ورزشی

ستون تازه ورزش سه ؛برگی از تاریخ (عکس)

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش”آلانه “،برگی از تاریخ نام مطلبی است که قرار است  در سایت آلانه برای شما عزیزان تهیه و ارائه گردد. یادآوری اخبار و تصاویری از دهه های 50و 60و اوایل دهه 70 که دنیای خبری محدود به دو مجله هفتگی دنیای ورزش و کیهان ورزشی بود و روزهای شنبه تا ساعت 9صبح در دکه های مطبوعاتی اثری از آنها دیده نمی شد و هرکس نسخه ای از آنها را داشت تا آخر هفته به تمامی اهل محل و دوستان آن شماره را قرض می داد و دوباره روز از نو و هفته ای دیگر.این داستان کسانی  بود که این روزها گرد پیری را در چهره شان می شود دید و ما قرار است مروری داشته باشیم بر خاطرات نوستالژی نسلی را که بدون توجه به تمامی مشکلات، ورزشگاه ها و سالن های ورزشی را پر می کردند و عاشقانه قهرمانان آن روزها را تشویق می کردند.

قبل از هر چیز برای شروع تشکر ویژه داریم از آقای یعقوب تیموری که با گردآوری این گنجینه زیبا داشته های خود را از طریق آلانه با شما همراهان عزیز به اشتراک می گذارند تا آنچه را که در نسل های گذشته اتفاق افتاده است ببینیم ،مرور کنیم و به خاطر بسپاریم.

لحظات شیرین و تلخ ورزش ایران در این سالها کم نبوده و ما با هم قرار است دنیای پر از خاطره و جاودانه ورزش را در جای جای ایران و به یاد بیاوریم مردان و زنانی را که روزگاری حرف اول ورزش این مملکت را می زدند و این روزها کمتر به یادآنها هستیم. این تنها کاری است که از ما برمی آید تا بمانیم در کنار خاطره سازانی که به خاطره ها پیوستند.(محمدرضا تقی خانی)

 

بمب های نقل و انتقالی بی اثر استقلال در بهمن 1364

رقابت های باشگاه های تهران در سال های 61الی 70 با حضور دو تیم استقلال و پرسپولیس برگزار می شد، از سال 1370که رقابت های لیگ قدس به صورت باشگاهی آغاز شد، این رقابت ها چند دوره ای با عنوان سوپر جام ادامه یافت و در نهایت لیگ ایران که هر سال نسبت به سال قبل از آن با برنامه تر می شد شاهد خروج همیشگی دو تیم پر هوادار کشور از رقابت های باشگاه های تهران بود .

 

در اواسط دهه 60مهاجمان هدف با کیفیت زیادی در تیم های تهرانی عضویت داشتند که هر کدام از بهترین های تیم های خود بودند. حمیدعلیدوستی ، ناصرمحمدخانی ، عبدالعلی چنگیز،فرشاد پیوس ،کریم باوی ،صمد مرفاوی ،پرویز مظلومی ، کوروش لرستانی ، احمد حاج علی گل ، کامل انجینی ، هادی آهنگران ،غلام رضا  فتح آبادی ،مهرداد فیض اربابی ، مرتضی یکه ،محمود پازوکی ،بشیررمضانی ،علی اصغر مدیرروستا، محسن گروسی ،مرتضی کرمانی مقدم ، ماسیس هاکوپیان و ….در خط حمله تیم های تهرانی جولان می دادند و رنگ و بوی خاصی به رقابت های باشگاه های تهران داده بودند. در آن سالها هر ساله شایعات زیادی مبنی بر استفاده دو تیم استقلال و پرسپولیس از این بازیکنان می شد و هوادارهای تیم ها منتظر آغاز بازی ها و حضور بازیکنان مورد علاقه خود در تیم مورد حمایتشان بودند. نشریات کمی در کشور منتشر می شد و دو جریده هفتگی هم کمتر از دنیای این روزهای ما در شبکه های اجتماعی به این مسائل می پرداختند. درهمان روزها و در بهمن 1364 شایعه ای منتشر شد و در هفته نامه ها به آن پرداخت شد که در صورت تحقق بمب خبری آن روزها بود . شایعه این بود :

 

 

“شنیدیم که استقلال در روزهای آینده با حمید علیدوستی مهاجم هما یا کریم باوی مهاجم شاهین کنار خواهد آمد. استقلال که در فصل آینده فقط می تواند از وجود یک بازیکن دسته اولی استفاده کند(با توجه به قوانین نقل و انتقالاتی آن روزها)

درصدد است تا یک مهاجم جدید را بخدمت بگیرد.از این رو، اگر استقلال نتواند با علیدوستی کنار بیاید در پی صیدی باوی خواهد رفت .ضمناً علیدوستی که چندی پیش به کشور آلمان سفر کرده بود هفته گذشته به تهران بازگشت”

علیرغم شایعات نه کریم باوی به استقلال پیوست و نه حمید علیدوستی  تا استقلال نتواند از این دو فوروارد زهردار استفاده کند. کریم باوی تا سال 65در شاهین بود و سال 65به پرسپولیس رفت و تا سال 68در این تیم ماند.حمید علیدوستی هم که از سال 54تا سال 65بازیکن هما بود سال های 65 و 66را در کشور آلمان و در تیم زالرمو آلمان توپ زد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا