سیاسی

سفر فواد حسین به ایران؛ از اخراج نیرو‌های آمریکایی تا خون خواهی از شهادت سردار سلیمانی

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق چهارشنبه ۱۵ بهمن وارد تهران شد و با حضور در محل وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. وی همچنین با حسن روحانی رئیس جمهور ، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیش از این پایگاه خبری شبکه العالم ۱۴ بهمن در خبری اعلام کرد که قرار است وزیر خارجه عراق چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه به ایران سفر کند. وزیر خارجه عراق مهر ماه امسال در سفری از قبل اعلام نشده و دو ماه پس از سفر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به منظور انجام دیداری دو روزه و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران آمد.

تاکید بر اجرای سریع‌تر مصوبه مجلس عراق برای خروج نظامیان بیگانه

دریابان علی شمخانی در دیدار با فواد حسین، وزیر خارجه عراق از اقدام دستگاه قضایی عراق در زمینه صدور حکم بازداشت ترامپ و پمپئو تقدیر کرد. در این دیدار که پیش از ظهر چهارشنبه در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد، شمخانی با اشاره به روابط خوب دو کشور در حوزه‌های مختلف بر ضرورت تسریع در اجرای کامل توافق نامه‌های مشترک در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به در هم تنیدگی امنیت، ثبات و آرامش در عراق و ایران گفت: افزایش و تثبیت اقتدار و حاکمیت دولت عراق در برقراری نظم و اجرای قانون لازمه عبور از مشکلات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در این کشور است. عامل اصلی بی ثباتی و بحران در منطقه، حضور شرارت بار نیرو‌های بیگانه به ویژه نیرو‌های آمریکایی است، لذا اجرای هر چه سریعتر مصوبه مجلس عراق برای خروج نظامیان بیگانه از عراق مقدمه‌ی خوبی برای خروج آنان از کل منطقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با تقدیر از اقدام دستگاه قضایی عراق برای صدور حکم جلب ترامپ و پمپئو تاکید کرد: نباید اجازه دهیم خون شهیدان ابومهدی المهندس و قاسم سلیمانی پایمال شود و باید آمران و مرتکبان این جنایت تروریستی تحت پیگرد حقوقی قرار گرفته به اشد مجازات برسند. شمخانی، با تاکید بر ضرورت احیای موقعیت سیاسی و تاریخی عراق در جهان اسلام و کشور‌های عربی گفت که شکل‌گیری این مهم فرصتی برای ایفای نقش فعال بغداد در مسیر رفع اختلافات و پشتیبانی از ثبات پایدار در کشور‌های عربی و اسلامی خواهد بود.

سفر فواد حسین به ایران؛ عراق به دنبال پایان حضور  آمریکا از خاکش یا خون خواهی از ترور

در این دیدار فواد حسین، وزیر خارجه عراق نیز با اشاره به نقش ممتاز جمهوری اسلامی ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه، تصریح کرد: گسترش همکاری در همه زمینه‌ها به ویژه تسریع در اجرای پروژه‌های اقتصادی مشترک با کشور دوست و برادر ایران از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی عراق به شمار می‌رود. ملت و دولت عراق هیچگاه حمایت و کمک‌های حیاتی و نجات بخش برادران ایرانی در دفع فتنه تروریستی داعش در عراق را فراموش نخواهند کرد.

عاملان اقدام تروریستی جنایتکاران در ترور سردار سلیمانی بسزای اعمال خود برسند

در دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق که در راس هیئتی به کشورمان سفر کرده است آخرین تحولات روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت. ظریف در این دیدار با قدردانی از پیگیری روند قضایی ترور سرداران شهید سپهبد سلیمانی و ابو مهدی المهندس از سوی و دولت عراق، ابراز امیدواری کرد که عاملان و آمران این اقدام جنایتکارانه از طریق پیگیری‌های قضایی بسزای اعمال جنایتکارانه و خسارت بار خود برسند. پایان دادن به حضور نیرو‌های آمریکا در منطقه بهترین واکنش به این  خواهد بود.

سفر فواد حسین به ایران؛ عراق به دنبال پایان حضور  آمریکا از خاکش یا خون خواهی از ترور

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، ابراز امیدواری کرد توافقات سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق در حوزه‌های مختلف دو جانبه در خصوص شهرک‌های صنعتی، بازارچه‌های مرزی، رفت و آمد تجار و زائران، حمل و نقل کالا و مطالبات و موضوعات بانکی در سریعترین زمان ممکن به نتیجه برسد. در این دیدار رفت و آمد‌های هیئت‌های دو کشور را نشانگر اهتمام دو طرف به روابط فیمابین دانست و با مرور بر موضوعات روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف دیدگاه طرف عراقی در این موارد را تشریح کرد. وزیر امور خارجه عراق در این دیدار توجه ویژه الکاظمی نخست وزیر عراق نسبت به پیگیری و سازماندهی روابط دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

تسریع در اجرای پروژه اتصال خط آهن شلمچه _ بصره، لایروبی اروند رود 

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای دیدار با وزیر خارجه عراق با اشاره به پیوند‌های دیرینه تاریخی، دینی و فرهنگی بین دو کشور، گفت که سابقه مناسبات دوستانه و ممتاز فیمابین جمهوری اسلامی ایران و عراق، ضرورت همکاری و ارتباط بیشتر دو کشور در حوزه مسائل و موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی را بیش از پیش نمایان می‌کند، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در روابط دوجانبه و همکاری منطقه‌ای بسیار تاثیرگذار هستند. ارتباطات دو کشور عمیق، تاثیرگذار و تاریخی است و مردم ایران و عراق بخاطر باور‌های فرهنگی و دینی خود و همجواری دو کشور در طول تاریخ به هم دلبستگی و علاقه دارند.

قالیباف در ادامه این دیدار ادامه که ما از روند سیاسی عراق و تمامیت ارضی این کشور حمایت می‌کنیم. همچنین از حضور عراق در تعاملات منطقه‌ای حمایت می‌کنیم و معتقدیم عراق وزنه مهمی در تعاملات سیاسی و اقتصادی منطقه است. بی شک ایران و عراق دو کشور تاثیرگذار هستند و بسیاری از تحولات منطقه در اثر همکاری دو کشور می‌تواند رخ دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از سیاست­ های ایالات متحده آمریکا در منطقه و جهان گفت که عامل اصلی مشکلات موجود به حضور نظامی و مداخلات آمریکا در منطقه باز می‌گردد. توجه به خواست مردم عراق که در اجرای مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیرو‌های نظامی آمریکایی از عراق تبلور یافته، عامل مهمی در استقرار ثبات سیاسی و امنیتی در عراق و منطقه است.

سفر فواد حسین به ایران؛ عراق به دنبال پایان حضور  آمریکا از خاکش یا خون خواهی از ترور

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که بی تردید حضور آمریکایی­‌ها در منطقه کمکی به ثبات و استقرار امنیت در عراق و منطقه نمی‌کند. تداوم رایزنی و مشورت مسئولان سیاسی، اقتصادی و پارلمانی دو کشور، گام مؤثری در برداشتن موانع موجود در مسیر توسعه مناسبات و کمک به گسترش همکاری‌­های دو کشور در بخش­های مختلف است.

تسریع در اجرای پروژه اتصال خط آهن شلمچه – بصره، لایروبی اروند رود، گسترش ارتباطات بازرگانی، از جمله مهمترین مواردی بود که در این دیدار میان دو طرف مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.  وزیر خارجه عراق نیز در این دیدار با اشاره به تاریخ دیرینه روابط دو ملت، گفت که توسعه مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران، به عنوان کشوری تاثیرگذار و مهم در منطقه و جهان، برای دولت و ملت عراق از اهمیت فراوانی برخوردار است.گسترش همکاری­‌های ایران و عراق در عرصه‌های مختلف و در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌­المللی، در تامین منافع دو کشور نقش بسزایی دارد.

وزیر خارجه عراق همچنین گفت: تامین امنیت و رونق اقتصادی دو کشور، در سایه تعمیق مناسبات و همکاری­‌های فیمابین به نحو مطلوب تری میسر خواهد شد. وی در پایان این دیدار در خصوص برداشته شدن هرچه سریعتر موانع موجود در مسیر افزایش مبادلات دو کشور از جمله رفع تحریم­ها، ابراز امیدواری کرد.

اهداف سفر وزیر خارجه عراق به ایران

پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، درباره سفر وزیر خارجه عراق به ایران، گفت: عراق اکنون در وضعیت خاصی قرار دارد از یک طرف کشور‌های عربی به ویژه عربستان سعودی سعی می‌کنند که عراق را به طرف خود بکشانند و هویت عراقی و عربی آن را تقویت کنند، از سوی دیگر جمعیت شیعه عراق به سمت ایران تمایل دارند و یک نوع گروه شیعی_ مذهبی در عراق الان وجود دارد و در موضوع مسلط هستند.

او همچنین تصریح کرد: این هویت دوگانه به نظر می‌آید برای دولت فعلی عراق که از یک طرف می‌خواهد مناسباتش را با کشور‌های عربی، از طرف دیگر ایران گسترش دهد به نوعی مشکل به وجود آورده است. علاوه بر این‌ها عراق درحال برقراری مناسبات دوستانه با آمریکاست، بنابراین اکنون که در یک مقطع زمانی این کشور سعی دارد با هر سه طرف که صاحب نفوذ هستند مناسبات متعادلی برقرار کند، درصدد است با ایران مشورت کند.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: یکی از موضوعات اصلی و مورد بحث با وزیر امور خارجه عراق در ایران این است که چگونه عراقی‌ها بتواند تضاد‌هایی که کشور‌های ایران، عربستان و آمریکا با هم دارند را مدیریت کند و علی رغم رقابت‌های ایدئولوژیکی که بین ایران و عربستان سعودی وجود دارد، عراق منافع ملی خود را تامین کند و شرایطی به وجود نیاید که یکی از سه طرف در موضع برتر قرار بگیرد و منافع ملی عراق به خطر بیفتد. علاوه بر این گروه حشدالشعبی نیرو‌های طرف ایران و مسلح هستند و پشتوانه مردمی در جمعیت شیعه دارند. این احتمال وجود دارد که عراقی‌ها بخواهند با هماهنگی با ایران راه حلی برای برخورد با حشدالشعبی پیدا کنند، لذا به نظر می‌رسد که یکی از موضوعات مهم مورد بحث وضعیت نیرو‌های حشدالشعبی باشد.

خروج نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق؛ اصلی ترین محور گفت‌وگو ها

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، درباره سفر وزیر خارجه عراق به ایران، اظهار کرد: سفر وزیر امور خارجه عراق در چارچوب تغییراتی است که اخیرا در عراق رخ داد. یکی از این تغییرات مسئله بازگشت داعش به عراق است.گزارش‌های که رسیده نشان می‌دهد نیرو‌های آمریکایی در طول ماه‌های اخیر ۱۰۰ نفر از عوامل و عناصر داعش را از شرق فرات سوریه به عراق منتقل کرده است که این عناصر در انفجار‌های اخیر بغداد و صلاح الدین نقش داشتند.

کارشناس مسائل بین الملل همچنین تاکید کرد: به نظر می‌رسد مسئله کمک نظامی و امنیتی ایران به عراق یکی از مسائل مهم است، چراکه بعد از شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس یک نوع خلع امنیتی در عراق احساس می‌شود و اکنون با توجه به شرایط موجود طبیعتا عراق نیازمند همکاری مجدد امنیتی و نظامی ایران است. با توجه به حجم تبادل تجاری ایران و عراق که به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است، باید به سطح قابل قبول و پایداری برسد و پیش بینی می‌شود طی سال‌های آینده این رقم به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

او با اشاره به حضور نیرو‌های آمریکایی که اکنون در عراق هستند، گفت: بر اساس مصوبه پارلمان عراق نیرو‌های آمریکایی باید خاک عراق را ترک کنند، این موضوع یک نوع خلع امنیتی ایجاد می‌کند، لذا از طریق همکاری مشترک ایران و عراق بعد از خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق همکاری‌های نظامی دو کشور گسترده‌تر خواهد شد.

گزارش از فاطمه زهرا نصراللهی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا