سیاسی

آتش‌سوزی در جنگل‌ها روح مردم را آزار می‌دهد

پنل اس ام اس هیرو

آتش‌سوزی در جنگل‌ها روح مردم را آزار می‌دهدبه گزارش  حوزه  دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نخستین جلسه ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس با تاکید بر اهمیت صیانت از منابع طبیعی اعم از جنگل‌ها و تالاب‌های کشور، گفت: جنگل‌های زاگرس از کانون‌های حیات و زندگی در ایران است و حفاظت از این جنگل‌ها که نقش بسزایی در حیات منطقه و نسل‌های آینده دارد، باید دغدغه و وظیفه همه دستگاه‌های حاکمیتی و مردم باشد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه موضوع حمایت از جنگل‌های زاگرس جزو اولویت‌های نخست کشور است که همه روی آن تفاهم و اشتراک نظر دارند، گفت: این واقعیت که آب، خاک و حیات بخش وسیعی از ایران به جنگل‌های زاگرس وابسته است، نشان می‌دهد که باید برای حفاظت از این منابع ارزشمند، همه تلاش خود را به کار گیریم.

وی با اشاره به مطلب بیان شده از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص مادر یکی از جوانانی که در مهار آتش سوزی اخیر در این استان جان خود را فدا کرد، گفت: وقتی مادری با اشاره به نام فرزندش البرز می‌گوید «البرز را برای حفاظت از زاگرس دادم»، نشان می‌دهد که موضوع صیانت از جنگلها، موضوعی مهم برای مردم و افکار عمومی است که نیازمند فداکاری در این زمینه است.

جهانگیری با توجه به دستور رئیس جمهور بر تشکیل کمیته‌ای برای انجام سیاست گذاری و هماهنگی به منظور حمایت از جنگل‌های زاگرس تاکید کرد و گفت: دبیرخانه این کمیته باید در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور باشد که بتواند با کمک سایر دستگاه‌ها در این زمینه اقدامات موثر انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: تدوین سند جامعی با عنوان حفاظت و احیا از جنگل‌های زاگرس یک ضرورت است. در این سند باید فهرست موضوعات اصلی درباره جنگل‌های زاگرس تهیه و مسئول هر یک از موضوعات مشخص شود و به طور دقیق تعیین شود که چه دستگاه‌هایی و ظرف چه زمانی باید وظیفه واگذار شده را به انجام برساند. پس از تهیه این سند جامع با در نظر گرفتن جوانب حقوقی می‌توان آن را در دولت تصویب کرد یا اگر لازم بود آن را به مجلس فرستاد تا پشتوانه قانونی نیز پیدا کند.

وی به موضوع آفت و بیماری درختان بلوط در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این موضوع که باعث شده تا بیش از ۱ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از پهنه ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های زاگرس دچار آفت شود، اتفاق ناخرسندی است. سازمان جنگل‌ها و مراتع باید به طور ویژه روی مسئله آفت و بیماری متمرکز شود و بطور مرتب گزارش‌های خود از نتیجه اقدامات و مطالعاتشان را در اختیار ستاد قرار دهد. در این زمینه با کمک سازمان برنامه و بودجه می‌توان از محققان خارجی نیز استفاده کرد، اما باید خروجی این مطالعات و اقدامات در آینده نشان از مسلط شدن به اوضاع و کم شدن سطح گسترش آفت باشد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه موضوع آتش سوزی و اطفاء حریق مربوط به ستاد مدیریت بحران در وزارت کشور و وزارت دفاع، پشتیبانی نیرو‌های مسلح و همکاری استانداری‌ها است، گفت: آتش سوزی در جنگل‌ها بصورت عمدی یا غیرعمدی روح مردم را آزار می‌دهد. موضوع اطفاء حریق و تجهیز به امکانات مورد نیاز موضوعی جدی است و ستاد مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه نیز باید همانطور که برای سیل و زلزله دستورالعمل‌های خاص دارد برای مهار آتش سوزی در جنگل‌ها نیز با حساسیت دستورالعمل تهیه کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: به منظور تسریع در اطفاء آتش سوزی‌ها باید با مدیریت ستاد بحران، تجهیزات بالگردی و هوایی در استان‌ها مستقر شوند. اگرچه ممکن است که حوادث آتش سوزی تلفات کمتری از سیل و زلزله داشته باشد، اما از بین رفتن درختان بلوط و پوشش گیاهی نیز ضایعه بزرگی است. اینکه یک درخت بلوط به ۵۰ تا ۱۰۰ سال زمان برای رشد و نمو نیاز دارد، نشان از ضرورت حفاظت از این درختان و اهمیت این جنگل‌ها دارد.
وی ضرورت موضوع آبخوان داری و آبخیز داری را نیز در مقطع کنونی با اهمیت دانست و گفت: این سیاست جزو مهمترین سیاست‌های دولت است که بودجه خوبی نیز برای احیای آن درنظر گرفته شده است.

جهانگیری بر تجهیز سازمان هواشناسی در منطقه زاگرس به منظور دستیابی به آخرین اطلاعات مربوط به تغییرات آب و هوایی تاکید کرد و گفت: مشارکت مردم در موضوع حمایت از جنگل‌ها از اولویت‌ها است و باید در ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس نیز سمن‌های فعال محیط زیستی حضور داشته باشند. مردم و سازمان‌های مردم نهاد به درستی حساسیت ویژه‌ای نسبت به محیط زیست کشور دارند و هر چند ممکن است به دولت نقد‌هایی هم داشته باشند، اما از دل این نقد‌ها است که برنامه ریزی و جهت گیری درست انجام می‌شود.

وی افزود: تقویت نیرو و یگان حفاظتی از جنگل‌ها هم موضوع مهمی است که باید جدی گرفته شود. بسیار تاثر برانگیز است که گفته می‌شود درصد زیادی از آتش سوزی‌ها به طور عمدی است. استانداران محترم می‌توانند در این خصوص راهکار‌های مناسبی به ستاد ارائه کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه منطقه جنگلی زاگرس منابع بسیار زیادی برای بهره برداری دارند، گفت: رشته کوه زاگرس از شمال غرب کشور تا جنوب شرق را در بر می‌گیرد و علاوه بر معادن، گیاهان دارویی در این منطقه به وفور وجود دارد که درآمد زا است و می‌توان با تفاهم با مردم علاوه بر کمک به اقتصاد خانوارها، بخشی از درآمد‌های ناشی از صادرات گیاهان دارویی را برای نگهداری و پایداری این مناطق استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور در عین حال افزود: هرگونه بهره برداری از منابع طبیعی باید با ضوابط سخت گیرانه توام باشد که به آب، خاک و هوا آسیبی نرسد، اصول این قرارداد‌ها نیز باید در دبیرخانه ستاد تهیه شود.

وی به موضوع سوزاندن درختان توسط خانوار‌هایی که در داخل عرصه جنگلی زاگرس زندگی می‌کنند اشاره کرد و گفت: دولت می‌تواند سوخت این خانوار‌ها را تامین کند و استانداری‌ها باید راهکار‌های مناسب در این خصوص ارائه دهند.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداران لرستان و کهگیلویه و بویراحمد حضور داشتند، گزارشی در خصوص وضعیت جنگل‌های زاگرس و آسیب‌ها و برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای حمایت از این جنگل‌ها ارائه شد. براساس این گزارش ۴۰ درصد نزولات جوی و ۲۵ درصد آب‌های جاری کشور در حوزه زاگرس اتفاق می‌افتد و بیش از ۷۰ درصد عشایر و ۵۰ درصد واحد‌های دامی کشور در این حوزه قرار دارند. مهمترین مشکلات این پهنه جنگلی تغییرات اقلیمی، استفاده بیش از حد ظرفیت برای تعلیف دام، حریق، زراعت و تصرف جنگل، فرسایش و سیل، قطع درخت و سرشاخه درختان و آفات و بیماری‌ها است.

در این گزارش که از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع ارائه شد، مهم‌ترین اقدامات شاخص ساز تهیه نقشه منابع جنگلی، اتمام کاداس، افزایش سطح ذخیره گیاهان جنگلی، اجرای عملیات آبخیزداری، جلب مشارکت مردم، استفاده از ظرفیت‌های بین المللی، تشدید اقدامات حفاظتی، پایش مستمر و کنترل آفات و بیماری‌های جنگلی و تغییر الگو و تامین سوخت خانوار‌های ساکن در این منطقه بوده است.

انتهای پیام /

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا