سیاسی

ولایت فقیه پیشران پیشرفت کشور و تمدن‌سازی است

پنل اس ام اس هیرو

رضایی گفت: کمبود امکانات برای ما سد راه نبود. البته بودند افرادی که به امام خمینی (ره) می‌گفتند امکانات و تانک و توپ نیست، لذا برویم و مذاکره کنیم. امام (ره) هم پاسخ می‌داد که ما به تکلیف خودمان عمل می‌کنیم و مساله شکست و پیروزی در برابر عمل به تکلیف، موضوع اصلی ما نیست.

فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با اشاره به خاطراتی از ماه‌های اول دفاع مقدس، گفت: در شش ماه اول جنگ تحمیلی، نیرو‌های مسلح کشورمان در چهار عملیات شکست خورده بودند. شهید رجایی به مناطق جنگی سفر کردند. در دفتر خاطرات شهید حسن باقری، مورخ هشتم شهریور ۱۳۶۰ آمده است که پس از بازدید شهید رجایی از بازدید خطوط و مناطق درگیری، در خودرو همراه با آقای رشید و شمخانی با آقای رجایی صحبت کردیم. از شهید رجایی سوال کردیم، آقای رجایی در شورای عالی دفاع در تهران جنگ‌های نامنظم را قبول دارید؟ شهید رجایی پاسخ می‌دهد: بله، ما همگی جنگ نامنظم را قبول داریم، اما آقای بنی صدر قبول ندارد.

رضایی در توضیح آنچه شهید باقری نوشته است، گفت: در آن روز‌ها همه ناامید شده بودند. حتی بچه‌های سپاه رفته بودند دنبال جنگ‌های نامنظم که ممکن بود جنگ را بیست ساله کند. به این معنی که گروه‌های کوچک حمله کنند و از دشمن انهدام و تلفات بگیرند.

رضایی افزود: شهید رجایی در ادامه به شهید باقری و همراهان توضیحاتی می‌دهد با این مضمون که ارتش، نتیجه نگرفته و سپاه هم متشتت است و صراحتاً درباره سپاه می‌گوید: در اهواز، فرماندهان سپاه، یک چیزی می‌گویند. در کرمانشاه فرماندهان سپاهِ آنجا چیز دیگری می‌گویند. در شورای مرکزیتان هم اختلاف دارید. – او کاملا درست می‌گفت و سپاه در یکسال و نیم اول، چهار فرمانده عوض کرده بود – از طرف دیگر من معتقد شده‌ام که باید مردم به جنگ وارد شوند، ولی سپاه نمی‌تواند این کار را انجام دهد. پیشنهاد من این است که نهادی غیر از سپاه درست شود تا مردم را به جنگ وارد کنیم.

وی افزود: این اظهارات، شش ماه قبل از عملیات ثامن الائمه (ع) و از سوی جانشین رئیس شورای عالی دفاع مطرح شده است. شش ماه بعد، همه چیز عوض شد و ظرف ۹ ماه بیش از ۹۰ درصد سرزمین هایمان را آزاد کردیم. پس ما می‌توانیم، همانطور که در دفاع مقدس توانستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وضعیت امروز جامعه هم مانند ماه‌های اول جنگ تحمیلی است و فضای ناامیدی در میان برخی مسئولان و چهره‌های مدیریتی دیده می‌شود. سه دهه از دفاع مقدس گذشته و از دوقطبی اصولگرا و اصلاح طلب، کاری ساخته نیست. دهه پنجم، شبیه دهه اول انقلاب است و ساختار اداره آن باید متفاوت از سه دهه گذشته باشد، زیرا با شخص گرایی و جناح گرایی نمی‌توانیم کاری پیش ببریم.

رضایی با تاکید بر ضرورت تحول و جوانگرایی در دهه پنجم گفت: این جوانان را چه کسانی به صحنه بیاورند و تحول و آینده سازی را رقم بزنند؟ شاید یکی از حکمت‌های حضور و حیات شما پیشکسوتان، این است که بتوانیم رویدادی را خلق کنیم. باید در حکمروایی کشور، تحول ایجاد کنیم و به ارزش‌های اول انقلاب که کارآمدی، پاکدستی، شایسته سالاری و برابری بود، برگردیم. تقاضای من از شما پیشکسوتان دفاع و حماسه این است که مردم را به ارزش‌ها فرابخوانید و جوانان را همراهی و تشویق کنید و در کنار هم فضای وحدت و ظهور چهره‌ها را مدیریت کنیم.

وی افزود: الان تعاملات نیرو‌های انقلاب بیشتر از چند سال پیش است و لازم است که پس از انتخابات ها، همراهی و اجماع نیرو‌ها را فراموش نکنیم. ولایت به تعبیر مقام معظم رهبری، معنای با هم بودن و حرکت در مسیر احکام الهی است. این پیوند با، ولی فقیه، باید عاطفی، اعتقادی و عقلانی باشد. اگر این مفهوم و ابعادش به درستی تفسیر شود، ولایت فقیه پیشران پیشرفت ایران اسلامی و تمدن سازی خواهد بود.

رضایی با اشاره به دست‌نوشته‌های شهید باقری در سال ۱۳۶۰ در رابطه با پیش بینی برادر محسن از خطر محاصره اقتصادی ایران اسلامی گفت: علت اینکه بعد از پایان جنگ تحمیلی، رشته دانشگاهی خود را از مهندسی مکانیک به رشته اقتصاد تغییر دادم، همین پیش بینی بود. به خاطر ضرورتی که در کشور احساس می‌کردم، در رشته اقتصاد ادامه تحصیل دادم و در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، دغدغه‌هایی رل که درباره بهبود وضع کشور داشتم، دنبال کردم. بعد از آن، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دیگر سیاست‌های کلی را در مجمع تدوین کردیم و جهت تکمیل و تایید به محضر مقام معظم رهبری فرستادیم، اما دولت ها، سیاست‌های کلی را که ابلاغیه رهبر انقلاب بود، به درستی اجرا نکردند و مشکلات از این زاویه ایجاد شد که بعداً در برابر تحریم‌ها مشکل ساز شد و اگر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری توسط دولت‌ها به درستی اجرا شده بود، تحریم‌ها بطور کامل، خنثی یا کم اثر می‌شد.

گفتنی است در این دیدار جمعی از همرزمان شهدای شاخص استان آذربایجان شرقی و پیشکسوتان دفاع مقدس استان، با بیان خاطرات، دیدگاه ها، دغدغه‌ها و سوالات خود در فضای صمیمی با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت‌و‌گو کردند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا