سیاسی

۴ میلیون و ۲۰۰ هزار واکسن تولید شرکت آسترازنکا بزودی به ایران ارسال می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به مسئله خرید واکسن و بحث مقابله با کرونا نوشت: «هنوز ارتباط مستقیمی بین شروع واکسیناسیون در برابر کرونا با کاهش تعداد مبتلایان و فوت شدگان ناشی از کرونا تثبیت نشده است.

وی افزود: در انگلیس آمار کسانی که واکسن زده‌اند از ۱۰ میلیون گذشته است، اما تعداد مبتلایان و فوت شدگان هنوز بسیار بالاست. وضعیت در آمریکا و دیگر کشور‌های اروپایی هم شبیه به همین است. واکسیناسیون تنها راه مقابله موثر با کروناست و کشور‌های جهان به تدریج این مرحله را باید پشت سر بگذارند. اما این به معنای این نیست که تصور شود واکسیناسیون به سرعت تعداد مبتلایان و فوت شدگان را کاهش خواهد داد.

سفیر ایران در لندن موثرترین شیوه برای مقابله با کرونا را در سراسر جهان رعایت پروتکل‌ها بهداشتی دانست و گفت: حفظ این پروتکل‌ها همزمان با واکسیناسیون موثرترین راه مقابله است.

بعیدی‌نژاد تاکید کرد: هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند فقط با واکسیناسیون مردم خود، خود را در این جهان پر از ارتباطات مردمی از تبعات شیوع بیماری حفظ کند. بر این اساس باید حرکتی همه گیر و جهانی وجود داشته باشد. این موضوع امروز مورد تاکید جدی کشور‌ها در سازمان بهداشت جهانی است که مقابله با شیوع کرونا فقیر و غنی نمی‌شناسد، همه باید مشارکت کنند؛ و هدف طراحی برنامه کوواکس نیز امکان در اختیار گذاشتن واکسن به تمامی کشور‌ها از طریق توزیع گسترده واکسن هست، نیز همین است.

وی افزود: خوشبختانه تهیه واکسن از سوی ایران هم در مسیر خوبی پیش می‌رود، ۴ میلیون دوز از واکسن اسپوتنیک (که واکسن بسیار خوب و موثری است) خریداری شده که اولین محموله دیروز وارد شد، همچنین ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار واکسن تولید شرکت آسترازنکا در چارچوب برنامه کوواکس خریداری شده که قرار است بزودی به ایران ارسال گردد و همینطور سه واکسن داخلی در مسیر فاز پیشرفته تست انسانی هستند که می‌توانند به مرحله تولید برسند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا