سیاسی

قالیباف: ارتباط عمیق و راهبردی ایران و روسیه نیازمند تعمیق همکاری‌های اقتصادی است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، عصر دیروز (دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹) محمد باقر قالیباف در محل شورای فدراسیون روسیه (سنا) مورد استقبال رسمی خانم «والنتینا ماتونیکور» قرار گرفت و پس از امضای دفتر یادبود این شورا توسط رئیس مجلس شورای اسلامی، دو هیئت وارد مذاکرات پارلمانی شدند.

«والنتینا ماتونیکور» در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از گفت‌وگو با قالیباف و این که اولین سفر وی در جایگاه ریاست مجلس ایران به روسیه انجام شده است، گفت: این سفر تایید و گواهی بر تلاش ایران و پارلمان جمهوری اسلامی برای توسعه تصاعدی روابط تهران و مسکو است.

وی با بیان این که شما را به عنوان یک چهره برجسته و با تجربه سیاسی می‌شناسیم تاکید کرد: اعتقاد داریم که این سفر با اهمیت، تحرک جدی در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد.

«ماتونیکور» ضمن تبریک جشن پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ایران یکی از شرکای قدیمی و نزدیک ما هست و یکی از بزرگترین گروه‌های دوستی در شورای فدراسیون روسیه گروه دوستی با ایران است.

وی افزود: ما علاقه‌مند هستیم که فارغ از اتفاقاتی که در جهان می‌افتد روابط چند جانبه را گسترش دهیم.

رئیس شورای فدراسیون روسیه همچنین با تاکید بر پیشبرد همکاری‌ها در حوزه نیروگاهی و انرژی، گفت: باید همکاری‌های پارلمان‌های دو کشور در مجامع بین المللی را تقویت کنیم.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تقویت همکاری مجامع استانی در پارلمان‌های دو کشور افزود: تقویت زیرساخت‌های حقوقی روابط دو کشور با تدوین و تصویب اسناد همکاری‌ها در پارلمان‌های دو کشور از جمله در موصوع همکاری‌های علمی- دانشگاهی ضروری است.

رئیس سنای روسیه همچنین بر حمایت روسیه از رفع تحریم‌های ایران در برجام نیز تاکید کرد.

قالیباف: ارتباط دوجانبه ایران و روسیه ارتباطی راهبردی، عمیق و چند ده ساله خواهد بود

در ادامه این دیدار محمدباقر قالیباف با اشاره به اولین سفر خارجی خود در مقام رئیس مجلس به مسکو گفت: همراه داشتن پیام رهبر معظم انقلاب برای آقای پوتین، ویژگی خاصی به این سفر داده است.

وی افزود: این پیام مهم درباره منطقه و قدرت‌های جهانی است و این مفهوم را در خود دارد که ارتباط دوجانبه ایران و روسیه ارتباطی راهبردی، عمیق و چند ده ساله خواهد بود و آن چه مدنظر است این است که توافق‌ها و تصمیم‌ها بین دوکشور براساس توافق‌های ۲۰ و ۵۰ ساله تداوم پیدا کند.

قالیباف تاکید کرد: تغییرات سیاسی در کشور‌هایی که روحیه سلطه گری و یکجانبه گری دارند هرگز در روابط عمیق بین ایران و روسیه تاثیر نخواهد داشت و این ارتباط راهبردی مستمر و دائمی است

رئیس مجلس افزود: بسیار طبیعی است که برای چنین ارتباط عمیق و مستمری باید همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، انرژی، حمل و نقل، علمی و فناوری علمی و دفاعی و امنیتی را توسعه دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: سرمایه گذاری دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی به خصوص با اولویت تولید انرژی در بخش‌های مختلف از موضوعات مورد توجه هر دو کشور است.

قالیباف همچنین از دولت روسیه بابت واکسن روسی کرونا به ایران تشکر کرد و گفت: همکاری بر سر واکسن کرونا نمونه‌ای از همکار‌های دوستانه و عمیق دو کشور است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا