سیاسی

ارتش شاهنشاهی ارتش انقلابی می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، نوزدهم بهمن‌ماه سال ۵۷ بود و تنها سه روز دیگر به رسمی شدن انقلاب اسلامی کشورمان باقی مانده بود و روز به روز امیدواری مردم در به بار نشست نهال انقلاب‌شان بیشتر می‌شد.

در روز نوزدهم بهمن ماه سال ۱۳۵۷ بنا به دعوت  قبلی روحانیت مبارز و سایر گروه‌های مذهبی و سیاسی، راهپیمایی گسترده‌ای در سراسر کشور صورت گرفت و  مردم تهران از خیابان‌های نیروی هوایی، شهناز، فرح آباد، میدان خراسان، نارمک، بدرثانی، نظام آباد و… به سوی میدان آزادی به راه افتادند و در حمایت از دولت بازرگان شعار سر دادند. در پایان این تظاهرات، قطعنامه‌ای در ۷ بند قرائت شد و مورد تایید مردم قرار گرفت. بدین ترتیب مهندس بازرگان رسما از مردم رای اعتماد گرفت.

ساعت ده صبح صد‌ها تن از پرسنل نیروی هوایی و زمینی ارتش و همافران با لباس و یونیفورم نظامی به مدرسه علوی رفته و به صورت رژه نظامی با امام خمینی (ره) بیعت کردند. عکاسان حاضر در صحنه، تصاویری از حضور پرسنل نظامی در کنار امام را تهیه و بلافاصله در روزنامه‌ها منتشر نمودند. این واقعه با واکنش‌های بسیاری در میان مردم، نظامیان، عناصر رژیم پهلوی و بسیاری دیگر روبرو شد.

لبیک همافران به امام خمینی (ره) در ۱۹ بهمن ماه

خبرگزاری رویترز در همین روز در خبری اعلام کرد: در ایران میلیون‌ها تن برای ابراز حمایت از آیت الله خمینی به خیابان‌ها ریختند و در میان این تظاهرکنندگان گروهی از همافران و خلبانان نیروی هوایی نیز حضور داشتند که ملبس به لباس نظامی بودند و قبل از پیوستن به تظاهر کنندگان به مقر آیت الله رفته و ادای احترام کردند.

رادیو لندن نیز نتوانست از حضور مردم ایران و همافران نیروی هوایی ارتش در راهپیمایی چشم پوشی کند و در بخش شامگاهی خود اعلام کرد: در ایران میلیون‌ها تن از مردم براى ابراز حمایت از آیت ‏اللّه‏ خمینى و دولت موقت اسلامى به خیابان‌ها آمده‌اند. فقط در تهران، حداقل یک میلیون نفر در تظاهرات شرکت کردند. در میان این تظاهرکنندگان گروهى از همافران و خلبانان نیروى هوایى کشور نیز بودند که لباسهاى نظامى خود را به تن داشتند و قبل از پیوستن به تظاهرکنندگان به مقر آیت ‏اللّه‏ رفته و اداى احترام کرده بودند». 

ارتش شاهنشاهی ارتش انقلابی می‌شود

مذاکرات مهمی بین بازرگان، بختیار و ارتش انجام شد

در همین روز بود که علی امینی و جعفر شریف امامی از ایران خارج شدند. در روز نوزدهم بهمن‌ماه بود که مذاکرات مهمی بین بازرگان، بختیار و ارتش انجام شد؛ اطرافیان بازرگان اظهار امیدواری کردند که ارتش در منازعات داخلی بی طرفی پیشه کند و کارکنان یازده وزارتخانه هم اعلام کردند که فقط از دولت منصوب امام پیروی خواهند کرد.

امام خمینی (ره) در جمع بازاریان تهران درباره سلسله پهلوی و رمز پیروزی و ایستادگی ملت در برابر ابرقدرت‌ها سخنرانی کردند و همچنین در جمع اعضای انجمن اسلامی پزشکان و معلمان درباره جرائم پنجاه ساله خاندان پهلوی صحبت کرده و خطاب به افسران نیروی هوایی اصفهان بیانات تشکرآمیزی ایراد کردند. ایشان همچنین در جمع طبقات مختلف مردم، همگان را به پشتیبانی از دولت موقت فرا خواندند و آخرین اتمام حجت‌ها را به واپسین دولت شاه نمودند.

لبیک همافران به امام خمینی (ره) در ۱۹ بهمن ماه

 حضرت امام خمینی عصر روز نوزدهم بهمن در دیدار گروهی از مردم ضمن تشکر از آنان به واسطه حمایت از دولت موقت فرمودند که باید همه خبرگزاری‌ها بدانند که این اجتماع عظیمى که در ایران، از مرکز گرفته تا آخر براى پشتیبانى از این دولت بوده است، این کافى است براى جواب آن‌ها که گفته مى ‏شود و مى‏ گویند: «باید ملت بگوید». ملت با چه زبانى بگوید؟ با این حال ستاد ارتش، عکس روزنامه کیهان مبنی بر رژه افسران نیروی هوایی در مقابل حضرت امام را تکذیب کرد.

امام خمینی (ره) طی نطق کوتاهی که از شبکه تلویزیونی به طور مستقیم پخش می‌شد ضمن آرزوی موفقیت برای کارکنان رسانه‌های گروهی گفتند: دستگاه‌هایی در این قسمت بوده و هست که بایستی در خدمت مردم می‌بودند. ولی رژیم غاصب از آن‌ها در راه هدف‌های نامشروع استفاده کرده است.

ارتش شاهنشاهی ارتش انقلابی می‌شود

در همین روز بود که دولت لیبی حمایت خود را از انقلاب مردم ایران اعلام کرد و در مقابل،  بختیار ضمن مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که در مقابل هیتلر، رضاشاه و شاه ایستادگی کرده ام و در مقابل آیت الله خمینی و بازرگان نیز مقاومت خواهم کرد.

پیش از آنکه دیر شود ، استعفاء دهید

در این روز گردان های شاه آباد غرب و پایگاه نظامی دزفول تسلیم امام خمینی (ره) و انقلاب مردم شدند و در شمال تهران، کاخ های سلطنتی به محاصره مردم در آمدند و با گسترده شدن تظاهرات، خطر دستیابی مردم به سلاح های گرم و انبارهای اسلحه افزایش یافت؛ بختیار طی پیامی به بازرگان این مطلب را به او یادآور شد و پاسخ بازرگان به بختیار روشن بود که گفت پیش از آنکه دیر شود، استعفاء دهید و جلوی خونریزی های بیشتر را بگیرید.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا