ورزشی

جزئیات پرونده فولاد و استقلال در دادگاه CAS

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، سعید آذری مدیرعامل تیم فوتبال خوزستان یکی از مشهورترین مدیران فوتبال ایران است که گاه و بیگاه با نظرات جنجالی اش، فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروز دقایقی پیش از این که آذری راهی ساختمان باشگاه فولاد شود و جلسه ای را با همکارانش برگزار کند، با او تماس گرفتیم تا درخصوص وضعیت پنجره بسته فولاد در نقل و انتقالات گفتگویی را انجام دهیم؛ البته خیلی زود بحث به دیگر مسائل فوتبال هم کشیده شد.

 

* آقای آذری چه خبر از پرونده محمد بلبلی و باشگاه فولاد؟
همانطور که می‌دانید محمد بلبلی سال گذشته با تیم فولاد قرارداد بست و بعد راهی استقلال شد. سپیدرود تیم قبلی او شکایتی در این باره انجام داد و کمیته تعیین وضعیت نیز حکم را علیه ما صادر کرد تا هم بلبلی 4 ماه محروم شود و هم فولاد دو پنجره از نقل و انتقالات. در جریان رسیدگی پرونده مشخص شد که ایشان فسخ قرارداد داشته اما این را در هیئت فوتبال استان گیلان ثبت نکرده. به نوعی وقتی آمده با فولاد مذاکره کرده، آن موقع اذعان کرده که من فسخ دارم. در واقع به نوعی به آقای بلبلی اعتماد کردند. بعد باتوجه به این اعتماد، قرارداد منعقد شده اما بعد از چند روز ظاهرا او می‌رود با استقلال قرارداد امضا می‌کند و فسخ ثبت شده را آنجا ارائه می‌دهد.

 

* شما هم یک شکایتی انجام دادید.
بعد که ما شکایت کردیم کمیته تعیین وضعیت بعد از بررسی پرونده، 50 میلیون فولاد را جریمه و 4 ماه بلبلی را محروم کرد. بعد از آن مجددا با فکر کردیم مشکلی نیست و درخواست استیناف کردیم و این بار کمیته استیناف به خاطر این که فولاد بدون فسخ قرارداد با بلبلی قرارداد بسته، 2.5 پنجره ما را محروم کرد. آرای به این شکل باتوجه به خلا انضباطی موجود، دیگر در فدراسیون فوتبال قابل فرجام خواهی نیست و تنها جایی که طبق آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال می‌توانید فرجام خواهی کنید دادگاه عالی ورزش است.

 

* فولاد هم رفت به دادگاه CAS اما نتیجه اش چه شد؟
بله همانطور که می‌دانید ما رفتیم دادگاه عالی ورزش و هزینه دادرسی هم واریز کردیم و حالا CAS به دنبال این است که با یک بررسی عمیق نهایتا اعلام موقع بکند. در راستای رسیدگی اولیه از باشگاه استقلال و باشگاه سپیدرود مستندات و دفاعیاتی را خواسته بود و این که هزینه اعاده دادرسی را واریز کنند که هیچ یک انجام نشد. فقط دفاعیات فولاد ارسال شد.

 

 

 

* اما دادگاه در این حالت ادامه کار نمی‌دهد!
بله درست می‌‌گویید، یک نامه آمد که اگر استقلال، بلبلی و سپیدرود هزینه دادرسی ندهند روند دادرسی متوقف خواهد شد. اگر فولاد می‌خواهد هزینه دادرسی ادامه پیدا کند باید هزینه آن ها را هم بدهد که ما ریختیم. حالا پرونده ادامه دارد و آخرین خبر هم این که مستندات جدیدی را از ما خواستند و ما هم ارسال کردیم و امیدواریم در یکی دو روز آینده نتیجه درخواست های محرمانه ما داده شود.

 

* یکی از درخواست ها باز شدن موقت پنجره است؟
دادگاه عالی ورزش گفته که ما برای بررسی پرونده زمان بیشتری می‌خواهیم اما ما باتوجه به حضور در لیگ قهرمانان آسیا و نیاز به تقویت تیم در تاریخ 2 تا 28 اسفند، یکی از درخواست هایمان این بود که پنجره ما باز شود. چون این جزو حقوقمان است. دادگاه عالی ورزش هم گفته که در سه چهار روز دیگر پاسخ شما را می‌دهم.

 

* گفتید درخواست هایتان محرمانه است، درباره مفروضات پرونده می‌توانید صحبت کنید. چون نگاه شما با استقلال و سپیدرود متفاوت است.
الان در مقطع حساسی هستیم و چند روز مانده به صدور رای و این مفروضات و ادعای ما هم محرمانه است. اگر محرمانه نبود حتما خدمت رسانه ها طرح می‌کردیم.

 

* از این موضوع بگذریم. درباره انتخابات فدراسیون فوتبال چه دیدگاهی دارید؟
نظر کلی ام این است که اعضای مجمع با مطالعه، بررسی و آنالیز هم شخصیت حقیقی افراد و هم شخصیت حقوقی شان وارد کار شوند. ما 8 سال شرایطی را در فوتبال دیدیم که خوب نبود. امیدواریم اتفاقی بیفتد که اصلح ترین فرد انتخاب شود و ساختار فدراسیون را متحول کند.

 

* شما از آقای کریمی حمایت کردید، فکر می‌کنید ایشان بتواند فوتبال را اداره کند؟
این ها را باید از خود علی آقا بپرسید.

 

 

 

* به هر حال به عنوان کسی که از ایشان حمایت کردید شما هم صاحب نظر هستید.
من مطمئنم کسانی که در عرصه فوتبال مملکت زحمت کشیدند و تلاش کردند، قطعا توانمندی هایی داشتند که به این سطح رسیدند. البته تمام دوستانی که کاندیدا شده اند این توانمندی را در خود دیده اند که پای به انتخابات گذاشته اند.

 

* وضعیت استقلال هم الان زیاد خوب نیست. در این باره چه نظری دارید؟
من باتوجه به صحبت هایی که هست، به عنوان یک آدم حرفه ای ترجیح می‌دهم درباره فولاد اظهار نظر کنم چون شاید صلاحیتش را نداشته باشم. من در استقلال نیستم و ریز مشکلات این تیم را نمی‌دانم و اجازه اظهار نظر به خودم نمی‌دهم. من اگر توانمندی داشته باشم صرفا باشگاهی که تحت مدیریتم است را خوب رهبری می‌کنم.

 

* منظورم این است که اگر مثلا شما در یک موقعیت اینطوری باشید، چه تصمیمی درباره آقای نکونام می‌گیرید؟
فلسفه من مشخص است، اما نباید انتظار داشته باشید که همه مدیران با یک فلسفه کار کنند. من همیشه سعی کرده ام که از مربیان باشگاه حمایت کنم چون موفقیت در این صورت به دست می‌آید.

 

* اگر پنجره باز شود برای نقل و انتقالات چه برنامه ای دارید؟
ما در تلاش هستیم تا پنجره باز شود و بتوانیم تیم را تقویت کنیم. حتما نیازهایی وجود دارد اما شرط اول این است که پنجره باز شود.

 

* یعنی آقای نکونام لیستی نداده اند؟
نه واقعا. ما گذاشتیم که بعد از باز شدن پنجره جلسه ای را برگزار کنیم و از همان جا اگر لیستی هم در شبکه های اجتماعی و رسانه ها منتشر شده، تکذیب می‌کنم. ما نباید پیشداوری کنیم و باید تمرکزمان روی سه چهار بازی پیش رو باشد.

 

* شما از عملکرد تیمتان راضی هستید؟
از عملکرد بچه ها راضی بودیم، امسال سطح لیگ و امتیازات متفاوت است. پارسال تیم قهرمان 31 امتیاز گرفت اما امسال تیمی که اول است 28 امتیاز گرفته. پارسال ما در نیم فصل نهم بودیم با 23 امتیاز اما الان چهارم هستیم. آمار نشان می‌دهد که عملکردمان خوب است و راضی هستیم.

 

 

 

موضوع میزبانی لیگ قهرمانان آسیا به کجا رسید؟
ما هفته گذشته درخواست میزبانی کردیم اما این که ای اف سی چه تصمیمی بگیرد با ما نیست. باید ببینیم که کنفدراسیون فوتبال آسیا چه زمانی ناظران خودش را به ایران می‌فرستد و آن ها چه تصمیمی می‌گیرند. اما ما آماده هستیم.

 

* سوال آخر این که درباره سینا مریدی چه تصمیمی گرفته اید؟
فکر می‌کنم دیگر خیلی سوال پرسیدید (باخنده). من قبل از مصاحبه هم گفتم درباره اشخاص نظری ندارم و الان هم در حال ورود به جلسه هستم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا