فناوری

دارپا طراحی پهپاد خودران با قابلیت پرتاب موشک هوا به هوا را کلید زد

پنل اس ام اس هیرو

دارپا یا آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا به عنوان بخشی از برنامه «LongShot»، یک هواپیمای بدون سرنشین (UAV) یا پهپاد خودران توسعه می‌دهد که می‌تواند موشک هوا به هوا پرتاب کند و حالا طراحی این پهپاد آغاز شده است.

طراحی این پهپاد پیشرفته در فاز اولیه برعهده شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «نورثروپ گرامن» و «جنرال اتمیکس» خواهد بود. برنامه اصلی امکان پرتاب یک پهپاد از یک هواپیمای سرنشین‌دار بزرگتر است که بتواند در مناطقی که امکان پرتاب موشک از زمین وجود ندارد، کارایی داشته باشد و در مبارزات هوایی شرکت کند. این پروژه میزان آسیب‌های انسانی را به حداقل می‌رساند چرا که با هواپیماهای بدون سرنشین روبه‌رو هستیم.

دارپا با توسعه این پهپاد جدید می‌خواهد برد ماموریت‌ها و همچنین بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهد. مدیر برنامه دارپا، «پل کالهون» از تغییر الگوی جنگ هوایی توسط برنامه LongShot خبر داده:

IraniCard

«برنامه Longshot با یک پهپاد، وسیله بدون سرنشین پرتابی در هوا که می‌تواند از نسل کنونی جنگ‌افزارهای هوا به هوا و نمونه پیشرفته آن‌ها استفاده کند، الگوی جنگ‌های هوایی را تغییر می‌دهد. این برنامه با ارائه یک روش جایگزین برای حملات، پیشرفت جنگ‌افزارهای سنتی را به چالش می‌کشد.»

دارپا

یکی از بزرگترین اهداف این برنامه، به حداقل رساندن آسیب به جت‌های جنگنده و خلبانان است. با وجود توسعه پهپادهای خودران، جت‌های جنگنده در آینده نقش بازدارنده را برعهده خواهند داشت و پهپادها، در حملات مشارکت می‌کنند.

دارپا در ادامه برنامه‌اش یک سیستم آزمایشی پرتاب در هوا می‌سازد و آن را آزمایش می‌کند تا توانایی‌های کنترل پرواز در قبل، حین و بعد از پرتاب جنگ‌افزار را به نمایش بگذارد.

این پهپاد خودران نه تنها راهی برای مبارزه با اهداف از فواصل دور ارائه می‌کند، بلکه می‌تواند از فاصله نزدیک موشک پرتاب کند و اهداف را نابود کند. با توجه به پیشرفت چشمگیر توانایی‌ها و برد موشک‌ها در سال‌های گذشته، افزایش قدرت مانور و همچنین توسعه سیستم‌های پرواز بدون سرنشین برای مقابله با خطرات ضروری به نظر می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا