سیاسی

سازمان ملل درصدد برگرداندن قدرت به انصارالله یمن است

پنل اس ام اس هیرو

 حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن برای رایزنی و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل بحران یمن وارد تهران شد.

عربستان با تشکیل ائتلافی از چند کشور عربی و با همراهی آمریکا و رژیم صهیونیستی از فروردین سال ۹۴ کشور فقیر و اسلامی یمن را مورد حمله نظامی از زمین، دریا و هوا قرار داد. این تجاوز نظامی تاکنون هیچ دستاوری برای ریاض نداشته و تنها به ویرانی کشور یمن و کشته شدن هزاران غیر نظامی در این کشور منجر شده است.

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل منطقه در گفت‌‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، درباره سفر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، گفت: مقاومت و ایستاگی مردم یمن، اقدامات نظامی بازدارنده و در مواردی تهاجمی به مواضع سعودی‌ها و ائتلاف آنها علیه یمن، باعث شد که آمریکایی‌ها ناچار شوند سیاست‌های خود را با روی کار آمدن آقای بایدن تغییر دهند و از کمک به ائتلاف آمریکایی_سعودی صرف نظر کنند.

او افزود: با توجه به حوادثی که در یمن در حال وقوع است و یک جنایت جنگی و انسانی علیه مردم  این کشور با توجه به ویروس کرونا، محاصره اقتصادی مردم یمن،کشتار بی رحمانه کودکان، زنان و مردان در حوادث مختلف در یمن، سازمان ملل متحد چاره‌ای جز این ندارد که بخواهد به یمنی‌ها توجه کند.

کنعانی مقدم تاکید کرد: به نظر می‌رسد که سازمان ملل با اعزام نماینده ویژه خود در بحث یمن به ایران درصدد است تا در خصوص عقب نشینی سعودی و برگرداندن قدرت به انصارالله یمن با ایران رایزنی کند.


بیشتر بخوانید


این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: به نظر می‌رسد که سعودی‌ها خودشان را در معرکه یمن شکست خورده می‌دانند و عقب نشینی کرده‌اند، در این میان آمریکایی‌ها نمی‌خواهند در شکست سعودی‌ها و عقب نشینی آنها شریک باشند و به نظر می‌آید که شرایط به سمت این می‌رود که سعودی‌ها با یک توافقی با انصارالله یمن و توصیه‌های ایران از یمن عقب نشینی کند و احتمالا بحث تجزیه یمن مانند یمن شمالی و جنوبی در دستور کار آمریکایی‌ها و سعودی‌ها قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا