ورزشی

باقری در میان افسانه‌های فوتبال آسیا

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش آلانه؛ حضور ستاره های آسیایی در فوتبال اروپا، اتفاقی است که رفته رفته به امری رایج تبدیل می شود. اما زمانی، پیوستن یک آسیایی به یک تیم اروپایی، اتفاقی شگفت انگیز به شمار می رفت به ویژه اگر این بازیکن سر از لیگ انگلستان در می آورد.

 

در روزهایی که سون میون هونگ به ستاره شماره یک تیم تاتنهام تبدیل شده، مجله فورفورتو در شماره جدید خود (مارس) در گزارشی به درخشش او پرداخته و در کنار آن پرونده ای را به ستاره های آسیایی اختصاص داد که حضورشان در فوتبال اروپا، پلی بود برای ستاره های بعدی مثل سون که عکس او روی جلد مجله نیز حک شده است.

 

 
در این پرونده از کریم باقری و هیده توشی ناکاتا به عنوان پیشگامان این عرصه یاد شده است. متنی که فورفورتو برای کریم باقری در این پرونده نوشته را در ادامه بخوانید:

 

 

بالا بردن دو برابری آمار بازدید سایت چارلتون

 

اولین خرید آسیایی لیگ برتر، به موفقیت های بسیاری در خارج از انگلستان دست یافته بود. آمار بازدید از وب سایت باشگاه چارلتون پس از خرید باقری تقریبا دو برابر شده بود؛ اگرچه در اوت 2000 این آمار به ده ها نفر می رسید. اما تراژدی مصدومیت ها و دعوت مکرر به تیم ملی موجب شد تا “زیدان ایرانی” خیلی کم و در حد 15 دقیقه برای تیم اول خود (در لیگ انگلیس) بازی کند. قرارداد او چهار ساله بود.

 

 

یک هافبک آتشین در حمله

 

بهترین باشگاه باقری در خارج از ایران (به عنوان لژیونر) تیم دسته دومی آرمینیا بیله فلد بود. عرصه ملی اما متفاوت بود؛ به عنوان یک هافبک و سوئیپر، باقری در حمله آتشین بود. 50 گل او در 87 بازی ملی که 19 گل آن در مقدماتی جام جهانی به عنوان بیشترین گل زده شده در تاریخ مقدماتی جام جهانی به ثمر رسید. او در جریان پیروزی 17-0 ایران مقابل مالدیو، موفق به ثبت رکورد 7 گل زده (بدون پنالتی) در یک مسابقه شد.

 

 

اما دیگر هیچ درخششی وجود نداشت تا اینکه در سال 2000 او 6 گل به گوام در جریان پیروی 19-0 ایران زد.

 

 

گیلاسی روی کیک ایرانی ها مقابل امریکا

 

باقری یکی از مهره های غیرقابل انکار تیم ملی ایران در ره صعود به جام جهانی 1998 بود. او در بازی رفت بازی پلی آف مقابل استرالیا که در حضور 128 هزار تفر تماشاگر در تهران برگزار شد، محروم بود. این بازیکن 23 ساله اما کامبک حماسی ایران در ملبورن را رهبری کرد تا ایرانی ها طلسم صعود نکردن به جام جهانی از سال 1978 را بکشنند. باقری در بازی جریان پیروزی ایران مقابل امریکا در فرانسه نیز به مانند گیلاسی روی کیک بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا