علمی

تولید هیدروژن سبز از آب دریا با کاتالیزور جدید

پنل اس ام اس هیرو
اخبار,اخبار علمی,هیدروژن سبز

محققان دانشگاه صنعتی سوینبرن استرالیا، یک کاتالیزور پلاتین تک‌اتمی قوی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند هیدروژن تحریک‌شده از نور خورشید را از آب دریا تولید کند.

به گزارش آنا، محققان دانشگاه صنعتی سوینبرن استرالیا با همکاری دانشگاه شانکسی چین، یک کاتالیزور پلاتین تک‌اتمی قوی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند هیدروژن تحریک‌شده از نور خورشید با عملکرد بالا را از آب دریا تولید کند. آنها همچنین با استفاده از این کاتالیزور نمونه اولیه‌ای ساخته‌اند که به «Ocean-H۲-Rig» معروف است.

 

هیدروژن یکی از پاک‌ترین سوخت‌ها است. اگر از منبع انرژی تجدیدپذیر پاک، مانند باد یا خورشید تولید شود می‌تواند به‌عنوان سوخت حمل‌ونقل پاک برای تأمین برق شبکه استفاده شود.

 

در فوتوکاتالیست‌های معمولی، الکترون‌ها و حفره‌ها براثر تابش خورشید از هم جدا می‌شوند تا باعث تقسیم آب به هیدروژن و اکسیژن شود. الکترون‌ها و حفره‌های جدا‌شده تمایل به ترکیب مجدد دارند، که به‌طور قابل‌توجهی فعالیت فوتوکاتالیستی را کاهش می‌دهد و بازده تولید هیدروژن را کاهش می‌دهد. کاتالیزور پلاتین تک اتمی توسعه‌یافته در این کار به‌طور مؤثر الکترون‌های حاصل از نور خورشید را استخراج می‌کند، بنابراین از ترکیب مجدد ناخواسته جلوگیری می‌کند.

 

بازدهی بالای تبدیل هیدروژن خورشیدی همان چیزی است که برای کاربردهای صنعتی نیاز داریم. در حال حاضر یک دستگاه نمونه اولیه جدید توسط دانشمندان طراحی شده که قادر است برای تولید هیدروژن از آب دریا در سطح اقیانوس شناور باشد.

 

اخبار,اخبار علمی,هیدروژن سبز

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا