه، باعث شد بسیاری از دانشگاه‌ها و نهاد‌های دیگر برای تأسیس مراکز خیریه و خیریه‌های تخصصی مانند کارآفرینی و. داوطلب شوند. خیلی از خیرین نیز برای تأسیس این مراکز خیریه، مثل مراکز کارآفرین که به ایجاد شغل منتهی می‌شود اعلام آمادگی کردند. جامعه‌ای که به خیر و نیکوکاری مسلح شود، غیر قابل شکست خواهد شد.

بختیاری با اشاره به موضوع مواسات و حرکت چشمگیر مردم در این زمینه گفت: فراخوان رهبر انقلاب در دو مرحله باعث شد که مردم در صحنه بیایند و کمک‌های زیادی را در قالب طرح مواسات به محرومین انجام دهند. با این‌که در جریان کرونا، تحریم‌های زیادی پیش‌رو داشتیم و حتی در برخی از موارد با آن‌که ماسک و تجهیزات خریدیم، ولی نگذاشتند وارد کشور بشود، با این حال، کمیته امداد با استفاده از توان و ظرفیت مددجویانش، شروع به تولید ماسک کرد. در همین ایام کرونا، کمیته امداد در ماه مبارک رمضان، برنامه ریزی کرده بود که ۳۱۳ آشپزخانه راه بیاندازد، ولی به لطف خدا با استقبال مردم، حدود ۱۲۰۰ آشپزخانه با رعایت نکات بهداشتی و با کمک ۱۰۰ هزار نفر از مردم و خیرین راه اندازی شد و توانستیم غذای گرم و بسته‌های غذایی به مردم برسانیم. در همین مقطع، حدود ۵۴۰۰ میلیارد تومان در قالب‌های مختلف با کمک مردم و مراکز نیکوکاری به دست مردم و نیازمندان رساندیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به سه برنامه مهم کمیته امداد در طول سال گفت: هر ساله در شهریور با رعایت اصل تکریم، جشن عاطفه‌ها را برگزار می‌کنیم. تعبیر عید برای همه و عیدی برای همه را نیز در جشن نیکوکاری و در اسفندماه، قبل از شروع سال جدید انجام می‌دهیم. جشن سوم نیز جشن رمضان است که در این ماه عزیز به مستضعفین کمک می‌شود.

سید مرتضی بختیاری در مورد موضوع زکات نیز با اشاره به قانون زکات گفت: شورا‌هایی برای امر زکات در سطح کشور تا روستاها، ذیل شورای عالی زکات ایجا شده و امروز با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی، ۳۰هزار طلبه در سراسر کشور برای جمع آوری زکات کمک می‌کنند و دریافت زکات در دی ماه ۱۱۷۰ میلیارد تومان اعلام شده که پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال این عدد احتمالا به ۱۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

وی در پایان افزود: امید داریم سال ۱۴۰۰ سال پر برکتی برای کمیته امداد و کمک مردمی به مردم مستضعف باشد.

گفتنی است که در این گردهمایی، طرفین برای تدابیر اجرایی و چگونگی مهیا کردن زمینه همکاری، حمایت و پشتیبانی نمایندگان، ولی فقیه و ائمه جمعه کشور از تقویت جریان جمع‌آوری ذکات و برنامه جشن نیکوکاری تحت عنوان “عید برای همه”، به توافق رسیدند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا