ورزشی

جلسه خرید VAR؛ به زودی برگزار می شود 

پنل اس ام اس هیرو

کد خبر: 1735139/34

زمان: 09:17  
1399/11/14

بازدید: 12,414

بومی سازی VAR پروژه ای بود که فدراسیون فوتبال در پی اجرای آن بود که خیلی زود شکست خورد؛ این تلاش ها در روزهای حضور علیرضا فغانی در ایران بارها و بارها انجام شد اما نتیجه ای در پی نداشت. 

به گزارش “آلانه”، فدراسیون فوتبال ایران نمی تواند این پروژه را در بازی های لیگ برتر اجرایی کند به این خاطر که از نظر مالی اصلا شرایط خوبی ندارد و اگر رای نهایی دادگاه ورزش در خصوص پرونده شکایت مارک ویلموتس به ضرر فدراسیون فوتبال کشورمان باشد رسما فدراسیون فوتبال ورشکسته خواهد شد. در چنین شرایطی اشتباهات داوری در فوتبال ایران به خصوص در بازی های لیگ برتر که زیر ذره بین است زیاد شده و برخی از این اشتباهات روی نتایج بازی ها تثیر مستقیم می گذارد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد اجرایی کردن این پروژه در بازی های داخلی به فدراسیون های ملی جبر نشده است و هر فدراسیونی مطابق میل می تواند در اجرای این پروژه با شرکت هایی که فیفا اعلام می کند وارد همکاری مشترک شود. 

 

با توجه به تاکید باشگاه ها نسبت به راه اندازی کمک داور وید ئویی در بازی های لیگ برتر به زودی نشستی در فدراسیون فوتبال با حضور مدیران عامل باشگاه ها برگزار می شود. این موضوع حتی ایده اصلی بسیار از نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال است و هدف این است که فدراسیون فوتبال با کمک باشگاه ها نسبت به راه اندازی سیستم کمک داور وید ئویی در بازی های لیگ برتر اقدام کند. بنا به گفته یکی از داوران لیگ برتر طبق تحقیقاتی که فدراسیون فوتبال بعمل آورده راه اندازی هر یک از ست ها در استادیوم ها نزدیک به سه میلیارد تومان هزینه دارد. خیلی از باشگاه ها به خصوص باشگاه های متمول در لیگ برتر حاضر به تامین این هزینه هستند به خصوص که 3 میلیارد تومان شاید دستمزد یک بازیکن معمولی در تیم های متمول باشد. 

 

راه اندازی این سیستم منوط به همکاری سازمان صدا و سیما هم هست تا تعداد دوربین های خود را برای فیلم برداری از بازی ها افزایش دهد و برخی از دوربین ها هم باید در زوایای تعیین شده ای جاگذاری کند تا بتواند تصاویر با دقتی را در اختیار کمک داوران وید ئویی قرار دهد. در این خصوص و در زمان ریاست مهدی تاج این نشست با سازمان صدا و سیما هم برگزار شود و سازمان صدا و سیما برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرد اما تغییر ریاست فدراسیون فوتبال و مشکلات مالی  بحث های حاشیه ای که در خصوص پرونده مارک ویلموتس به وجود آمد موجب شد تا پرونده VAR در فوتبال ایران بایگانی شود. 

گفته می شود این نشست بعد از برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال برگزار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا