سیاسی

تهران و مسکو به همکاری های ۲۰ و ۵٠ ساله می اندیشند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در سومین و آخرین روز سفر خود به روسیه در گفت‌وگو با شبکه روسیه ۲۴ با رضایت بخش توصیف کردن همکاری‌های تهران و مسکو در حوزه‌های امنیتی و سیاسی، سطح تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور مناسب نیز و هدف ما از این سفر ارتقای سطح رابطه موجود به سطح راهبردی است.

وی با اشاره به تقدیم پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به دولت روسیه و اهمیت این پیام تاکید کرد: تغییرات در هیأت حاکمه آمریکا عنصر تغییر دهنده‌ای در رابطه تهران و مسکو نیست بلکه این سابقه همکاری مثبت در سوریه، در مجامع بین المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس و همکاری اقتصادی در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا، را به سطح بالاتر یعنی سطح راهبردی ارتقا دهیم.

قالیباف با بیان اینکه در این مرحله حساس از نظم جهانی، همکاری ایران و روسیه در سطوح راهبردی باعث ارتقای جایگاه هردو کشور خواهد بود افزود: همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه از تحولات سوریه آغاز شده است که منجر به حذف تروریسم از این منطقه شد و این همکاری‌ها در دیگر حوزه‌ها قابلیت توسعه دارد.

وی تاکید کرد: لازمه این همکاری‌ها توسعه روابط دو جانبه در همه سطوح است که پارلمان‌های دو کشور می‌توانند نقش مؤثری در آن بازی کنند. ما به افق همکاری ۲۰ ساله و ۵۰ ساله می‌اندیشیم. ایران و روسیه می‌توانند در حوزه‌های مختلف تکمیل کننده یکدیگر باشند.

رئیس مجلس درباره سرنوشت برجام اینکه چه برداشتی از سیگنال‌های دولت جدید آمریکا دارد، گفت: از مواضع رسمی دولت بایدن سیگنال‌های متفاوتی به ما رسیده است هرچند هیچ سیاست جدیدی از سمت آن‌ها ندیدیم، ولی ظاهراً در دولت بایدن قدرت تصمیم گیری‌های بزرگ وجود ندارد.

وی افزود: دولت بایدن برای انجام تعهدات خود پیش شرط تعیین کرد، اما دولت آمریکا حقی ندارد که برای انجام تعهداتی که چندسال است انجام نداده‌اند، پیش شرط تعیین کند. آن‌ها بودند که از برجام خارج شده و به اقتصاد ایران خسارت وارد کرده‌اند؛ بنابراین آن‌ها بدون هیچ پیش شرطی باید ابتدا تعهدات خود را عمل کنند و ما باید به صورت ملموس نتایج رفع تحریم‌ها را ببینیم و سپس تعهدات خود را اجرا کنیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا