سیاسی

تعهدات ایران با بازگشت کامل آمریکا به برجام اجرا می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر امروز (سه شنبه) در مراسم تبریک سفیران کشورها به رئیس‌جمهور به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: هر ساعتی که ۱+۵ به تمام تعهدات برجام پایبند شوند و عمل کنند، بدانند ما در ساعت بعد به تمام تعهداتمان عمل می‌کنیم.

وی افزود: فکر نمی‌کنم جای تردیدی وجود داشته باشد که چه کسی باید در این راه آغازگر باشد، از برجام خارج نشده‌ایم که ما گام اول را برداریم، آن کشوری که به مدت سه سال از آن خارج شده و این همه بر ملت ما ظلم کرده است، هر ساعتی که تاخیر کند پای روی تعهدات بین المللی گذاشته است.

رئیس جمهور اظهار کرد: ایران ثابت کرده اگر چیزی را امضا کرد و اگر تعهدی را پذیرفت با تمام وجود پای تعهد و امضای خود می‌ماند و این یکی از افتخارات ملت ایران در این ۴۲ سال است.

روحانی افزود: ما در طول زمان و از سال ۲۰۱۵ تا امروز به همه تعهدات خودمان در زمینه توافق هسته‌ای پابرجا بوده ایم. در همه مراحل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای گزارشی که از ایران داد این بود که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است؛ ما از آغاز این تعهد شاهد ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بودیم که در همه آن‌ها آژانس اعلام کرد ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است.

رئیس جمهور گفت: حتی در سال ۲۰۱۷ که دولت جدید آمریکا نغمه‌هایی را ضد توافق هسته‌ای آغاز کرد و بالاخره در سال ۲۰۱۸ هم از آن خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای را ضد ملت ایران اعمال کرد، تا یک سال صبر و به همه تعهداتمان عمل کردیم.

وی افزود: آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در همه سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ گزارشش این بود که ایران به همه تعهدات خود عمل می‌کند. بر مبنای این بود که کشور‌های ۱+۴ به ما قول داده بودند که در زمینه توافق صورت گرفته، به رغم خروج آمریکا به تعهدات خود عمل می‌کنند؛ بعد از یک سال از اجرای یک جانبه تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران و عمل نکردن کشور‌های اروپایی به تعهداتشان، ما کاهش تعهدات را آغاز کردیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: نخستین کاهش تعهدات را برای مدت دو ماه در نظر گرفتیم و گفتیم اگر در این دو ماه به تعهدات خود عمل کنند ما نیز به تعهدات خود باز می‌گردیم.

روحانی با اشاره به آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور تصریح کرد: در خوشحالم که امروز صبح واکسیناسیون در ایران آغاز شد و ما در زمینه مبارزه و مقابله با این ویروس از هیچ تلاش و اقدامی فرو گذار نکردیم. اعتقاد ما این است که در مسائل مهم انسانی و جهانی همه باید در کنار هم باشیم.

این خبر در حال تکمیل است/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا