سیاسی

قاضی زاده: مردم باید از همه امور به جز مسائل امنیتی مطلع باشند/ حداد عادل: سفر رئیسی به عراق انتخاباتی نبود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، همایش تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنجشنبه ۳۰ بهمن) با حضور شخصیت های سیاسی در مجلس اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد.

در این مراسم سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی درباره اهداف بیانیه گام دوم انقلاب گفت: بیانیه گام دوم هدفش تغییر حکمرانی است و با این نحوه دیوان سالاری و ساختار اداری کشور نمی‌توان به اهداف انقلاب رسید.

وی ادامه داد: رهبری محقق کردن این هدف را به جوانان سپرده اند به این دلیل که جوانان شجاعت بهم ریختن وضع موجود را دارند و فرزند زمان خود هستند.

نایب رئیس اول مجلس با اشاره به معیار‌های فرد انقلابی تاکید کرد: انقلابی کسی است که وضعیت موجود را نمی‌پذیرد و شجاعت در تغییر این وضع دارد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به رابطه امام و امت اظهار کرد: زمانی جامعه توحیدی شکل می‌گیرد که امت پیرامون امام جمع شود و در طول تاریخ حیاتش استقامت ورزد؛ در تاریخ هم شاهد بسیاری از امت‌ها هستیم که پیرامون امام خود مقاومت کردند و مورد آزمایش‌های مختلف قرار گرفتند.

وی افزود: آزمایش اول سختی در معیشت و دومین رفاه و سومین جنگ و تحریم بود که ما در هر دوره‌ای از انقلاب اسلامی با این آزمایش‌ها مواجه شدیم.

نایب رئیس اول مجلس درباره انتخاب دولت انقلابی گفت: ارزش آمدن جریان انقلابی در آن است که بتواند سیستم را اصلاح کند وگرنه راه به جایی نخواهد برد؛ ما در مجلس معتقدیم شفافیت باید در تمام نهاد‌ها صورت گیرد و نیازمند انقلاب رویکردی هستیم انقلاب رویکردی یعنی برقرار عدالت، شفافیت در رویکردها، پاسخ گویی مسئولان، گفت‌وگو و رقابت سالم.

مشکلات طرح شفافیت آراء در بلند مدت برطرف می‌شود

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به جایگاه مردم در دیدگاه امام خمینی(ره) بیان کرد: دو اندیشه درباره جایگاه مردم در حکمرانی وجود دارد اندیشه اول، اندیشه مردم صغیر است که می‌گوید مردم فهمی در دانش سیاسی ندارند و فقط مشارکت سیاسی شان در حد انتخابات است، اندیشه دوم اندیشه مردم رشید است که مسئولان را وکیل مردم می‌داند، در این اندیشه تصمیم گیران اصلی مردم هستند که همواره بر مسئولان نظارت دارند؛ امامین انقلاب به اندیشه مردم رشید تاکید داشتند مخصوصا طبقه مستضعفین.

وی درباره انتقادات مطرح شده نسبت به طرح شفافیت آراء نمایندگان تاکید کرد: امر شفافیت یک امر دینی است که در حکومت امام علی (ع) و متون دینی ما هم وجود دارد، مردم باید از همه امور به جز مسائل امنیتی مطلع باشند اما در کنار شفافیت نیازمند گفت‌وگو و آگاهی بخشی در بین آحاد مردم هستیم شاید در کوتاه مدت اجرای این طرح مشکلاتی مانند لابی گری داشته باشد، اما در بلند مدت آثار مثبت زیادی خواهد داشت.

این خبر در حال تکمیل است….

در ادامه این همایش، غلامعلی حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب  با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ و آسیب‌هایی که این انتخابات با آن مواجه است، گفت: این انتخابات مهم است و امور مهم آسیب پذیرتر است به همین جهت نگهداری از آن سخت‌تر است.

او افزود: این انتخابات از این نظر مهم است که کشور در شرایط سختی به سر می‌برد و هیچوقت اوضاع اقتصادی به سختی امروز نبود.

حداد عادل تصریح کرد: در فاصله ۹۶ تا ۱۴۰۰ دو اتفاق در فضای سیاسی کشور افتاده و آن تحول در قوه‌های مقننه و قضاییه است؛ مبارزه با فساد سرعت پیدا کرده است و مایه امیدواری عامه مردم شده است؛ مجلس هم در سال ۹۹ مبدل به مجلس دیگری شده و جریان سیاسی که قوه مجریه را در دست دارد، مجلس را از دست داده و قوه قضاییه را به سود خود نمی‌داند.

رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب با اشاره به جریان‌های موجود در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ گفت: در صحنه رقابت سیاسی بین دو جریان اصلاح طلب و نیرو‌های انقلاب، امروز تمام توان طرف مقابل برای حفظ قوه مجریه به کار گرفته می‌شود و این انتخابات برای آن‌ها سرنوشت محسوب می‌شود.

حداد عادل تصریح کرد: از طرف دیگر دولت وضع خوبی در افکار عمومی ندارد و همه نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که مردم از قوه مجریه ناراضی هستند، شاید تا به حال هیچ رئیس جمهوری نبوده که قبل از پایان دوره اش، محبوبیتش به این اندازه کم شده باشد؛ البته بخشی از آن‌ها به دلیل فشار و تحریم است، ولی بخش دیگری به خاطر سوء مدیریت است.

او افزود: در هر صورت جبهه مقابل ما با چند چالش مواجه اند که یکی از آنها، از دست دادن افکار عمومی است که در مقابل این وضعیت در حال برائت جستن از آقای روحانی و جریان مرتبط با او هستند و برای اینکه کشتی خود را نجات دهند، رئیس جمهور را از کشتی خود بیرون می‌کنند.

مشکلات اصولگرایان از دید رئیس شورای ائتلاف

رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب با اشاره به مشکلات جریان اصولگرا گفت: با پیروزی نیرو‌های انقلاب در مجلس همه فکر می‌کنند پیروزی جریان انقلاب در انتخابات ریاست جمهوری قطعی است و برخی فکر می‌کنند برای ورود آن‌ها به پاستور فرش قرمز پهن کرده اند، در حالی که نمی‌شود چنین چیزی را پیش بینی کرد و ممکن است مانند سال ۷۶ ورق به نفع جریان مقابل برگردد، بنابراین نباید پیروزی را قطعی دانست.

حداد عادل ادامه داد: از طرف دیگر شرایط سخت مردم فضا را طوری تداعی کرده که اسامی زیادی از سوی جریان‌های مرتبط با نیرو‌های انقلاب برای حضور در انتخابات مطرح می‌شود.

او با اشاره به کثرت نامزد‌های احتمالی جریان اصولگرا در انتخابات  پیش رو گفت: ایراد دیگر کثرت متولی انتخابات است؛ ما در انتخابات مجلس دو سه درگیری داشتیم که مثلا جامعه روحانیت مبارز انتقاداتی به کار ما داشت و بعد از نشست‌های مختلف به تفاهم رسیدیم، ولی با دوستان پایداری تا دقیقه نود به وحدت نرسیدیم و در وقت اضافی با جراحی در ساعت ۱۱:۳۰ شب به وحدت رسیدیم؛ حالا هم افرادی که در لیست قرار نگرفتند، از برخی انقلابی‌ها انقلابی‌تر شدند.

حداد تصریح کرد: مشکل دیگر ما این است که جامعه روحانیت مبارز به صورت مستقل قصد میزبانی انتخابات را دارد و به صورت جدی دنبال این هستیم که این دو گانگی را حل کنیم؛ پایداری‌ها هم که داستان خود را دارند، فعلا هیچ مذاکره‌ای با آن‌ها نکردیم و این موضوع را برای مراحل بعد موکول کردیم.

او ادامه داد: مسئله دیگر گفتمان است که اهمیت زیادی در انتخابات دارد یعنی اگر نتوانیم اختلافات را در اردوگاه خود حل کنیم، شکست ما رقم خواهد خورد، باید درک کنیم که نارضایتی مردم از دولت فعلی به معنای گرایش به سمت ما نیست و اگر ما با چند نامزد وارد انتخابات شویم، سبد رای ما تقسیم می‌شود و طرف مقابل با دیدن این وضعیت قطعا با یک نامزد وارد خواهد شد، اما اینکه چگونه بتوانیم به وحدت برسیم معلوم نیست.

رئیس شورای ائتلاف افزود: از طرفی هم باید به گفتمان انتخابات وارد شویم و با دوگانگی‌هایی که طرف مقابل ایجاد می‌کند، مقابله کنیم و با هوشمندی باید تلاش کنیم که وارد این تله‌ها نشویم.

حداد عادل عنوان کرد: یکی از راهبرد‌های رقیب ما برای پیروزی در انتخابات سیاه نمایی درباره مجلس است و از روزی که این مجلس فعالیت خود را آغاز کرده است، نظریه پردازان اصلاحات ستاد انتخاباتی خود را در مجلس و با جو سازی علیه آن آغاز کردند و آن چیزی که الان خطرناک است، بی بصیرتی عده‌ای در سمت ما و بازی خوردن با ورق طرف مقابل است.

توضیحات حدادعادل درباره سفر قالیباف به روسیه

رئیس شورای ائتلاف در خصوص حاشیه‌های ایجاد شده برای قالیباف گفت: در تشریفات پوتین، ملاقات با رئیس مجلس وجود ندارد و پیام رهبری برای روسیه به این معنا نبود که قالیباف بتواند با پوتین دیدار کند و تاکنون هیچ رئیس مجلسی با پوتین دیدار نکرده است؛ ما در حال حاضر در چند زمینه با روسیه همکاری داریم و پیام رهبری ناظر به این موضوعات بوده است.

او تصریح کرد: بصیرت موضوع مهمی است که نقش تاثیرگذاری در انتخابات دارد و باید بدانیم که برخی حرف‌ها که در فضای مجازی منتشر می‌شود از کجا آب می‌خورد.

سفر رئیسی  به عراق انتخاباتی نبود

حداد عادل در خصوص سفر رئیس دستگاه قضا به عراق بیان کرد: با آقای رئیسی صحبت‌های زیادی در خصوص حضورش در انتخابات کردیم، ولی او هم دلایل خود را برای عدم ورود به انتخابات دارد؛ سفر آقای رئیسی به عراق انتخاباتی نبوده و در راستای پیگیری‌های برخی پروند‌های قضایی، خصوصا درباره پرونده شهید سلیمانی و برخی زندانیان ایرانی عراق انجام شده است.

دست به موهایمان می‌کشیم می‌گویند کار انتخاباتی است

رئیس شورای ائتلاف با انتقاد به برخی رفتار‌های موجود در جامعه گفت: فضا به صورتی شده که هرکسی دست به موهایش می‌کشد، می‌گویند فلانی کار انتخاباتی انجام می‌دهد.

هر موقع برگزاری انتخابات دست اصلاح طلبان بود، مشارکت پایین آمد

او در ادامه با اشاره به برخی صحبت‌ها که گفته می‌شود جریان اصولگرا موافق مشارکت پایین برای رای آوردن است مطرح کرد: اصولا وقتی اصلاح طلبان بر سرکار بودند، مردم از صندوق‌های رای مایوس شدند وگرنه موضع ما در این خصوص همان موضع رهبری یعنی، تلاش برای مشارکت حداکثری است؛ اگر کمی دقت کنیم می‌بینیم در دور قبلی مجلس افرادی بودند که نزدیک یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای داشتند، ولی در این دوره ۶۰ هزار رای هم نیاوردند، اینکه دیگر به شورای نگهبان و بقیه موارد مرتبط نمی‌شود، عملکرد خودشان است که این وضعیت را پدید آورده است، وگرنه در سال ۸۸ انتخابات در دولتی که اصلاح طلب نبود برگزار شد و حضور پرشوری هم شاهد بودیم، ولی در سال ۹۸ که در یک دولت اصلاح طلب انتخابات برگزار شد، حضور ضعیفی را در انتخابات شاهد بودیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا