سیاسی

گسترش روابط جمهوری آذربایجان با ایران در آینده / توسعه بیشتر روابط دو کشور چشم انداز روشنی دارد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، صاحبه غفاراوا رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه در دیدار با مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه گفت: روابط دو کشور در آینده بیشتر توسعه می‌یابد و گسترش همکاری‌های همه جانبه تامین کننده منافع دو کشور است.

 با بیان این‌که ایران و جمهوری آذربایجان دوست و برادر هستند، افزود: ارزش‌های مشترک تاریخی، فرهنگی و مذهبی شرایط بسیار خوبی برای توسعه مناسبات فی‌مابین فراهم کرده است.

وی ادامه داد: توسعه بیشتر روابط دو کشور در آینده بر مبنای این بستر مشترک و پایدار چشم انداز روشنی دارد.

غفاراوا نقش و خدمات حیدر علی اف رئیس جمهوری فقید این کشور برای رسیدن روابط دو کشور به سطح بالای فعلی را یاداور شد و گفت: این سیاست در حال حاضر از سوی الهام علی اف نیز با موفقیت ادامه دارد.

وی همچنین سفر‌های متقابل روسای جمهوری آذربایجان و ایران و اسناد امضا شده در جریان این سفر‌ها را در بسط روابط دو طرف مهم دانست و افزود: دیالوگ سیاسی پیگیرانه بر تعاملات اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه دو کشور تاثیر مثبت داشته است.

وی با ابراز رضایت از روابط بین پارلمانی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران، فعالیت گروه‌های دوستی را قابل تقدیر خواند و بر ضرورت تماس‌های مستمر این گروه‌ها تاکید کرد.

او با اشاره به حمایت همواره ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بخصوص در جریان درگیری‌های اخیر ۴۴ روزه در قره باغ، از طرف خود و به نمایندگی از مجلس ملی جمهوری آذربایجان از دولت و ملت ایران تشکر کرد.

بنا به این گزارش، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران از این دیدار ابراز خرسندی کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان در حوزه‌های مختلف است.

ذوالنور حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را مورد اشاره قرار داد و گفت: بیانیه‌های مسوولان ایران در جریان درگیری‌های اخیر در قره باغ نیز حاکی از این واقعیت است.

وی همچنین گفت که ایران برای مشارکت فعال در پاکسازی مین در سرزمین‌های آزاد شده جمهوری آذربایجان، امور عمرانی و نیز بازسازی اماکن دینی آمادگی دارد.

در این دیدار همچنین در باره چشم انداز روابط بین پارلمانی، گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی و دیگر مسائل مورد علاقه تبادل نظر شد.

هیات مجلس شورای اسلامی ایران که روز گذشته (سه شنبه) وارد باکو شد، همچنین با جیهون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روسا و اعضای کمیسیون‌های امور امنیتی، دفاعی و مبارزه با فساد و نیز روابط بین المللی و ارتباطات بین پارلمانی مجلس ملی این کشور دیدار کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه همچنین در قالب این سفر از نخجوان دیدار و با واصف طالب رئیس مجلس عالی این جمهوری خودمختار ملاقات خواهند کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا