سیاسی

برگزاری نشست مشترک وزارت خارجه با معاونت تحقیقات وزارت علوم و روسای پارک‌های علم و فناوری

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، نشست مشترک وزارت امور خارجه و معاونت تحقیقات و پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه منتخبی از روسای پارک‌های علم و فناوری کشور روز سه شنبه با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه  برگزار شد.

رحیمی معاون تحقیقات و پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه منتخبی از روسای پارک‌های علم و فناوری کشور روز سه شنبه با محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه دیدار کردند.

در این نشست که از سوی معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و با توجه به نقش مهم و ویژه پارک‌های علم و فناوری در شکل گیری و توسعه بخشی از فناوری‌های نوین و ضرورت تبادل فناوری و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان به بازار‌های بین المللی برگزار شد، ظریف پس از شنیدن نقطه نظرات، دستاورد‌ها و مشکلات فعلی این پارک‌ها از سوی مدیران پارک‌ها، از تلاش‌های مدیران حوزه علم و فناوری قدردانی کرد و آمار‌های تکان دهنده پیشرفت‌های علمی و چشمگیر در حوزه دانش بنیان و فناوری را موجب امیدواری بیشتر و تقویت انگیزه مسئولین وزارت خارجه و همکاران حوزه اقتصادی وزارت متبوع دانست.

وزیر امور خارجه از جمله حوزه‌هایی را که کشورمان می‌تواند با قدرت وارد شود و توان حضور در عرصه جهانی را خواهد داشت، حوزه علم و فناوری خواند. وی افزود: در این حوزه، با ارتباط تنگاتنگ علم و صنعت، محصولاتی تولید می‌شوند که قابلیت صادرات به بازار‌های بین المللی را دارند.

ظریف تصریح کرد: ما اگر بتوانیم در داخل کشور با استفاده از این پارک‌های علم و فناوری، محیط مساعدی را برای کارآفرینی دانشجویان و نخبگان کشورمان فراهم کنیم، قطعا موجب عدم خروج نخبگان کشورمان خواهد شد که پارک‌ها دراین زمینه نقش مهمی ایفا خواهند نمود. نکته دیگر اینکه شرایط فعلی اقتصادی کشور، اهمیت شرکت‌های دانش بنیان را بیش از پیش افزایش داده است. بحث تحریم‌ها سبب شده تا ما نیازمند تولید داخلی باشیم و با توجه به قیمت ارز، فرصت ویژه‌ای برای صادرات محصولات دانش بنیان ایجاد شده که شرکت‌های دانش بنیان باید از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: تا قبل از شیوع کرونا، در سفر‌های خارجی، عمدتا بخشی از هیئت همراه را تجار و بخش اقتصادی تشکیل می‌دادند که معمولا بیش از یک سوم همراهان متعلق به شرکت‌های دانش بنیان بود و اتفاقا بیشترین موفقیت در امضای قرارداد‌ها هم مربوط به همین شرکت‌ها بود.

ظریف تصریح کرد:در معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، اداره کل «اقتصاد مقاومتی» امور مربوط به شرکت‌های دانش بنیان را برعهده دارد و همکاران بنده در این اداره کل و همچنین در تمامی نمایندگی‌های سیاسی در خارج از کشور آمادگی دارند تا در زمینه برگزاری نمایشگاه، شناسایی بازار‌های خارجی و امور مربوط به صادرات محصولات دانش بنیان به شما خدمات مورد نیاز را ارائه کنند.

در این نشست تخصصی علاوه بر روسای پارک‌های علم وفناوری کشور، معاون تحقیقات و پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه گزارشی از اقدامات به عمل آمده و از جمله محصولات دانش بنیان این پارک‌ها و کمک به خودکفایی داخلی ارائه کردند.

انتهای پیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا