سیاسی

ما ۲۰ سال با اشغال مبارزه کردیم و آن را ادامه می‌دهیم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، هیئت طالبان که به تازگی به تهران سفر کرده و با مقامات کشورمان دیدار کردند در نشستی خبری پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

در این نشست خبری، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، محمد وثیق عضو تیم مذاکره کننده طالبان و ملا خیرالله خیرخواه عضو تیم مذاکره کننده طالبان حضور داشتند.

سهیل شاهین درباره اینکه آینده افغانستان و نگاه طالبان به فارسی زبانان و شیعیان چه خواهد بود گفت: امارت اسلامی در همه جا مسلط است. امارت اسلامی نظامی مشمول می‌خواهد که در آن همه امت‌ها باشند. جهاد ما ضد اشغال است و از نظر ما هیچ تفاوتی در افغانستان وجود ندارد. ما در افغانستان می‌خواهیم که یک نظام همه شمول برقرار شود و ما با همه جا گفت‌وگو داریم؛ما در پی انحصار قدرت نیستیم.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ادامه داد: در بخشی از توافقنامه ما با آمریکا آمده که در آینده یک حکومت اسلامی در افعانستان به وجود بیاید؛ معنایش این است که دولت فعلی کابل می‌رود و یک حکومت جدید درست می‌شود. این حکومت بر اساس مذاکره از بین می‌رود و بر اساس مذاکرات بین الافغانی ایجاد می‌شود.

شاهین درباره رویکرد دولت بایدن گفت: ما با ۴ سال توافق نکردیم. ما با دولت و نظام آمریکا توافق کردیم. ما متعهد هستیم. وگرنه ما هم ارزیابی می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: در توافق دوحه آمده که در نتیجه مذاکرات، حکومت اسلامی ایجاد شود. ماندن نظامیان آمریکایی بعد از ۱۴ ماه به معنای اشغال افغانستان است و ما ۲۰ سال با اشغال مبارزه کردیم و مبارزه با آن را ادامه می‌دهیم.

شاهین گفت: بعد از امضای توافقنامه ما به آمریکایی‌ها فرصت دادیم تا از افغانستان بروند. آن‌ها متعهد بودند که دولت کابل حمله نکند و زمینه را برای گفت‌وگو‌های بین الافغانی مهیا سازند. متاسفانه آن‌ها به مواضع مجاهدین حمله کردند و ما هم دفاع کردیم که این یک واکنش است. مطبوعات خشونت را به ما منسوب می‌کند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر درباره انتصاب مجدد خلیل‌زاد توسط آمریکا گفت: ما جلسات و گفت‌وگو‌هایی با او داشته‌ایم. او افغان است و از اوضاع و احوال افغانستان اطلاع دارد. شاید دیگران به اندازه او مطلع نباشند.

شاهین درباره شهادت دیپلمات‌های ایرانی گفت: اتفاق دردناکی بود، آن وقت من معاون سفیر در اسلام آباد بودم. آن اتفاق قبل از اینکه نیرو‌های ما به آنجا برسند، افتاده بود و روز نشده بود و این اتفاق شب رخ داده بود.

وی در ادامه گفت: ما مانعی نمی‌بینیم که زنان با حجاب برای آموزش و کار مشکلی داشته باشند. متاسفانه برخی مخالفان ما تلاش می‌کنند تصویر غلطی را از ما ارائه کنند.

در حال تکمیل…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا