ورزشی

مرفاوی: خیلی‌ها محبوب بودند و از استقلال کنار گذاشته شدند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش آلانه، مسئله مهم در استقلال فشارهایی است که از سوی هواداران به محمود فکری و دستیارانش وارد می‌شود که این موضوع می‌تواند چالش‌های آبی‌پوشان را در ادامه راه بیشتر کند. صمد مرفاوی مربی استقلال اما در گفت‌وگو با همشهری ورزشی در خصوص انتقادهای صورت گرفته از کادر فنی و مسائل مختلف دیگر به سوالات پاسخ می‌دهد. او تاکید می‌کند که استقلال سال‌ها است با مشکل زمین تمرین و ساختار نامناسب روبرو است و همین مسائل می‌تواند در روند یک تیم تاثیر منفی داشته باشد.

 

استقلال با اینکه اختلاف امتیاز کمی با تیم صدرنشین دارد ولی هنوز هوادارانش را راضی نکرده است. شما فکر می‌کنید انتقادهای هواداران از سبک بازی تیم و برخی مسائل دیگر منطقی است؟
انتقاد کردن خوب است و باعث پیشرفت می‌شود، مطمئنا خیلی‌ها که انتقاد می‌کنند دلشان برای استقلال می‌سوزد ولی برخی انتقادها هم سازنده نیست و بوی انتقام می‌دهد. آنهایی که هدف‌های خاصی دارند، این مشکل خودشان است ولی اگر نظرها واقع‌بینانه باشد ما هم استقبال می‌کنیم. من قبل از اینکه بازیکن یا حالا مربی استقلال باشم، هوادار این تیم هستم و همیشه هم معتقدم که حق با هوادار است ولی می‌خواهم یک موضوعی را بگویم.

 

چه موضوعی؟
باشگاه استقلال چکار کرده که یک خروجی عالی داشته باشد؟ شما باید یک چیز خوب بدهید و یک چیز خوب بگیرید. ما از همان اول فصل مشکلاتی داشتیم، یک‌سری قراردادها در زمان مدیریت قبلی بسته شد و بعد مدیریت جدید آمد. به ما گفتند دو زمین تمرین گرفته‌ایم ولی بهتر است به زمین شماره دو ورزشگاه آزادی بروید و ببینید چه شرایطی دارد. مدیریت جدید به ما گفتند که یک سالن مجهز گرفته‌اند، ما دو جلسه به این باشگاه رفتیم ولی در جلسه سوم استقلال را راه ندادند و گفتند باشگاه بدهکار است.

 

پس شما به عملکرد مدیریت استقلال نقد دارید؟
اعتقاد من این است که مدیریت باید ثبات داشته باشد و همین موضوع باعث شکل‌گیری یک ساختار منظم در مدیریت، کادر فنی و بازیکنان می‌شود. شما دیدید که یک‌سری قراردادها در زمان سعادتمند امضا شد و بعد از آمدن مددی ایشان گفت که آن قراردادها را قبول ندارد. آیا فکر نمی‌کنید همین چیزها می‌تواند ذهنیت یک تیم یا بازیکنان را به هم بریزد؟ من دنبال توجیه نیستم و نمی‌خواهم خودخواهانه صحبت کنم ولی آیا استقلال نباید یک زمین تمرین مناسب داشته باشد؟ باشگاه نباید جایی تمرین کند که ورود برای عموم آزاد باشد، آیا استقلال نباید یک ورزشگاه یا زمین تمرینی اختصاصی با کیفیت مناسب در اختیار داشته باشد؟ وقتی چنین مشکلات ابتدایی وجود دارد چگونه می‌توان توقع داشت که همه چیز خوب پیش برود.

 

قبول دارید استقلال با در اختیار داشتن یک تیم پُرمهره، باید بهتر بازی کند و بهتر نتیجه بگیرد؟
بله، شما درست می‌گویید ولی آیا به این فکر نمی‌کنید که بازیکن هم نباید دغدغه زمین تمرین، قرارداد و چیزهای دیگر داشته باشد؟ من باز هم می‌گویم که همیشه حق با هوادار است چون آنها از صمیم قلب دوست دارند تیمشان نتیجه بگیرد ولی در فوتبال حرفه‌ای باید همه ابزار برای موفقیت در اختیار یک تیم باشد. شما می‌بینید که تیم رقیب ما (پرسپولیس) یک ورزشگاه ثابت با امکانات عالی در اختیار دارد و معمولا با چالش‌های مالی هم مواجه نیست ولی آیا این شرایط برای استقلال وجود دارد؟ آنها نتیجه می‌گیرند چون چند سال است که ثابت دارند و اگر نتیجه نگیرند یک جای کار ایراد دارد. من دوست ندارم زیاد در مورد تیم‌های دیگر صحبت کنم ولی اگر شرایط برای استقلال هم فراهم باشد، می‌توانیم موفق باشیم.

 

اگر پرسپولیس ثبات دارد، شما بر این عقیده‌اید که اراده‌ای در کار است تا استقلال ثبات نداشته باشد؟
من این موضوع را گردن کسی نمی‌اندازم. حرف کلی من این است که در استقلال هم باید شرایط طوری ایجاد شود که بازیکن دغدغه قرارداد، پول، زمین تمرین و … نداشته باشد. آیا بازیکنان دیگر تیم‌های مدعی چنین دغدغه‌ای دارند؟ من 27 سال پیش با استقلال قهرمان آسیا شدم ولی استقلال از 27 سال پیش تا همین الان مشکل زمین دارد و هنوز هم حل نشده است.

 

 

چرا باشگاه استقلال با تغییر دادن برخی قراردادها باید برای خودش چالش درست کند، قبول دارید خیلی از مشکلات هم از خود باشگاه شروع می‌شود؟
باور کنید من در جریان ربز قراردادها و اینکه چرا چنین اتفاقاتی رخ داده نیستم ولی قطعا این مسائل و پیامدهایش ذهن بازیکن را به هم می‌ریزد.

 

وریا غفوری که کاپیتان تیم است، در جریان بازی دستور تعویض خودش را می‌دهد و از ورزشگاه به خانه می‌رود. آیا این حرکت را آن هم از سوی کاپیتان تیم تایید می‌کنید؟
اعتقاد من این است که یک بازیکن بزرگ یا یک کاپیتان باید صبر و حوصله بیشتری داشته باشد. البته ممکن است کاپیتان هم به دلیل برخی اتفاقات ناراحت و عصبانی باشد ولی قطعا باید صبر و حوصله بیشتری نسبت به دیگر نفرات تیم داشته باشد.

 

محمود فکری در حال حاضر محبوبیت خاصی میان هواداران استقلال ندارد. آیا این موضوع کار را برای او سخت‌تر نخواهد کرد؟
من کاری به این موضوع ندارم، خیلی ها در استقلال محبوب بودند ولی از این تیم رفتند یا کنار گذاشته شدند. هواداران فقط قهرمانی و نتیجه می‌خواهند تا به چیزهای دیگر توجه نکنند ولی قهرمان شدن روی هوا نمی‌شود. خیلی از مربیان و بازیکنان در استقلال محبوب بودند ولی آیا کسی پای آنها ایستاد؟ استقلال همیشه راهش را ادامه می‌دهد.

 

فکری بعد از بازی با سپاهان در واکنش به یک سوال فنی سالن کنفرانس را ترک کرد و حاضر به پاسخگویی نشد. قبول دارید این کار حرفه‌ای نبود؟
وقتی من برای اولین بار سرمربی استقلال شدم تجربه لازم را نداشتم و شاید وقتی با خبرنگاران صحبت می‌کردم، برخی مواقع جواب‌های نابجا می‌دادم و رفتار خوبی نداشتم اما هدفم اصلا بی احترامی نبود. به هر حال ممکن است یک مربی بعد از شکست شرایط سختی برای صحبت کردن داشته باشد، شاید اگر فکری آن کنفرانس را ادامه می‌داد اتفاقات بدی رخ می‌داد.

 

در روزهای گذشته بحث اولتیماتوم به فکری و حتی کنار گذاشتن او مطرح شد. حالا هم ظاهرا برخی از اعضای هیات مدیره موافق ماندن او نیستند. تحلیل شما در این مورد چیست؟
اعتقاد من این است که اولتیماتوم دادند به سرمربی اعتماد به نفس تیم را پایین می‌آورد، فقط می‌توانم در همین حد حرف بزنم و نمی‌دانم در جلسه هیات مدیره هم چه مسائلی مطرح شده است.

 

برخی معتقدند دستیاران محمود فکری در سطح بالایی نیستند. در این خصوص چه صحبتی دارید؟
من تلاش همکارانم در استقلال را می‌بینم و سعی می‌کنیم کارمان را به بهترین شکل انجام دهیم. آنهایی که چنین نظری دارند آیا از نزدیک می‌بینند که در تمرینات یا بازی‌ها چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ مگر یک مربی می‌تواند همه را راضی نگه دارد و دستیاران زیادی را با خودش به هر تیمی ببرد؟ من یک سوال دارم، اگر یک مربی خارجی در استقلال بود آیا این شرایط و این جو را تحمل می‌کرد؟

 

 

اتفاقا هواداران استقلال بعد از رفتن استراماچونی، خیلی سخت مربیان دیگر را قبول می‌کنند. شما موافق این موضوع هستید؟
این مربی هم وقتی دید که باشگاه در زمینه امکانات و مسائل مالی مشکل دارد از ایران رفت. شما شک نکنید اگر همه چیز در استقلال خوب بود استراماچونی هم می‌ماند. اینکه چرا این مربی استقلال را ترک کرد کاملا واضح و روشن است. هواداران حق دارند در مورد ما نظر بدهند ولی امیدوارم به تیم آرامش بدهند، من باز هم می‌گویم که حق همیشه با آنها است.

 

آیا به قهرمانی استقلال امیدوارید؟
بله، چرا ناامید باشیم.  ما الان وضعیت بدی نداریم ولی قبلا حتی پیش آمده که استقلال نیم‌فصل اول را با کسب رتبه هفتم به پایان رسانده است. مسئله مهم این است که شرایط لازم برای تیم ما فراهم شود و آرامش داشته باشیم، در ضمن به قول امیر قلعه‌نویی به قهرمان نیم‌فصل جام نمی‌دهند. حرف مهم من این است که برای موفقیت استقلال، همه ما باید با یکدیگر همدل باشیم. هواداران هم باید از تیم حمایت کنند و امیدوارم در ادامه عملکرد بهتری داشته باشیم تا آنها را خوشحال کنیم.

 

آیا برای نیم‌فصل دوم لیست مازاد دارید؟
خیر، لیست مازاد نداریم. ما چند جای خالی داریم که باید با جذب بازیکن پر کنیم.

 

آیا سید حسین حسینی در استقلال می‌ماند؟
فعلا که حسینی با ما است ولی نمی‌دانم در آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا