علمی

کاوشگر امید اولین تصویرش از مریخ را مخابره کرد

پنل اس ام اس هیرو
 اخبار علمی ,خبرهای علمی, مریخ

کاوشگر «امید» امارات متحده عربی اولین تصویر خود را از سیاره مریخ به زمین مخابره کرد. 

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز، این فضاپیما سه‌شنبه گذشته وارد مدار این سیاره سرخ شد و امارات متحده عربی را به اولین کشور عربی در تاریخ تبدیل کرد که در همسایگی نزدیک زمین حضور علمی دارد.

 

این تصویر اول با چشم اندازهای مشابه بسیاری از مریخ دنبال خواهد شد. کاوشگر امید در مدار بازی قرار گرفته است تا بتواند آب و هوای مریخ و سیستم های آب و هوایی را مطالعه کند، به این معنی که این ماهواره دیسک (صفحه حلقوی) کامل سیاره مریخ را نیز مشاهده خواهد کرد.

 

این چشم انداز برای تلسکوپ های مستقر در زمین آشناست اما ماهواره هایی که در فضا برای مطالعه این سیاره سرخ قرار می گیرند کمتر با این منظره روبرو می شوند. این ماهواره ها به طور سنتی در نزدیکی سیاره نگه داشته می شوند تا بتوانند تصاویری با وضوح بالا از سطح این سیاره سرخ به دست آورند و به عنوان ایستگاه های رله ارتباط از راه دور برای ربات های در تماس با زمین عمل کنند.

 

تصویر مخابره شده از مریخ توسط ابزار  EXI کاوشگر امید و از ارتفاع ۲۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتری (۱۵،۳۵۰ مایل) بالاتر از سطح مریخ در ساعت ۲۰:۳۶ به وقت گرینویچ روز چهارشنبه ثبت شده است ؛ یعنی یک روز پس از رسیدن کاوشگر امید به مریخ این تصویر ثبت شده است.

 

در این تصویر قطب شمال مریخ، سمت چپ بالای تصویر دیده می‌شود. در مرکز تصویر درست روی خط تلاقی شب و روز، کوه المپوس (المپ)، بزرگترین آتشفشان کل منظومه شمسی، قابل رویت است. سمت راست آن سه آتش‌ فشان هم‌خط دیده می‌شوند که آسکریوس، پاوونیس و آریسیا نام دارند. دره ژرف و وسیع مارینر هم در لبه سمت راست مریخ در این تصویر دیده می‌شود که بخشی از آن زیر ابر قرار گرفته است.

 

کاوشگر هزار و ۳۵۰ کیلوگرمی «امید» با راکت H-۲A به فضا پرتاب شد و برای خروج از جو زمین و سفر ۵۰۰ میلیون کیلومتری خود به سرعتی معادل ۴۰ هزار کیلومتر در ساعت رسید.

 

تنها آمریکا، روسیه، اروپا و هند چنین پروژه‌ای را با موفقیت انجام داده‌اند. کاوشگر «امید» در امارات و زیر نظر کارشناسان آمریکایی طی ۶ سال تولید و آماده پرتاب شد. این پروژه یکی از برنامه ‌هایی است که دولت امارات می‌گوید با هدف دور کردن این کشور از وابستگی به نفت و گاز، و تحقق آینده‌ ای بر اساس اقتصاد دانش‌بنیان در دست دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا