سیاسی

دولت جوان حزب‌اللهی به معنای کنارگذاشتن نیرو‌های با تجربه نیست/ احمدی نژاد پایگاه مردمی دارد، ولی بعید می‌دانم تایید صلاحیت شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، سیدمحمد حسینی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌‌گو با برنامه سعادت آباد رادیو تهران با تاکید بر پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ و زوایا و ابعاد مختلف در این رویداد بزرگ ملی گفت: بحث انتخابات بایدجدی تلقی شود. ما تا انتخابات فقط ۴ ماه فرصت داریم. زوایا و ابعاد مختلف آن باعث می‌شود تا بتوان مطالب زیادی مرتبط با آن را مطرح کرد و ان شاء الله بتوانیم مشارکت را به صورت جدی داشته باشیم.

وی درباره ارزیابی آرایش سیاسی و تعبیر مقام معظم رهبری در دولت جوان حزب اللهی اظهار کرد: درباره آرایش سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری باید گفت از ابتدای انقلاب اسلامی دو جریان عمده در کشور وجود داشته که رقابتی جدی داشته اند و انتخابات ریاست جمهوری همیشه پرشورتر از انتخابات دیگرمثل مجلس و شورا‌ها برگزار شده است. چون نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برای مردم ملموس و عینی است که نتیجه آن انتخاب فرد نیست بلکه انتخاب جمعی از مدیران کشور است؛ لذا نقش مهمی در سرنوشت مردم دارد. دو طیف اصلی همیشه نامزد داشته اند و رقابت آن‌ها در تمامی این سال‌ها جدی بوده است. انتخابات بسیار جدی خواهد بود.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در تعبیر “دولت جوان حزب اللهی” خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم متاسفانه عقب گردی داشتیم از این جهت که برخی افراد چندین سال بود بازنشسته شده بودند و دوباره به کار برگردانده شدند و این آسیب زا بود. شاید یکی از دلایلی که تحرک و پویایی لازم در این دو دولت نبود بی انگیزگی و رخوت اعضاء دولت بود. وقتی رهبر معظم انقلاب در مورد دولت جوان فرمودند، حالتی افراطی در جامعه ایجاد شد و اینکه باید پیشکسوتان کنار گذارده شوند که حضرت آقا تفهیم کردند: دولت جوان به معنای کنارگذاردن نیرو‌های پرتوان با تجربه نیست اگرچه نیرو‌های جوان قابل تطبیق با تحولات زمانه و با نشاط و پر از خلاقیت هستند. جوان بودن مسئولان اول انقلاب هم به دلیل کنارگذاشته شدن مسئولان قبلی بود. ولی در حال حاضر هم مسئولانی مثل سردار سلیمانی الگوی ما هستند که همچنان پر توان و پر از خلاقیت بودند. وقتی صحبت از دولت است فقط به معنای رئیس جمهور نیست بلکه می‌تواند جمعی جوان از فرمانداران و روسای ادارات و… باشد. نگاهی بود که نمی‌خواستند به جوانان میدان دهند. بر اساس فرمایشان حضرت آقا این نگاه باید به کنار برود اگرچه ممکن است در اوایل کار آزمون و خطایی هم صورت گیرد. اینکه عده‌ای بمانند و حاضر به کناره گیری نشوند درست نیست. افراط و تفریط درست نیست و بهترین روش میانه روی است.

حسینی با اشاره به اتفاقات اخیر ریاست جمهوری آمریکا در انتقال قدرت و احتمال اینکه مسئولان این کشور بتوانند دموکراسی کشور ما را مجددا دچار شبهه کنند گفت: آن‌ها در گذشته هم این اقدامات را انجام می‌دادند و ضعف‌های آن‌ها وجود داشت فقط سعی در بزک کردن آن داشتند. ترامپ طوری رفتار کرد که خود آن‌ها هم اعتراف کردند که دموکراسی در آمریکا لگدمال شد، ولی این به معنی آن نیست که آن‌ها دست از سر ما بر می‌دارند بلکه به سمت فرافکنی و جو سازی بیشتر می‌روند همانطور که در سال ۸۸ هم اینکار را انجام دادند. البته فرافکنی آن‌ها دیگر کارآیی سابق را ندارد. انتخابات ما کاملا متکی بر نظر مردم است وپیش بینی برای آن وجود ندارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه انتخابات یک واجب کفایی است گفت: مشکل ما هم همین است. هر فردی که سابقه دارد نباید احساس مسئولیت کند و اطرافیان هم او را تشویق کنند بلکه شخصیتی جامع و مقبول باید به عنوان نامزد در این حوزه حضور یابد. برای تبلیغات ریاست جمهوری حداقل یکسال باید کار شود، ولی به دلیل وجود کرونا این اتفاق نیفتاده است.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتخاب نامزدهای طیف‌های مختلف اصولگرا خبر داد و گفت: برخی گروه‌ها گزینه خود را معرفی کرده اند. ما به عنوان کانون دانشگاهیان انقلاب اسلامی دو هفته پیش نامزد خود را معرفی کرده ایم، ولی گروه‌هایی مثل شورای ائتلاف و شورای وحدت هنوز گزینه‌ای مورد نظر خود را معرفی نکرده اند اگرچه ما اشخاص مورد نظر آن‌ها را می‌شناسیم در جامعه روحانیت و مدرسین اشخاصی مد نظر هستند، ولی هنوز به صورت تشکیلاتی گزینه جدی اعلام نشده است.

وی افزود: در انتخابات سال ۹۶ جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب ۲۲ گزینه داشت که به ۱۰ نفر و سپس ۵ نفر کاهش یافت و هفته آخر به گزینه اصلی رسیدیم که البته کاری اشتباه است، چون زمانی برای تبلیغ و تباددل نظر و جمع آوری آراء باقی نمی‌ماند.

حسینی درباره سوال نظرسنجی برنامه مبنی بر موافق و یا مخالف بودن آزادی نامزدی تمامی افراد برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: محدود کردن زیاد افراد برای داوطلبی انتخابات کار درستی نیست، ولی در تمام جهان برای این کار چهارچوب‌هایی وجود دارد. همانطور که برای انتخابات مجلس هم شروطی گذاشته شده است، افرادی که واجد شرایط هستند می‌توانند برای ریاست جمهوری ثبت نام کنند و شورای نگهبان هم تعدادی از آن‌ها را تایید صلاحیت می‌کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اعلام این خبر که طیف اصلاح طلب هم در حال فعالیت هستند. جلسات خود را تشکیل داده اند و جمعی را به عنوان اجماع ساز تشکیل داده اند و با در اختیار داشتن دولت، دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها حرفشان را به گوش مردم می‌رسانند لذا رقابت بین دو طیف بسیار جدی است. پایگاه این طیف به دلیل مشکلات معیشتی و نارضایتی‌های موجود که در کشور است تضعیف شده است. اصلاح طلبان در انتخابات ۹۲ و ۹۶ قاطعانه از دولت حمایت کردند و تضمین کننده وعده‌های دولت بودند؛ لذا در حال حاضر نمی‌توانند حرف خود را عوض کنند و مثل رئیس جمهور که در روز ۲۲ بهمن به جهت کمبود‌های موجود از مردم حلالیت طلبیده وعذرخواهی کردند؛ دوستان اصلاح طلب هم باید مسئولیت ضعف‌ها را بپذیرند و اگر می‌خواهند وارد رقابت شوند تضمین کنند دولت آینده این ضعف‌ها را نخواهد داشت در حال حاضر می‌گویند قوه مجریه و رئیس جمهور اختیاراتی ندارند که این حرف درست نیست. حتما رئیس جمهور اختیارات فراوانی در اصول مختلف قانون اساسی دارد. همانطور که مشاهده کردیم بسیاری از طرفداران طیف اصلاح طلب در انتخابات مجلس شرکت نکردند، چون وعده‌های داده شده بدون عمل مانده است. البته ما باید حداکثر تلاش خود را بر مشارکت و حمایت جدی مردم بگذاریم. چون ما مثل آل سعود نیستیم که پشتوانه ما آمریکا باشد بلکه پشتوانه ما مردم هستند.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این گفت‌وگوی رادیویی با تاکید بر اندیشمند بودن رهبر انقلاب در معارف ناب الهی و سیاست جهانی اظهار داشت: رهبر انقلاب فرمودند ما ۵ مرحله را باید پشت سر بگذاریم. اول انقلاب اسلامی، دوم نظام اسلامی که به سرعت تشکیل شد، سوم استقرار دولت اسلامی است که در دوره‌های مختلف افراد خدوم و فداکاری هم بوده اند که هنوز نمی‌توانیم عنوان اسلامی را برای آن‌ها بیان کنیم. کارگزاری مورد نظر حضرت علی (ع) هنوز محقق نشده است؛ لذا اگر دولت آینده انقلابی و کارآمد باشد می‌تواند زمینه ساز تمدن اسلامی مد نظر امیرالمومنین (ع) باشد.

حسینی در اعلام اسامی کاندیدا‌های ریاست جمهوری سال آینده خاطرنشان کرد: کانون دانشگاهیان حجت الاسلام رئیسی را پیشنهاد داده اند اگر چه هنوز پاسخ رسمی نداده اند، ولی این پیشنهاد را رد هم نکرده اند اگرچه مجامع مختلف از کاندیداتوری ایشان استقبال کرده اند. آقای قالیباف نامزد دیگر هستند که در ادوار گذشته هم حضور داشتند و افرادی هم از دولت‌های نهم و دهم مثل آقایان نیکزاد، رستم قاسمی و عباسی و ضرغامی احتمال داوطلبی دارند. افراد دیگری مثل سعید محمد، قاضی زاده نماینده مجلس، سعید جلیلی و افرادی دیگرهم وجود دارند که اگر حجت الاسلام رئیسی وارد کارزار انتخابات شوند از انتخابات کنار خواهند رفت. عدم ورود حجت الاسلام رئیسی می‌تواند موجب تشتت آراء شود.

وی درباره کاندیدا‌های اصلاح طلب هم گفت: آقایان، ظریف، جهانگیری، قاضی زاده هاشمی و محسن هاشمی کاندیدای این طیف هستند. این گروه شناخته شده هستند و فقط ۸ سال در مسند دولتی نبوده اند. برخی اوقات هم می‌گویند ما از فردی مثل لاریجانی باید حمایت کنیم تا پایگاه مردمی بهتری داشته باشیم، اما جریان اصلاح طلب راحت‌تر می‌توانند به جمعبندی کاندیدای انتخابات برسند.

وی درباره احتمال داوطلبی احتمالی آقای احمدی نژاد در دوره ۱۳ ریاست جمهوری اظهار داشت: ایشان در سال ۹۶ با وجودی که اعلام کردند نمی‌آیند، ولی باز هم آمدند و اعلام کاندیداتوری کردند و تایید نشدند. در این مدت تحولی مبنی برعوض شدن نظر شورای نگهبان وجود ندارد و ایشان هم زمینه‌ای را آماده نکرده اند با این روال فعلی بعید می‌دانم مورد تأیید قرار گیرند. البته ایشان به دلیل خدمات دولت‌های نهم و دهم هنوز پایگاه مردمی دارند. این خدمات به وسیله جمعی از مجموعه کارگزاران این دو دولت به مردم ارائه شده است و مردم این دوره‌ها را دیده اند. در دو دولت یازدهم و دوازدهم متاسفانه مشکلات مردم افزون شده و به همین دلیل آقای احمدی نژاد پایگاه مردمی دارند.

وی در انتهای این گفت‌وگوی رادیویی اظهار کرد: اگر برای انتخابات پیشگام شوم قطعا تحول و پیشرفت و کارآمدی را در مد نظر دارم. مردم از وضع فعلی راضی نیستند و انتظار دارند تغییری در رویکرد داخلی و خارجی دولت اتفاق بیفتد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا