ورزشی

تیری آنری رویای این تیم ایرانی را بر باد داد (عکس) 

پنل اس ام اس هیرو

کد خبر: 1737980/1

زمان: 11:18  
1399/11/28

بازدید: 21,665

ستون تازه آلانه ؛برگی از تاریخ 

روزگاری تیم های ملی ایران در سطح نیروهای مسلح و دانشجویان از بهترین های کشور تسکیل می شدند و رسیدن به نفرات نهایی این تیم ها افتخاری بزرگ برای نسل فوتبالی موفق ما در دهه 90بود

به گزارش “آلانه “،نسل دهه 90فوتبال ایران پر بود از ستاره هایی که برای ما خاطره های زیادی ساختند .نسلی که به جام جهانی 1998فرانسه صعود کرد.به کره جنوبی شش گل زد، عربستان را با سه گل درهم کوبید تا دو تا از سرسخت ترین رقبای ما سنگین ترین شکست های خودشان را در این چند دهه از این نسل بخورند. چند بازیکن را به عنوان مرد سال آسیا معرفی کرد و در اوایل آن استقلال و پاس را قهرمان باشگاه های آسیا و پرسپولیس را قهرمان جام درجام آسیا کرد و ….هزاران خاطره فراموش نشدنی از کامبک ها برابر الیما قزاقستان و نوف باخور ازبکستان. این نسل خاطره زیبایی دیگری را هم برای ما ساخته است که کمتر به آن توجه شده است . خاطره ای که با گل تیری هانری در یکی از معدود فینال های تیم های ایرانی در رقابت هایی در این سطح در رشته های تیمی که  نتوانست تاریخ را به نام ایران رقم بزند.

 این تصویر به یادماندنى یکى از بهترین تیم هاى نیروهاى مسلح در تاریخ فوتبال ایران را نشان مى دهد که در سال ١٩٩۵ موفق شد در حضور تیم های مطرح جهان در خاک ایتالیا نایب قهرمان ارتش هاى جهان شود.

 

مسابقات ارتش هاى جهان به نام سیزم یکی از معتبرترین تورنمنت های جهانی بود که در دهه ٩٠ میلادى از اهمیت ویژه اى برخوردار بود و تیم هاى قدرتمند اروپایى با ستاره هاى نامدار خودشان در این بازى ها شرکت مى کردند و برای قهرمانی با تمام قوا در زمین مسابقه تلاش می کردند.

این تیم که با مدیریت مصطفى آجورلو در هیات فوتبال نیروهاى مسلح شکل گرفت با اعتماد به مربى جوانى مثل مجید جلالى که در آن روزها علاوه بر مربیگری یکی از تئوریسین های خوب فوتبال کشور بود راهى مسابقات جهانى ایتالیا به میزبانی شهر رم پایتخت این کشورشود و مطابق انتظار از ستاره های آن روزها خوش درخشید.

جلالى با مهره هایى مثل على دایى، کریم باقرى، صادق ورمزیار، سید مهدى ابطحى، ، جواد مقدسى، علیرضا منصوریان، مهدى تاتار ، حمید مطهرى، هاشم حیدرى ، مهدى پاشازاده، افشین پیروانی ، هادى طباطبایى و سایر نفرات حاضر در این تصویر که سوابق ملی زیادی داشتند و سابقه عضویت درتم های نظامی را داشتند  در این رقابت ها  شرکت کرد و با درخشش آنها موفق شد با شکست تیم نیروهاى مسلح کره جنوبى به فینال راه یابد، در حالى که ایتالیا میزبان مسابقات که دل پیروى ستاره یوونتوس را در اختیار داشت نتوانست به جمع چهار تیم برتر جهان برسد.این تنها حضور تاریخى ایران در فینال مسابقات فوتبال ارتش هاى جهانى بود.

نیروهاى مسلح ایران در مسابقه فینال برابر فرانسه با تک گل تیرى هانرى شکست خوردند و در نهایت به عنوان ارزشمند نایب قهرمانى جهان دست یافتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا