سیاسی

افتتاح بیش از ۳۰ هزار پروژه عمرانی تا پایان سال/ تخصیص ۴۵۰ میلیارد ریال به شهرستان‌های کم‌برخوردار

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به‌مناسبت دهه فجر برگزار شد، گفت: ۷۴ درصد جمعیت کشور در شهر‌ها زندگی می‌کنند و یک هزار و  ۳۷۸ شهر و حدود ۹۰ هزار آبادی در کشور داریم.

وی ادامه داد: یک هزار و  ۳۴۸ شهرداری و سی و هفت هزار و  ۱۱۹ دهیاری در کشور داریم و همچنین تعداد اعضای شورا‌ها ۱۲۵۹۲۲ نفر در کشور است؛ افزون بر این ۳۰۰ هزار نفر در شهرداری‌ها کار می‌کنند.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: بودجه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ۱۹ درصد بیشتر از بودجه عمرانی کل کشور است.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه تحریم‌ها و جنگ اقتصادی دشمن سرعت دستگاه‌ها در افتتاح پروژه‌های عمرانی را کم نکرده ، بیان کرد: ۳۰ هزار ۵۹۱ پروژه عمرانی را امسال در کشور افتتاح می‌کنیم.

جمالی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه آلانه در پاسخ به این سوال که اقدامات وزارت کشور در جهت تقویت ۳۱ شهرستان کم‌برخوردار چه بود گفت: اجرای طرح ۳۱ شهرستان هدف توسعه در راستای تاکید مقام معظم رهبری در محرومیت زدایی صورت گرفته که مبنای تهیه و برنامه ریزی آن تجربه قلعه گنج در استان کرمان بوده است.

وی ادامه داد: استانداران ‌به‌عنوان جانشین وزیر کشور در استان‌ها در راهبری این طرح تعیین شده‌اند و امور اجرایی، عملیاتی و هماهنگی سطح شهرستان با فرمانداران و در قالب کمیته برنامه ریزی شهرستان صورت می‌گیرد.

معاون عمرانی وزیر کشور افزود: اکنون تخصیص ۴۵۰ میلیارد ریال به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان‌های هدف صورت گرفته، همچنین ماشین آلات به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها این شهرستان‌ها واگذار شده است.

جمالی‌نژاد تاکید کرد: بالغ بر ۵۱ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای نهاد‌های متولی برای تامین مالی و مشارکت در توسعه و عمران شهرستان‌های هدف به‌ویژه بنیاد‌ها و نها‌های انقلابی از جمله بنیاد برکت و بنیاد علوی تخصیص داده شده است.

جمالی‌نژاد درباره بودجه شهرداری‌ها گفت: امسال ۱۹ شهر به جمع شهر‌های کشور اضافه شده و بودجه شهرداری‌ها که ۹۶ هزار میلیارد تومان و بودجه دهیاری‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است؛ در مجموع بودجه دهیاری‌ها و شهرداری‌ها ۱۹ درصد از بودجه عمرانی کشور بیشتر شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اقدامات صورت گرفته درباره هوشمندسازی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها گفت: از سیاست‌های راهبردی ما در سال ۱۴۰۰ و حتی امسال هوشمندسازی شهر‌ها و روستا‌ها بوده و در این دولت برای نخستین بار ۱۸ سامانه و ۳۴ بانک اطلاعاتی راه اندازی شده که از جمله آنها سامانه پرداخت عوارضی خودرو، سامانه یکپارچگی تسهیلات و سامانه حمل و نقل دانش آموزان بوده است؛ خوشبختانه این رویکرد را علاوه بر شهر‌های بزرگ به شهرهای کوچک هم تسری داده‌ایم.

جمالی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بیان کرد: نقش تاثیرگذار شهرداری‌ها در حوزه کرونا مهم بوده، اما آنچنان که باید به نقش آنها اشاره نشده است.

وی افزود: بهتر است برای مثال مترو را بیان کنیم. مترو یک حمل و نقل عمومی ارزشمند انبوه بر است اما هزینه زیادی نیاز دارد و هشت هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است.

معاون عمرانی وزیر کشور تصریح کرد: ۵۴ درصد کل ایستگاه‌های مترو در دولت تدبیر و امید بهره برداری شده و نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیز با ۷۳ هزار دستگاه صورت گرفته است؛ در بحث تامین اتوبوس هم با توجه به محدودیت‌های ستاد ملی کرونا، پنج هزار دستگاه مصوب و برای سه هزار دستگاه تفاهم نامه منعقد شده است.

این خبر در حال تکمیل است/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا