فناوری

مایکروسافت با مرورگر اج ویجت‌های وب را به ویندوز ۱۰ می‌آورد

پنل اس ام اس هیرو

ویجت‌ها در دنیای گوشی‌های هوشمند به خوبی شناخته شده‌اند و اپل با سیستم عامل iOS 14، کاربرد آن‌ها را در آیفون و آیپد افزایش داد. با این حال در دنیای دسکتاپ، ویجت‌ها چندان رایج نیستند و برای مثال در ویندوز با برنامه‌های شخص ثالث می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. حالا ظاهرا مایکروسافت می‌خواهد با مرورگر اج، ویجت‌های وب را به ویندوز ۱۰ بیاورد.

مایکروسافت به شدت از توسعه و استفاده از برنامه‌های وب پیشرو یا PWA به علت کمبود برنامه‌های UWP (پلتفرم یونیورسال ویندوز) پشتیبانی می‌کند. برنامه‌های PWA مشابه اپ‌های بومی هر پلتفرم عمل می‌کنند و برخی مواقع به ویژگی‌های یکسان به نرم افزار بومی دسترسی پیدا می‌کنید. حالا ظاهرا PWAها می‌توانند ویجت‌های وب مناسبی هم برای دسکتاپ ایجاد کنند.

مرورگر اج ویندوز ۱۰

IraniCard

طبق گزارشی جدید، مایکروسافت در حال آزمایش ویجت‌های وب در دسکتاپ است که از تب‌های مرورگر اج یا وب اپ‌ها برداشته شده‌اند. این ویژگی مشابه فید اخبار و آب و هوا در تسکبار ویندوز ۱۰ محسوب می‌شود با این تفاوت که به دسکتاپ متصل می‌شوند. با این قابلیت، حتی اگر مرورگر اج را ببندید، همچنان با آیکون شناور در بالای سایر اپ‌های ویندوز می‌توانید به این ویجت دسترسی داشته باشید.

ویجت وب تنها ویژگی جدیدی نیست که مایکروسافت می‌خواهد به مرورگرش اضافه کند. مرورگر اج همچنین به راه جدیدی برای جستجوی تب‌ها مجهز می‌شود تا بتوانید تب موردنظرتان را از میان انبوهی از تب‌ها پیدا کنید. علاوه بر این، شاهد استفاده از یک آیکون برای نمایش افزونه‌های نصب شده خواهیم بود، هرچند کاربران می‌توانند برخی از آن‌ها را بطور مستقیم در نوار آدرس پین کنند تا دسترسی سریعتری به آن‌ها داشته باشند.

در حال حاضر تاریخی برای عرضه عمومی این ویژگی‌ها مشخص نشده، با این حال چنین گزارش‌هایی نشان‌دهنده تلاش مایکروسافت برای بهبود عملکرد مرورگر اج کرومیوم محسوب می‌شود. علاوه بر اج، ردموندی‌ها می‌خواهند تغییرات چشمگیری در طراحی ویندوز ۱۰ هم اعمال کنند که برای مثال می‌توان به منوی استارت شناور اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا